Az auschwitzi haláltáborba a pandémiát megelőzően évente 2.3 millió ember látogatott el. Mindössze egy százalékuk, úgy 30 ezer ember kereste fel a közelben álló múzeumot, amely a lengyelül Oświęcimnek nevezett település egykor virágzó zsidó közösségének állít emléket.

 

Chevra Lomdei Mishnayot/Facebook
Oświęcimben évszázadokon keresztül jelentős hitközség működött, a hívek 20 zsinagógát töltöttek meg. A város 14000 fős lakosából 8500-an voltak zsidók.

Nem meglepő módon ma már egy zsidó sem él a városban. A holokauszt után voltak ugyan túlélők, akik visszatértek és megpróbálták újraindítani a zsidó életet, de a visszatérőket fogadó gyűlölet és különösen a kielcei pogrom miatt inkább továbbálltak.

Kielce: egy évvel a holokauszt után 42 zsidót öltek meg

A háború előtti évekből származó tóratekercs maradványait állították ki a pogrom helyszínén. A közép-lengyelországi Kielce város piacterén talált töredék egy valaha pezsgő életű, zsinagógával, iskolákkal, kóser mészárszékkel, mikvével is rendelkező, húszezer fős zsidó közösség emlékét őrzi. Az erősen megrongálódott darabot kétévnyi restaurálás és állagmegőrzés után állították ki a Kultúra, Találkozás és Párbeszéd Intézetben, miután évtizedeken … Olvass tovább

 

Jelenleg az 1913-ban emelt és teljes felújításon átesett Chevra Lomdéj Misnájot (Misnatanulók Egyesülete) zsinagóga működik és ad lehetőséget a vallásos zsidó turistáknak, hogy közösségi imákat tartsanak. Bár rabbi nem él Oświęcimben, a zsinagóga frigyszekrényében kóser tóratekercs áll az imádkozni vágyók rendelkezésére.

„A zsinagógában azok a látogatók imádkoznak, akik a haláltábor megtekintése után tesznek egy kitérőt a városban. Az imádkozás során gyakran erős érzelmek szabadulnak fel” – mondja a központ igazgatója, Tomasz Kuncewicz.

A múzeumot egyébként azután alapították, hogy Oświęcim utolsó zsidó lakosa, Szymon Krüger elhunyt. A gyermektelen, idős túlélő súlyos mentális problémával küzdött és különböző fóbiák gyötörték. Otthona a zsinagóga tőszomszédságában volt. Halála után egy amerikai filantróp, Fred Schwarz finanszírozta a múzeum megnyitását. Krüger lakását kávézóvá és oktatási központtá alakították.

„A holokauszt előtti zsidó életet szeretnénk itt bemutatni a személytelen tömeges pusztulás helyett” – mondta az alapító.

A múzeum később összefogott egy közösséggel, mely Oświęcim egykor zsidóságának emlékét kívánja megőrizni. Egy Facebook csoportot is alapítottak „A zsidó gyökereim Oświęcimbe vezetnek” néven, hogy a város egykori zsidó lakóinak leszármazottai egymásra találhassanak, akárhol is élnek manapság a világon. A csoport tagjai számos tárgyat és dokumentumot juttattak el a múzeumnak.

„Ha nem működne ez a múzeum, nagyon kevesen tudnának arról, hogy ebben a városban 400 éven át komoly zsidó közösség állt fent. Az emléke ugyanúgy feledésbe merült volna, mint több ezer lengyelországi zsidó hitközségé” – mondta az izraeli Slomi Sáked, a csoport alapítója, akinek édesanyja Oświęcimben született.

A csoport másik két izraeli tagja, Miri Doron és Dana Rab-Eval itt döbbent rá, hogy rokonok, miután valaki feltöltött egy fotót, melyen mindkettőjük felmenői szerepelnek. A Nesz Cionában élő nyugdíjas, Nává Meir Koppel pedig felismerte unokatestvérét, Kuba Zajbandot, egy 1957-ben készült fénykép alapján.

Emlékpark épül az eredeti auschwitzi zsidó közösség számára

Kevesen tudják, hogy a hírhedt koncentrációs táborhoz közeli városban (lengyel nevén Oswiecimben) népes zsidó közösség élt évszázadokon keresztül. Amíg a tábort 2.1 millió ember keresi fel évente, addig a városba mindössze néhány százan látogatnak el. Egy új kezdeményezés szeretne ezen változtatni egy emlékparkkal, továbbá az egykori közösség múltját feldolgozó kiállítással. Az oswiecimi zsidó hitközség központja … Olvass tovább

 

A fényképek legtöbbje végül a múzeumban talál otthonra. Az épületre a hetvenes években a lengyel állam tette rá a kezét és szőnyegraktárként hasznosította. A zsidó közösség 1998-ban kapta vissza. A létesítményt az eredeti állapotoknak megfelelően restaurálták, fényképek és egykori auschwitzi zsidók visszaemlékezései alapján.

„Együtt imádkoztunk a világ többi részéről érkezett csoportok tagjaival együtt. Megrázó és felemelő élmény volt egyszerre. Rádöbbentem, hogy a zsidó vallási parancsolatok, a kultúra, a hit, mind egy nagy, közös célt szolgál. Az itt tapasztalt együttlét nehezen feldolgozható, de egyben csodálatos tapasztalat volt. Segített újra felfedezni a judaizmust és az imát” – mondta a húsz éves Ájálá Gura, aki az iskolájával látogatott el a múzeumba néhány évvel ezelőtt.

„Sok zsidó azért itt telepedett le, mert a város fontos közlekedési csomópontban fekszik, ami ideális volt a gyártulajdonosoknak. A német hatóságok is emiatt döntöttek úgy, hogy éppen itt hozzák létre Európa legnagyobb koncentrációs- és haláltáborát, melynek szögesdrótkerítése, őrtornyai és gázkamrái a soá legfontosabb szimbólumai váltak” – mondta Artur Szyndler történész.

„A tábor felépítéséhez a helyi zsidók munkaerejét is igénybe vették. Ezután gettóba kényszerítették őket, majd ismét a táborba szállították őket, ezúttal azért, hogy meggyilkolják őket. Az Oświęcimben élő zsidók sem tudtak többet a ’végső megoldásról’, mint mások. Egyébként eleinte lengyel foglyokat gyűjtöttek itt össze, később vált a zsidók elpusztításának központjává” – tette hozzá.

Chevra Lomdei Mishnayot/Wikipédia

A háború előtt a mai múzeum közelében állt a város nagyzsinagógája, amelyet a németek felrobbantottak. 2019-ben kiásták és emlékművé alakították a zsinagóga alapjait. A nagyzsinagóga romjainak feltárásakor sietve összepakolt kegytárgyakra is bukkantak. A hatvan évvel korábban elrejtett leleteket egy túlélő elbeszélése alapján tárták fel és ásták ki.

A tóratekercseket, imakönyveket és egyéb tárgyakat elrejtőik a földbe temették, de arra már nem volt idejük, hogy előtte becsomagolják, vagy dobozba tegyék őket. Napvilágra került a zsinagóga örökmécsese, tíz csillár, egy bronz menóra és számos könyv. Megtalálták továbbá a padló elszenesedett darabjait és az épület márványból készült díszítő elemeit is. A tárgyak a múzeumba kerültek, a zsinagóga padlójának maradványa pedig a közeli emlékparkban kapott helyet.

Nyitókép: Látogatók a Chevra Lomdei Mishnayot zsinagógában (forrás: a múzeum Facebook-oldala)

Megszakítás