Hamarosan beköszönt pészah, amely a szabadság ünnepe elnevezést kapta, mivel ezen az ünnepen az egyiptomi rabszolgaságból való kiszabadulásra emlékeznek a zsidók. Egyben a három zarándokünnep egyike is, ami azt jelenti, hogy ilyenkor az Izrael földjén élők sokasága ellátogatott Jeruzsálembe, hogy ott, a Szentélyben ünnepeljen.
Pészah ünnepét a szédereste nyitja meg, amelynek megszabott szokásai és rendje van, menetét a pészahi hágádá írja le. Vajon mennyire ismeri annak tartalmát? Tesztelje tudását kvízünkkel!
#1. Melyik király bukott el a pészahi hágádá történetében?
A pészahi széder alkalmával az egyiptomi kivonulás történetét ünneplik a zsidók világszerte, amelyet Mózes második könyvének 1–15. fejezete örökít meg. Ebben szerepel a fáraó kérlelhetetlensége, az Isten rendelte tíz csapás sorozata és a zsidók megmenekülése.
#2. Ki a kivonulás történetének főhőse, akit mindössze egyszer említ nevén a pészahi hágádá?
A megváltás sem a nép hősiességét, sem Mózes nagyságát nem dicséri, hanem egyedül és kizárólag az Örökkévalót. Ez a magyarázata annak, hogy a pészahi hágádában mindössze egyszer fordul elő Mózes neve, akkor is csak idézetben, a fent említett versben. Mózes Isten küldötte volt, és a nép, amikor Istenében hitt, egyúttal hitt Mózesben is, aki Isten szolgája volt.
#3. A pészahi hágádában szereplő négy fiú közül ki teszi fel a képen olvasható kérdést?
Részlet a pészahi hágádából:
Az okos mit mond? „Mik ezek a tanúságtételek, törvények és parancsok, amelyeket Örökkévaló Istenünk előírt nektek?” (5 Mózes 6:20.) Neki magyarázd el az ünnep részletét, és fejezd be így: a pészah-áldozat elfogyasztása után nincs már utóétel.
#4. A pészahi hágádában szereplő négy fiú közül ki teszi fel a képen olvasható kérdést?
Idézet a pészahi hágádából:
A rossz mit mond? „Miféle szertartás ez nálatok?” (2 Mózes 12:26.) Nálatok mondja, nem pedig ő nála, kivonja magát a közösségből, ezzel megtagadja Istenét. Ezért vásítsd el fogát és mondd neki: a szertartás arra emlékeztet, hogy „ezt tette miértünk Isten, amikor kivonultunk Egyiptomból” (uo. 13:8.), velem és nem vele, mert ha ő is ott lett volna, ő nem szabadult volna ki.
#5. Melyik az az egy étel a szédertálon, ami nem kerül elfogyasztásra?
A zrojá egy csontos húsdarab, mely a jeruzsálemi Szentélyben feláldozott bárányt jelképezi. Általában csirkenyakat használnak. A csirke azért jó választás, mert nem tartozik az áldozati állatok közé, így nem keltheti azt a látszatot, hogy valódi áldozati hús kerül az asztalra. A csirkenyakat nem fogyasztják el a széder során, ennek oka, hogy a csirke nyaka a fáraóra és az ő makacsságára emlékeztet.
#6. Ki teszi fel a szokás szerint a széder estén a négy kérdést?
Miután kitöltik a második pohár bort, a legfiatalabb gyermek felteszi a négy kérdést (má nistáná).
#7. Mit jelent az alábbi három betűszó?
#8. Kinek a nevéhez fűződik a széder estén fogyasztott koréch?
Hilél, a nagy talmudista, aki a Szentély idejében élt, szemléltetésül szendvicsként elkészítve ette a pészah-áldozati bárány húsát a pászkával és a keserű gyökérrel.
#9. Mit jelent a tizenkettes szám a „Ki mondja meg mi az egy?” (héberül: „Echád mi jodéá?”) című dalban?
Részlet a „Ki mondja meg mi az egy?” című dalból:
„Ki mondja meg mi a tizenkettő?
Ehhez nem kell bölcsnek lenni:
törzseinknek száma ennyi.”
#10. Kinek a számára szokás kitölteni az ötödik pohár bort?
A Peszach-esti széder során négy pohár bort kell elfogyasztani, amelyek a megváltásnak a Tórában olvasható kifejezéseinek – “kivezetlek benneteket…, megmentelek titeket…, megváltalak titeket…, népemmé fogadlak titeket” – felelnek meg. Mózes második könyve (6:6-7.) a megváltás négy aspektusát írja le: a zsidók fizikai eltávozását Egyiptom földjéről (“kivezetlek benneteket”), megváltásukat az egyiptomi szolgaságból (“megmentelek titeket”), egy szabad néppé formálódásukat, amelyet a jövőben sem vernek szolgaságba (“megváltalak titeket”) és kiválasztásukat az Örökkévaló népeként a Sínai hegyen hét héttel később, Sávuot ünnepén (“népemmé fogadlak titeket és Istenetekké leszek”). Ez jelenti a Kivonulás célját és értelmét.
Valójában a megváltásnak „ötödik kifejezése” is kiolvasható az Örökkévalónak Mózeshez intézett szavaiból: az ígéret, hogy “beviszlek titeket az országba”. S valóban: ott áll az asztalon egy ötödik pohár bor is, Élijáhu serlege, melyet a széder során töltenek meg. Ám ezt a poharat nem ürítik ki: a serleg az asztal közepén áll, ahol a gyerekek éberen figyelik, vajon belekortyol-e Élijáhu, akinek tiszteletére ott van.
Kóser pészahot kíván a zsido.com csapata!
Címlapkép: Wikipédia