A leginkább adományként fordított cédáká szó a héber cedek, igazság szóból származik, ahogy pl. a szent életű emberekre használt cádik szó is. Mi köze van az igazságnak az adományhoz? Bölcseink azt tanítják, hogy az Örökkévaló azért teremtette úgy – látszólag igazságtalanul – a világot, hogy legyenek benne gazdagabbak és szegényebbek, hogy ezzel lehetőséget teremtsen egy micva megtartására. Amikor adománnyal segítünk valakit, aki kevésbé szerencsés helyzetben van, mint mi, akkor mintegy igazságot teszünk.
Ahhoz, hogy cedákát adjunk, nem feltétlenül kell rengeteg pénzzel rendelkeznünk. Adhatunk az időnkből vagy a tudásunkból például, számtalan módja van annak, hogy adjunk, és ezzel igazságot tegyünk részesévé válva a teremtésnek. Ahhoz, hogy ez a fontos tanítás jól bevésődjön, nem lehet elég korán kezdeni gyerekeink tanítását. Már az egészen kicsikék is dobhatnak aprópénzt az otthoni adományperselybe, aminek tartalmát aztán egy közösen elhatározott jótékony célra fordítja a család.
Különösen fontos, hogy a kamaszkor nehézségei közt hányódó, a felnőttkor küszöbén álló bár micva-bát micva korú gyerekek megtapasztalhassák, milyen jó jót tenni. Éppen ezért szentelték az AlefKids BMC csapatának vezetői az október havi programjukat az adományozásnak. A klub tagjai, miközben a cedáká micvájáról tanultak, elkészítették saját adományperselyüket is, hogy akár a zsebpénzükből is félretehessenek jótékony célokra. Itt azonban nem álltak meg: a gyerekek ajándékcsomagokat állítottak össze, melyeket a Cedek Szeretetszolgálat nevelőszülői hálózatában élő kortársaiknak juttattak el. A csomagokat finom és hasznos holmikból állították össze: a különböző nassolnivalók mellett írószerek, színes ceruzák, filctollak, radírok, hegyezők is kerültek a dobozokba. És hogy az egészet személyesebbé tegyék, a BMC-s fiatalok mind az ötven dobozba egy kis saját kézzel készített, jókívánságokkal teli üzenetet is helyeztek.
A serdülőkorban a gyerekek hirtelen kinyílnak a szélesebb külvilág felé, meglátják a körülöttük élők problémáit, és ha jó példát látnak maguk előtt, különösen érzékenyekké válhatnak a társadalmi igazságtalanságokra. Így az adományozás, a segítés szándéka összekapcsolódhat azzal a tudással, hogy hogyan lehet jól segíteni.
Megjelent: Gut Sábesz 24. évfolyam 9. szám – 2021. november 4.