Éjtán Stibbe üzletember, aki az izraeli Rakia küldetés keretében utazik a Nemzetközi Űrállomásra, a zsidó történelem egyik fontos szimbólumával érkezik az űrbe a jövő év elején.
A zsidó állam második űrhajósa (a tragikus körülmények között elhunyt Ilán Rámon után) egy nemrégiben, a Júdeai-sivatagban feltárt pénzérmét is magával visz a nagy utazásra. Az érmét a római elnyomás ellen vívott Bár-Kochva szabadságharc idején verték 1900 évvel ezelőtt, és zsidó szimbólumokkal díszítették. Stibbe elmondta, hogy ezzel a jelképes tettel a saját zsidó identitását szeretné kifejezni.
Az Izraeli Régészeti Hatóság múlt csütörtökön jelentette be, hogy Stibbe látogatást tett a jeruzsálemi Holt-tengeri Tekercsek Laboratóriumában, ahol megtekintette az ott vizsgált leleteket. A pénzérme mellett felhívták a figyelmét a kétezer éves tekercsek között talált Chánoch (Énok) könyvére, mely egy apokrif irat a bibliai Noách (Noé) dédapjáról, akit angyalok ragadtak el a világűrbe, ahol megmutatták neki a Napot, a Holdat és a csillagokat. A tekercset a kumráni barlangok közelében élő egykori zsidó szekta tagjai, az esszénusok írták. Stibbe végül a pénzérmét választotta útitársnak.
„A Nemzetközi Űrállomásra tartó Rakia misszió tagjaként vihetek magammal egy olyan táskát, melybe személyes tárgyak kerülnek. Egyértelmű volt a számomra, hogy az egyik ilyen tárgynak a zsidó történelmet kell képviselnie” – mondta a leendő űrhajós.
Az érmét idén márciusban találták bibliai szövegeket tartalmazó tekercsek társaságában a Hever-patak medrében. A felkelés második évében vert érme mindkét oldalát a második szentély fennállásakor használt zsidó szimbólumok díszítik: egy pálmafa, mellette a Simon névvel, illetve egy szőlőlevél az „Izrael szabadságának második éve” felirattal.
„Számomra ez az érme az országgal való kapcsolatot testesíti meg. A föld iránt érzett szeretetet és az izraeliek szabadságvágyát jelképezi. A pálmafa-ábrázolás különösen megérintett, mert ez a szimbóluma a Volkáni Mezőgazdasági Kutatóintézetnek, ahol az apám az életét töltötte Izrael talaját kutatva” – mondta Stibbe.
Eli Eszkoszido, az Izraeli Régészeti Hatóság igazgatója „izgalmasnak és jelentőségteljesnek” nevezte, hogy az érme a világűrbe utazik és felhívta a figyelmet a Bár Kochva név szimbolikájára. „A forradalom vezetője, Simon bár Koziba, Bár Kochva, a csillag fia néven vált ismertté. Az utazással új jelentést kap az ősi név. Ez az ókori világ és az emberi innováció csúcsának történelmi léptékű találkozása. A zsidó felkelők 1900 éve verték ezt az érmét, miközben élet-halál harcot vívtak a függetlenségükért. A legvadabb álmaikban sem képzelhették, hogy évszázadokkal később ezt a tárgyat a világűrbe viszi magával egy zsidó űrhajós, aki a független zsidó állam polgára”.
Éjtán Stibbe a Rámon Alapítvány és a Tudomány- és Technológiaügyi Minisztérium közös programja, a Rákia misszió keretében utazik az űrállomásra, ahol 44 vizsgálatot fog elvégezni. A küldetés vezetője Michael Lopez-Alegria, egy spanyol-amerikai űrhajós, aki egyben az Axiom Space vállalat elnökhelyettese is. Ez az első alkalom, hogy magánemberek alkotják egy ilyen küldetés személyzetét. Részvételükhöz természetesen szükség volt a NASA és a Nemzetközi Űrállomás szakértőinek engedélyére is.
A 62 éves Stibbe vadászpilótaként szolgált az Izraeli Légierő kötelékében, ahol nagy hírnévre tett szert. 1982-ben egyetlen bevetésen négy szír vadászgépet semmisített meg. Később oktatással foglalkozott, majd leszerelése után fényes üzleti karriert épített. Vagyonát elsősorban afrikai államoknak szállított fegyverekkel és haditechnikai felszerelésekkel alapozta meg. Emellett jelentős összegekkel támogatta a fekete kontinens elmaradott régióit és számos egyéb filantróp kezdeményezés élére állt. Az űrutazás költségeit részben saját maga állja.
Forrás: TOI