Az észak-karolinai Raleigh egykori whiskeylepárlójában hamarosan nem szeszes italok készülnek, hanem kóser ételek és spirituális élmények. Az ipari stílusú téglaépületet zsinagógává, közösségi térrel és egy hatalmas kóser konyhával felszerelt Chábád-központtá alakítják át.

A Dubinsky házaspár vezetésével egy olyan hely születik, ahol a fiatal zsidó szakemberek otthonra lelhetnek. Mindeközben a hagyományok és a modern élet harmonikus egyensúlyát találják meg. Az észak-karolinai Raleigh-ben álló százéves téglaépületet a whiskey aromája helyett a frissen sült bárheszek ínycsiklandozó illata és az imádkozás hangja járja át hamarosan. Az egykori lepárlóból ugyanis Chábád-központ lesz a közeljövőben, írja a chabadorg.

„Ahogy a whiskeynek is idő kell az éréshez és jellege kialakulásához, úgy most fiatal zsidóknak biztosítunk olyan helyet, ahol kialakíthatják identitásukat”

– mondta Zalmy Dubinsky rabbi, aki feleségével, Mushkával vezeti a központot.

A városban minden megtalálható: természet, ipar, felhőkarcolók és csodálatos parkok. A lakosság magasan képzett, sok az orvos és a számítástechnikai dolgozó. Emiatt sok fiatal szakember költözik ide. A küldött-pár 2018-ban érkezett a városba. A hely a fiatalok felkarolására és az ő számukra épül most a Dubinsky-házaspár által alapított új központ.

Sokáig kereste a legjobb épületet a Chábád

Sokáig tartott, mire megtalálták az alkalmas épületet: nagy, sok embert befogadó területre volt szükségük a különféle eseményekhez, zsinagógának való térre, tanulásra alkalmas helyiségekre, és leginkább egy hatalmas, ipari méretű konyhára, ahol nagy mennyiségű kóser ételt készíthetnek egyszerre. Fontos volt továbbá a helyszín: a központ akkor tudja igazán vonzani a fiatal zsidó szakembereket, ha munkahelyükről, a városközpontból jól megközelíthető. A közösség összefogott, és hamarosan meg is találták álmaik épületét, a 750 négyzetméteres lepárlót, melynek a rusztikus stílusa a modern funkcionalitással ötvöződött.

Az épületben szombati vacsorákra és ünnepségekre alkalmas teret, zsinagógát, valamint a hét minden napján, a nap 24 órájában működő könyvtárat alakítottak ki. A kényelmes pihenőhellyé alakított tetőről pazar kilátás nyílik a belvárosra. A jól felszerelt konyha pedig minden igényt képes kielégíteni. Az építkezés költségeit közösségi adományokból fedezték.

„Nemcsak a rabbiról vagy rólunk szól ez az egész. Arról van szó, hogy van végre egy hely, ahova mindenki ellátogathat és ahol mindenkit szívesen látnak”

– mondta a központtal kapcsolatban az egyik tag.

Megszakítás