A Jeruzsálemi Héber Egyetem idén ünnepli fennállásának centenáriumát. Az elmúlt száz év során az intézmény nemcsak Izrael egyik vezető akadémiai központjává vált, hanem a globális tudományos közösség meghatározó szereplője lett.
Az egyetem története a zsidó tudományos és kulturális önrendelkezés egyik szimbóluma, melyet olyan nevek fémjeleznek, mint Albert Einstein, Sigmund Freud és Chaim Weizmann – emlékeztett összefoglalójában az israel21c.org.
Tőzsdenyitással kezdődött a jubileumi év
A centenárium alkalmából az intézmény vezetői megnyitották a Tel-Avivi Értéktőzsde kereskedési napját. Asher Cohen professzor, az egyetem elnöke elmondta, hogy az intézmény megalapítása óta az innováció, a technológia és a gazdasági fejlődés motorja volt. Kiemelte, hogy az egyetem kutatásai és végzősei mély nyomot hagytak az izraeli és a nemzetközi tudományos, illetve gazdasági életben egyaránt. A világ vezető vállalatainak több vezetője, kutatója és feltalálója innen indult.
Egyetem, ahol a sokszínűség érték
Ma a Jeruzsálemi Héber Egyetem hat kampuszon működik, ezek közül három Jeruzsálemben található. Az egyetem több mint 23 ezer hallgatót fogad, köztük izraeli zsidókat, arabokat, vallásos és szekuláris fiatalokat, valamint több mint hatvan országból érkező külföldi diákokat. A 2024-es Shanghai Ranking szerint a Jeruzsálemi Héber Egyetem a világ 100 legjobb egyeteme között szerepel. Ez különösen figyelemre méltó egy olyan országban, amely maga is csak alig több mint hetvenöt éve létezik – hívja fel a figyelmet a lap.
Egy cionista álom beteljesülése
Az egyetem ötlete már 1884-ben felmerült a Hovevei Cion mozgalom egyik találkozóján. A cél az volt, hogy létrejöjjön egy héber nyelven oktató tudományos központ, amely a zsidó nemzeti újjászületés része lehet. Az alapkőletételre 1918-ban került sor a Scopus-hegyen, és az egyetem 1925-ben nyitotta meg kapuit. Akkoriban ez volt az első jelentős cionista intézmény a zsidó állam megalakulása előtt.
A brit kormányzó azt javasolta, hogy az intézményt nevezzék „Palesztin Egyetemnek”, és legyen arab tagozata is. Menahem Ussishkin, a Cionista Végrehajtó Bizottság elnöke ezt elutasította: ragaszkodtak ahhoz, hogy az egyetem a zsidó nép szellemi központjaként működjön. Száz évvel később az egyetem teljesíti küldetését: a világ minden tájáról vonz tehetséges diákokat és kutatókat, miközben továbbra is a héber nyelv és a zsidó szellemi örökség talaján áll.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.