Nir Oz kibuc nevét az október hetedikei támadások nyomán ismerték meg sokan világszerte. E Gázához nagyon közel fekvő kibucot alapítása óta számtalan alkalommal érte támadás az arab szomszédok részéről. Október hetedikén a mintegy négyszáz lakos egynegyedét vagy meggyilkolták vagy elhurcolták a terroristák, az istállókat felégették és a külföldi vendégmunkások közül is sokat meggyilkoltak.

Nir Oz kibucot 1955-ben alapították. Egy, a kibuc környékét őrző katona, Dávid Chen két évvel később, éjszakai őrszolgálata során talált rá egy csodálatos, ősi, az évezredes zsidó jelenlétet mindennél világosabban hirdető mozaikra, az úgynevezett Máon-Nirim zsinagóga mozaikpadlójára. A történet az Izraeli Régészeti Hatóság Facebook-oldalán olvasható.

„Az első, amit megláttam, egy menóra volt. Boldoggá tett a tény, hogy ilyen jelentős leletre bukkantam és az egész csapatom velem örült” – emlékezett vissza később Dávid Chen.

„Valójában az egész véletlenül történt. Az ejtőernyősöknél szolgáltam, és gyakran járőröztünk éjjelente a környéken… Kisiskolás korom óta lelkesedem a régészetért, és általában a többi katonánál korábban keltem, hogy a mezőkön sétálva kutassak ősi kerámiák után. Akkoriban kezdték kiásni Nir Ozba vezető új utat.

Egy napon, ahogy a markolók által kivájt nyomvonalat követtem, hirtelen néhány mozaikkockát pillantottam meg. Ahogy jobban megnéztem, kiderült, hogy egy egész mozaikpadló van a lábam alatt!

Odamentem a munkagépekhez, és megkértem a vezetőket, hogy egy másik szakaszon folytassák a munkát, amíg kiderítem, miről van szó. Szerencsére beleegyeztek. Visszamentem a katonai bázisra, és beszámoltam mindenről a parancsnokomnak, Refáel ’Raful’ Éjtánnak, aki maga is érdeklődött a régészet iránt. Három szabadnapot kaptam. Felhívtuk a Régészeti Intézetet Jeruzsálemben, és elmeséltük nekik, hogy milyen izgalmas felfedezést tettünk. Így kezdődtek a feltárások. Hivatásos régészekkel dolgoztunk együtt a mozaikpadló feltárásán.”

A Máon-Nirim zsinagóga mozaikpadlója egymásba fonódó szőlőindákat ábrázol, melyek összesen 55 medaliont formáznak. Az indák egy amforából tekerednek elő, a medalionokon különféle edények, állatok és növények láthatók. A mozaik felső részén csodálatosan kidolgozott, oroszlánkarmokban végződő lábakon álló menóra látható, mellette egy etrog, egy sófár, valamint egy luláv szerepel. A menóra mindkét oldalán pálmafák és oroszlánok gazdagítják a kompozíciót, Jehuda királyi házának jelvényei.

A mozaiknak része egy arámi nyelvű felirat is: a felső része az egész közösségre kér áldást, az alsó pedig három emberre, akik feltehetőleg a megrendelők, illetve adományozók voltak.

A feltárás során más műtárgyakat és egyéb leleteket is találtak a zsinagóga padlóján, a tóraszekrényként szolgáló falfülke előtt: pénzérméket, állati csontokat, kerámiatöredékeket, üveg- és fémtárgyak maradványait. A mozaik felfedezése, illetve az ábrázolások szimbolikája rendkívül fontos üzenetet hordozott a nem egész egy évtizedes államban, és éppilyen fontos ma is, több mint hét évtizeddel később, amikor még mindig túlságosan sokan vannak, akik megkérdőjelezik a zsidó nép ősi jogát ehhez a földhöz.

 

Megszakítás