Október 7. tragédiája már most számos művészeti alkotás, film és könyv alapjául szolgál. Annak ellenére, hogy az ebből induló háborúnak még koránt sincs vége és 76 túsz még mindig a Hamász fogságában van. Erről szól Bihary Péter legújabb regénye, ami a Blacktober – Kádis címet kapta.
Október 7. tragédiát számos művész feldolgozta már
A vallomásokat és bizonyítékokat fölsorakoztató dokumentumkönyvek és -filmek, művészeti alkotások, mint a 10/7, a Zsidó nép múzeumának (Muzeon haam hajehudi) döbbenetes képzőművészeti kiállítása, a StandWithUs központ túszokról készült Október 7. arcai című tárlata, az Emmy-díjra jelölt Testvérek fogságban (Brother and sister in captivity) vagy éppen a Nova fesztivál helyszínén fölállított emlékpark maga gyakorlatilag az eseményekkel egy időben rögzíti a tragédiát.
Az alkotók számára is egyfajta feldolgozás, hogy megörökítik az eseményeket. Az egyik legjobb példa a polgárpukkasztó, a provokáció és az ízléstelenség határán egyensúlyozó groteszk karikaturista, Zev „Shoshka” Engelmayer művészetének drasztikus megváltozása. Gyakorlatilag a támadás után rögtön elkezdte rajzolni azonnali népszerűségre szert tett napi képeslapjait, amelyek a létezésükkel mutatják azt a drasztikus illúzióvesztést, amin az izraeli társadalom és főként a baloldali liberális közeg átment.
Bihary Péter az október 7-i események köré szőtte az új thrillerét
Október 7. azonban mostanra a fikció kategóriában is kezd megjelenni, elsőként talán éppen a magyarul megjelent Blacktober című regényben. Bihary Péter Holtak arca sorozatának harmadik kötetében a korábban már megismert fiktív karakter, Dov újabb veszélyes küldetésre indul, amelynek a középpontjában álló események kísértetiesen hasonlítanak október 7-re.
Merész választás egy ennyire friss traumát beemelni egy kitalált valóságba, azonban nem példa nélkül álló. Így volt ez a Covid idején is, amit rengeteg alkotó vett bele a történetébe, mert nem lehetett figyelmen kívül hagyni a valóság eseményeit. A Németországban élő szerző egy interjúban elmondta: az október 7-i eseményeket követve úgy érezte, mindenképp meg kell írnia ezt a történetet. Úgy véli, a médiamegjelenések, a „szép szavakkal elmesélt történet” nem jut el minden réteghez: „ha elolvas valaki egy olyan könyvet, ami izgalmas és hatással van rá, akkor célba tud érni [az üzenet]. Hiszem, hogy meg kell találni a jó csatornát hozzájuk és én magam is egyike vagyok azoknak, aki fel tudja nyitni mások szemét.”
Október 7-én rengeteg veszteséget szenvedtünk. Korábban biztosak voltunk benne, hogy Izrael, még ha szenvedhet is el veszteséget, összességében sebezhetetlen. A legkeményebb hadsereg és a legvagányabb titkosszolgálat őrködik a nyugalma fölött. Abban a tudatban éltünk, hogy a Fauda-sorozat, vagy Daniel Silva Gabriel Allon-könyvei csak a nevekben és a helyszínekben térnek el a valóságtól.
Így keveredik a valóság és a fikció a regényben
Bihary könyvének szereplői egy, a valósághoz mindenben hasonló alternatív világban mozognak. Ám azáltal, hogy Bihary bevisz a színfalak mögé, fölvázol egy lehetséges ok-okozati összefüggést. Ez magyarázattal szolgál az érthetetlenre, segíti a feldolgozást. Ez pedig mindenképpen jobb, mint a sötétben tapogatódzás. Így az olvasó – miután több mint 200 oldalon keresztül visszatartotta a lélegzetét – a történet végére egy kicsit talán föllélegezhet.
Bihary írásának egyik erőssége a brutális őszintesége és a részletek valóságosságának megőrzése – amihez több szakértő segítségét is igénybe veszi. Mivel a valóság és a kitaláció olyan mesterien fonódik össze a Blacktoberben, hogy lehetetlen szétszálazni, hol végződik az egyik és hol kezdődik a másik, én teljesen fikcióként kezeltem a regényt és akként olvastam. Így pedig – a sorozat előző köteteihez hasonlóan – egy letehetetlenül izgalmas thrillert kaptam, ami az első oldaltól az utolsóig bevont.
A regény tehát olvasható és élvezhető fikcióként is, és az október 7-i események lenyomataként is, amiben a valósággal való hasonlóság nem a véletlen műve. Fontos megjegyezni, hogy szereplők erős nyelvezetet használnak. A fentiek miatt azoknak ajánlom, akik szeretnének belelátni az eseményekbe, de nem fogják őket sokkolni vagy fölkavarni a helyenként található plasztikus leírások.
A cikk az Egységben jelent meg.