Izrael háborúban áll, a hátország és az egész világ zsidósága pedig úgy segít, ahogy tud. Egy egészen kis fény is hatalmas sötétséget képes eloszlatni, és éppen ezt láthatjuk meg a sötétség e borzalmas óráiban. A legkisebb jótéteménytől a legnagyszerűbb vállalásokig: a jóakarat számtalan példáját figyelhetjük meg, bárhova is tekintünk. Ez a sok jótétemény pedig büszkeséggel tölti el a zsidókat szerte a világon és arra ösztönzi őket, hogy még több jót tegyenek. A pintele jid, a minden zsidóban ott lakozó szikra teljes erejével világít, és beragyogja a sötétséget. Együtt győzni fogunk, a világosság győzelmet arat a sötétség felett!

A Lubavicsi Rebbe azt mondta, hogy mindannyian katonák vagyunk: az Örökkévaló katonái. Bár a harcot fizikailag a katonáknak kell megvívnia, mindannyian felelősek vagyunk a sikerért. Létezik adomány osztag, ima egység, tóratanulás brigád és jótétemények század. Jó cselekedeteinkkel mindannyian hozzájárulhatunk a sikerhez. A chabad.org írása számos ilyen tettről és kezdeményezésről számol be, ezeket az alábbiakban közöljük. Önök mit tesznek az izraeli lakosságért és a katonákért? Írják meg kommentben.

  • Az El-Al egyik munkatársa számolt be arról, hogy egy, neve titokban tartását kérő vallásos zsidó férfi az New York-i JFK repülőtéren 250 katonának vásárolt repülőjegyet. Aki megmutatta neki a behívóját, azonnal megkapta tőle a kifizetett jegyet. Összesen félmillió dollárt (180 millió Ft) költött.
  • Dúlák ajánlották fel ingyen a támogatásukat olyan szülő nőknek, akiknek a férjét behívták szolgálatra és nem lehetnek feleségükkel gyermekük világra jövetelekor.
  • Tel-Avivban és máshol is több nem-kóser éttermet is kikóseroltak tulajdonosaik, hogy főzhessenek a hadsereg katonáira.
  • Tizenévesek álltak be önként a boltokban a pultok mögé, hogy pótolják a behívott munkaerőt.
  • Adományok tonnáit gyűjtötték össze szerte a világon és Izraelen belül is a katonáknak szükséges alapvető felszereléstől – golyóálló mellény, sisak, fejlámpa, hálózsák, stb. – kezdve az olyan triviálisnak tűnő dolgokig, mint például fehérnemű, zokni, fogkefe vagy körömvágó olló.
  • A gyűjtés nemcsak a katonák számára folyik: több százezer izraelinek kellett elmenekülnie otthonából. Sokan csak az éppen rajtuk levő ruhával indultak el és lehet, hogy hónapokig nem mehetnek haza. Bármilyen kérés érkezik, a lakosság azonnal összegyűjti a szükséges felszerelést. Ruhát, játékot, könyveket, tisztasági felszerelést vagy akár anyatejet. Természetesen ellenszolgáltatás nélkül.
  • A világon mindenfelől érkezik a segítség Izraelbe, orvosi ellátást nyújtanak vagy ciceszt osztanak a katonáknak – mindenki abban segít, amiben tud.
  • Az egész világon többfelé rendeztek közös imádkozást, virrasztást, szolidaritási menetet, Budapesten többet is.
  • Izraeli édesanyák jelentkeznek, hogy az elárvult gyerekeket befogadják és szeretetben felnevelik.
  • Az orvosok, mentősök, ápolók és egyéb egészségügyi személyzet éjt nappallá téve dolgozik, még akkor is, amikor szólnak a légiriadó szirénái, hogy még több életet meg tudjanak menteni.
  • A fiatalok mindenhol segítenek, amit csak tudnak: rögtön szukkot ünnepe után például a szukkákat bontották le olyan családoknál, ahol a férj behívót kapott, van, aki bébiszittelni megy, főzni, takarítani, gyerekeket levinni a játszótérre.
  • Akinek a katonák közül az eljegyzése vagy az esküvője volt esedékes, azoknak – amikor csak a körülmények engedik – megszervezik és lebonyolítják élete nagy eseményét. Önkéntes fényképészek örökítik meg a különleges pillanatokat, önkéntes zenészek teszik örömtelivé az eseményt, a környékbeli nők sütnek-főznek, a vidám vendégsereget pedig a behívott katonák jelentik.
  • Egyre többen vállalnak magukra az egész világon különböző micvákat Izrael győzelme és az elraboltak biztonságos hazatérése érdemében.
  • Egy férfi ételt vitt a katonáknak. Az egyik katona azt mondta, hogy nincs szüksége ételre, ciceszre van szüksége. A férfi habozás nélkül átadta neki a saját ciceszét. A katona azt mondta: „Fényképezkedjünk le együtt a cicesszel és amikor visszatérek a harcból, ismét lefényképezkedünk a cicesszel, ami megvédett”. A nem vallásos katonák közül nagyon sokan kérnek ciceszt. Sok közösségben emberek tucatjai dolgoznak, hogy teljesítsék e kérést, és mindenkit el tudjanak látni cicesszel, mert az köztudomásúlag védelmet nyújt a viselőjének.
  • Egy városban 45 perc alatt hatezer családnak találtak szállást. Akinek csak lehetősége van rá, igyekszik legalább ideiglenesen befogadni egy-egy családot.

A sort folytathatnánk. Az idők sötétek, a gyűlölet lángol, de a zsidó lélek fényesen világít. Zsidóként igazán büszkék lehetünk!

 

Megszakítás