Hogyan bukkant egy bibliai áldás és egy prófécia nyomán 3300 évvel később Ávráhám Taub csodás ékkövekre? Kiderül a unitedwithisrael cikkéből.
A Tóra ötödik könyvében Mózes, nem sokkal a halála előtt beszél azokról a rejtett drágakövekről, melyek a mai Észak-Izrael homokjában vannak elrejtve. 3300 évvel később 1988-ban az áldott emlékű lubavicsi Rebbe, Menachem Mendel Schneerson rabbi azt mondta Árje Gurel haifai polgármesternek, hogy városa azért különleges város, mert nemcsak tengere van, de völgye is, melyben értékes drágakövek rejtőznek.
„Az egyetlen Szent, legyen áldott, csodás dolgot tett, amikor [kincseket] rejtett a Föld mélyébe”
– mondta a Rebbe.
A beszélgetésről készült felvételt többek között egy lubavicsi haszid asszony is megnézte és elmesélte Taubnak, akit Chábád-körökben rendkívül ügyes ékszerésznek ismertek. Taub apja, Chánán holokauszt-túlélő volt. Az államalapítást megelőző években a földalatti mozgalmakban harcolt, majd létrehozta Netánjá első kereskedelmi célú gyémántcsiszoló üzemét. Fia később csatlakozott a vállalkozáshoz és Tel-Avivtól Londonig és New Yorkig mindenfelé ismertté tette a család nevét.
A jom kipuri háború szörnyűségei nyomán a vallásosságtól elszakadt Ávráhám Taub 1981-ben találkozott először a Rebbével. A Rebbe meggyógyította a lelkét és visszaadta a hitét.
„Később azt mondta, hogy elegendő volt egyszer a Rebbe szemébe néznie”
– emlékezett vissza a lánya. Ezt követően, ahányszor csak New Yorkban kárt, mindig ellátogatott a Rebbéhez, aki minden alkalommal „áldást és sikert” kívánt neki. Amikor tehát a férfi meglátta a fent említett felvételt, bizonyos volt abban, hogy csupán pénz, erő és idő kérdése az, hogy rábukkanjon a drágakövekre. 1999-ben néhány lubavicsi hasziddal alakított egy társaságot a kövek megtalálására. A Sefá Jámin Kft. a mai napig az egyetlen olyan cég, melynek a Bányafelügyelőségtől engedélye van arra, hogy drágaköveket bányásszon.
Az első fúrások nyomán zafírok, gránátok, spinellek kerültek ugyan elő, de a tudósok szerint nem lehetett néhány darabnál többre számítani. Taub azonban nemcsak a tudományra alapozott, hanem hitére, a zsidó hagyományra és szent forrásokra, magyarázta a lánya. „Soha nem adta fel.” 2009-ben megtalálta a valaha felfedezett legnagyobb moissanitot, ami egy igen ritka drágakő. Öt évvel később olyan köveket talált, melyeket nem tudott azonosítani. Kiderült, hogy egy addig ismeretlen ásványra bukkant, melyet kármeli zafírnak neveztek el. Ez a világos- és sötétkék zafír ritka keveréke, mely 2018-ban elnyerte az év ásványa címet a Nemzetközi Ásványtani Társaságtól.
A Sefá kék, zöld és sárga zafírokat, rubintokat, sötétvörös gránátokat, csillogóan fekete spinneleket, renkívül ritka, természetes moissanitokat, hibonitokat és sok más drágakövet is előásott a haifai homokból, bizonyítva Mózes és a Rebbe igazságát.
„Minden geológus és egyéb szakember megdöbbent” – mondta Taub egy interjúban. Az állami elismerést azonban nem érhette meg, mert 2019-ben, 68 éves korában elhunyt. Ma Táli Sálem, Taub lánya vezeti a céget:
„Valami nálunk sokkal nagyobbnak vagyunk a részei. Valóra kell váltanunk apám álmát és el kell mondanunk a világnak, hogy a Rebbének igaza volt”
– mondta az ortodox zsidóként élő háromgyerekes családanya. A Sefá a múlt hónapban nyitotta meg Izraelben egyedülálló látogatói központját Akkóban, ahol a látogatók felfedezhetik a bányászat folyamatát, és megnézhetik, hogy hogyan válogatják, tisztítják, vágják, fényesítik és foglalják ékszerekbe a szebbnél szebb ékköveket. Az élményhez hozzátartozik, hogy a látogatók közeli kapcsolatba kerülnek a folyamattal, megérinthetik a kibányászott homokot, megismerhetik a bánya létrejöttének történetét, mélyebb kötődést alakítva ki a Szentfölddel és annak misztikumával. A bemutatóteremben ékszerek vásárlására is lehetőség nyílik. „A hit hegyeket mozgat meg” – vallja apja nyomán Sálem.