Münz, Boskowitz és Wahrmann rabbik a pesti hitközség életében
A pesti zsidó közösség kialakulása viharokkal teli majd’ két évtizedet ölel fel. Ezek a viharok viszont nem is annyira kintről, mint a közösségen belülről támadtak: rabbik versenyeztek és próbálták meg legyűrni a másikat, hogy megkaparinthassák a pesti rabbiszéket, mely abszurd módon eleinte a valóságban nem is, csak a képzeletekben létezett. A viszályok időnként ármányokkal párosultak és szappanoperákba illő jeleneteket idéztek elő… A pesti hitközség kialakulásának történetét meséljük el az első pesti rabbi(k) szemszögéből.
Fohászok, illegális és legális imahelyek
Zsidók már jó ideje szerettek volna Pestre betelepedni, legutóbb ezzel 1762-ben próbálkoztak, de köszönhetően egy 1703-ban keletkezett rendeletnek és többek között a zsidóbarátnak enyhén sem nevezhető esztergomi érsek ráhatásának: ezzel még jó ideig várniuk kellett. Az érsek összeköttetéseinek bevetése mellett fohászra szólította fel a pesti lakosságot, hogy könyörögjenek azért, hogy zsidók semmiképp ne telepedhessenek közéjük – és, úgy látszik, jól könyörögtek, ugyanis a következő 20 évben zsidó nem igazán lakhatott Pesten.
„Nem igazán”, azaz kivételek akkor is voltak: az 1770-es évek végétől – amikor lazulni kezdett a tiltás és talán kevesebben is fohászkodtak – néhány, úgynevezett „megtűrt zsidó” tűnt fel a pesti utcákon.
Sőt az egyik, Sachsel Márkus (?–1819) lakásán már alkalmi jelleggel imádkozni is összegyűltek a vásárok idején (egy évben négyszer) itt tartózkodók – de azért ennek a hatóságok hamar a végét vették.
- március 31. hozta el az igazi áttörést, amikor II. József rendelete elgördítette az addigi akadályokat a zsidók elől, amikortól nem hatott többé az érseki fohász sem. A törvénycikk engedélyezte a zsidók beköltözését a szabad királyi városokba.
Már a „zsidó magvetés” évében imaház vert gyökeret a mai Király utcában álló Häusler-féle majorsági épület egy bérleményében. Az imaház alapterülete, mely nem volt nagyobb egy kisebb teremnél, az akkoriban használatos „öl, láb és hüvelyk” átszámítása után sem ad ki többet 37 nm-nél, nem meglepő hát, hogy az hamar szűknek bizonyult, és bővíteni kellett (mintegy 41 nm-rel). Mint rendesen ebben az időben, a nők és a férfiak szigorúan el voltak szeparálva egymástól, külön-külön helyiségben imádkoztak.
Kölcsön Tóra és titkos rabbi
Imaházuk tehát igen, viszont saját Tórájuk egészen 1791-ig nem volt a pestieknek. Egy Szent Tekercset az óbudai hitközségtől béreltek évente két körmöci aranyért. A hatósági szabályoknak megfelelően rabbit nem tarthattak, de mikor 1789-ben Óbudán rabbinak választották Münz Mózest (1750–1831 / 5591. elul 6.), akkor a „túlpartiak” titokban felajánlották neki a képzeletbeli pesti rabbiszéket is. Ugyanekkor kérvényezték, hogy az imaház mellett egy konyhát is bérelhessenek és ott egy előimádkozót és szolgát elszállásolhassanak.
Ám sajnos pár hónappal később a legkisebb gondjuk lett a csatolmány bérlése, ugyanis II. József meghalt, és egy tollvonás törölte rendeleteit: maradásuk tehát bizonytalanná vált. Egy nyugtalanító, hosszú évnek néztek elébe, és megnyugvást csak 1791. január 10. hozott, amikor az országgyűlés a zsidók maradását terjesztette fel II. Lipót elé, aki ezt végül jóváhagyta.
A második titkos rabbi
A pesti zsidók boldogsága viszont nem tartott sokáig: bár a 38. cikkely értelmében maradhattak, a passzus korlátozta is őket, mert rabbit például továbbra sem választhattak. Az ügyes-bajos vallásjogi kérdésekben továbbra is Münz maradt az irányadó, mely a pestieket felesleges költségekbe verte, ráadásul telente a zajló jég teljesen elzárta őket egymástól. Így hát nagy örömükre szolgált, mikor 1793-ban Boskowitz Wolf (1740–1818 / 5578. sziván 10.) rabbi közöttük telepedett le, aki nem mellesleg a családfáját egészen az ókori Talmud-tudós, rabbi Akiváig vezette vissza. A pestiek hát izibe megfeledkeztek Münz titkos rabbikinevezéséről és megválasztották a második „titkos első rabbijukat” Boskowitz személyében.
Boskowitztól egyébként nem állt távol a „titkos szerep”, mert már korábban működtetett titkos – de legalábbis törvényen kívüli – zugimaházat Óbudán, amiért anno fel is jelentették.
Ráv Wolf 1769 óta élt Óbudán, gazdag és nagytudású ember volt, akit gőgösnek és indulatosnak írnak le a korabeli krónikások. Pályázott a „hivatalos” óbudai rabbiszékre is, de végül alulmaradt a galíciai Münz Mózessel szemben – ekkor Boskowitz még egy ellenséggel gyarapodott, viszont most emberére is talált, mert Münz jelleme hasonlóan markáns és makacs volt.
A Münz- és Boskowitz-viszály kezdetei
Münz csillaga az óbudai rabbivá választása után tovább emelkedett: 1793. október 24-én Pest megyei főrabbi lett. Viszont, valószínűleg Boskowitz buzdítására, a megye legtöbb hitközsége (például Abony, Alberti, Apostag, Aszód stb.) fellázadt Münz ellen, aki jelentős anyagi terhekkel sújtotta őket és túlságosan beleszólt ügyeikbe…
Az óbudai rabbiságban vereséget szenvedett Boskowitz, hogy pesti pozícióját, még ha csak a törvényen kívüli keretek között, de erősítse, szorgalmazta, hogy 1794-ben létrehozzák Pest első zsidó temetőjét, hogy ezzel a pestiek véglegesen elszakadjanak Óbudától. A temetőalapítást pedig a hatóságok is pártolták, mert már egy ideje nem nézték jó szemmel, hogy a zsidók az elhalálozottakat a Dunán szállítják Óbudára…
- október 31-én sábeszkor jött Münz ellentámadása, mikor az óbudai rabbi elmondta híveinek, hogy az jutott a fülébe, hogy pesti zsidó vendéglősök szombatszegők és tréfli ételt szolgálnak fel, ezért attól kezdve csak ott lehet étkezni, ahol ő adja a heksert. Habár a kérdéses vendéglősök, Liebner Mózes és társai pert indítottak a rabbi ellen, azt mégis hamarosan visszavonták, miután az óbudai hitközségből kiközösítették őket és éttermüket bojkott alá vonták – kevesek voltak ők az egész óbudai hitközség ellen, mely teljes vállszélességgel állt Münz mögött.
Münz ezzel üzenet Boskowitznak, hogy egyrészt nem ismeri el tekintélyét, másrészt pedig továbbra is magát tekinti Pest rabbijának (is) – habár egyébként az sosem volt. Münz a pesti harcot megnyerni látszott, viszont a nagyobb fronton vereséget szenvedett: 1796. május 10-én a helytartóság megfosztotta a megyei rabbiságtól.
A „pesti csel” és új zsinagóga
Münz rabbi valószínűleg nem is tudta, hogy mi bosszantja jobban: a jövedelmező pozíciójának megszűnése vagy az, hogy két nappal korábban, május 8-án a pestiek hivatalosan is megválasztották Boskowitzot. Ugyan Boskowitz a törvény értelmében továbbra sem mint rabbi szerepelt, hiszen a 38. cikkely még mindig érvényben volt és nem tette lehetővé ezt, viszont azt nem tiltotta, hogy a pestiek rabbihelyettest válasszanak maguknak, így a helytartóság kénytelen volt akceptálni Boskowitz állandósítását.
Boskowitz megválasztásától kezdve a beszédeit nem a korábbi szűkös imaházban, hanem az első pesti zsinagógában tarthatta. Ugyanis a pesti közösség nem sokkal korábban, 1796. április 15-én hat évre szóló szerződést kötött Orczy József báróval, melynek értelmében a Király utca elején álló házában zsinagógát nyithattak. Az egy női és egy férfi teremből álló bérlemény díja egy évre 250 forint volt.
Vizsgálók a pesti hitközség nyakán
Münz viszont nem hagyta annyiban a pesti rabbihelyettesválasztást. Felkereste a megyevezetést és előadta, hogy Boskowitz kinevezése érvénytelen, hiszen ő, az 1789-es óbudai rabbivá választása óta, akkor már hét éve Pest rabbija is. A pestiek viszont kitartottak Boskowitz mellett és tagadták Münz egykori szóbeli megválasztását.
1796 augusztusában Münz retorikája fordulatot vett a pesti városházán, és a továbbiakban már azzal érvelt, hogyha a pestiek el akarnak szakadni tőle, ám legyen, viszont, ha továbbra is ragaszkodnak Boskowitz személyéhez, akkor ő kénytelen lesz megtiltani az óbudai zsidóknak, hogy Pesten étkezzenek, ezzel pedig jelentős kára lesz a városvezetésnek is.
A városvezetés ezután két vizsgálót küldött a pestiek és Boskowitz nyakára, akik elfogultak voltak és az óbudaiakkal egy mesét fújtak. A pestiek ugyan kérték az újbóli vizsgálatot, de annak az eredménye sem hozott változást.
A pestiek ezután biztosították a tanácsot, hogy azoknak jottányi káruk sem lenne, ha történetesen Münz megtiltaná a pesti kóser vendéglők látogatását. Ezután pedig a pestiek – öt családot kivéve, közöttük Sachsel Márkusét is – szeptember 4-én ünnepélyesen kihirdették, hogy Boskowitz a teljesjogú rabbijuk, és Óbudához a továbbiakban semmi közük sincsen. A hirdetmény viszont inkább csak gesztusértékű volt, mely főleg Münz bosszantására irányult…
„A további béke kedvéért…”
A parttalan vitának Domonkos és Wittmasser városi biztosok vetettek véget, akik szeptember 10-én javaslatot tettek a tanácsnak, hogy a további béke kedvéért Münz rabbit tiltsák el a pesti zsidók ügyeitől, Boskowitz rabbit pedig küldjék el és a pestiek egy harmadik papot válasszanak. A tanács a javaslatot szeptember 26-án elfogadta, annyi módosítással, hogy a pestiek nem választhatnak új rabbit, mivel arra a törvény értelmében továbbra sincs lehetőségük. Boskowitz távozására tíz napot adtak, de végül ez csak 1797 április elején történt meg, amikor először a mai Csehországhoz tartozó Kolínba, később pedig Bonyhádra ment rabbinak.
Münz utolsó próbája
A vetélytárs távozása után Münz egy időre a háttérbe vonult, és legközelebb sem maga szállt a ringbe, hanem az ország hét leggazdagabb zsidóját (három pozsonyi, két móri és egy komáromi családfő) küldte a királyhoz.
- április 13-án a hét befolyásos zsidó azt írta az uralkodónak, hogy többek között azért is lenne szükség pesti rabbira, mert a vásárokon a külföldi zsidók teljesen magukra vannak hagyva a vallási és erkölcsi kérdések terén. A pozícióra javaslatot is tesznek: nem meglepő módon Münz személyében – akinek távollétében alkalmasnak találnak egy, a Münz által kinevezett rabbihelyettest is…
Pest elsõ rabbija: Wahrmann
Miután a pesti közösség megneszelte, hogy Münz újabb lépést kísérelt tenni Pest felé, akkor ők 1799. július 11-én titokban újabb rabbit választottak Wahrmann Izrael (1755–1826 / 5586. sziván 19.), a korábbi bodrogkeresztúri pap személyében, aki akkor már több mint egy éve közöttük élt.
Münz tajtékzott miután ezt megtudta. Wahrmannt „jelentéktelennek” titulálta, aki addig csak egy eldugott kis falu rabbija volt, és nem fog tudni megbirkózni a pesti közösséggel. Hát nem lett igaza!
Wahrmann Izrael rabbi saját kezébe vette az addig gubancos ügyeket. Kezdetnek megszerkesztette a pesti hitközség alapszabályait, ezután pedig nagy gonddal megkezdte a hitközségi intézményrendszer alapjainak kiépítését.
Az első feladatai között szerepelt egy zsidó kórház felállítása, mely szerény körülmények között 1805-ben kezdte meg működését egy négyágyas Orczy-házi szobában, mely hamarosan látványos fejlődésnek indult.
Wahrmann szívügyének tekintette a zsidó elemi iskola felállítását is. „Héber iskola” (héder) ugyan már 1804-től működött a hitközség kezelésében, ahol Bing Dávid óbudai tanító oktatta a szegény- és árvagyermekeket (a módosabbak magántanítókat fogadtak), de az nem felelt meg a kor kívánalmainak.
Végül sok év verejtékes munka és a gabella-pénz (kóser húsfogyasztási ár) megemelésének árán 1814. szeptember 8-án nyithatta meg kapuit az iskola az Orczy-ház második udvarán. Az ünnepségen Wahrmann rabbi mellett beszédet mondott Boráros János főbíró is, aki később ügyvezető helyettes polgármester lett:
„Az izraeliták nincsenek hiányában a természetadta tehetségeknek és adományoknak, köztük is támadnak talentumos férfiak, sőt híres írók is, de ezek szintén alsóbb iskoláknak köszönhetik előismereteiket.”
Az oktatás területén szintén Wahrmann rabbinak volt köszönhető, hogy 1825-től a gimnáziumokban tanuló zsidó diákok végre saját és nem keresztény hittant tanulhattak.
A pesti közösség pedig szépen gyarapodott. Még a rabbi életében kicsinek bizonyult az Orczy-féle zsinagóga, mely 1820-ban az épület bal szárnyának első emeletére költözött, majd 1830-ban az udvaron egy 585 imaszékes zsinagógával lett felváltva, de utóbbit Wahrmann már nem érte meg.
És meglepő vagy sem, de Wahrmann temetésén Münz rabbi is heszpedet mondott…
Münz és Boskowitz a pesti rabbiszék után
Münz és Boskowitz az óbudai Judenhof és az Orczy-ház tengelyén a nagy rabbikhoz méltatlanul lövöldözték egymásra a keserű méreggel megkent nyilakat. Habár mindketten a 18-19. századforduló nagy Talmud-tudósai voltak, a hatalomért vívott harc többször elhomályosította a tudásukkal párosuló tiszteletüket.
Münz rabbi 1789 előtt a galíciai Brody városában jesivát tartott, az óbudai rabbiszéket pedig a híres prágai rabbi, Ezekiel Landau (Nodá BiJehudá; 1713–1793) ajánlásával kapta meg, aki egyébként hálákhikus kérdésekben levelezésben állt Boskowitz rabbival is. Münz rabbi működése alatt, miután felhagyott a pesti rabbiszék hajszolásával és csak Óbudára koncentrált, felvirágzott az ottani zsidóság. Felépült a ma is álló és működő zsinagóga a Lajos utcában (akkoriban Zsidó utca) – az avatáson elmondott, tórai idézetekkel átszőtt beszéde Devir ha-bajit (Bécs, 1822) címmel jelent meg. Ismertségét mutatja az is, hogy képmását Johann Baptist von Lampi, a kor egyik legkiválóbb portréfestője örökítette meg egy olajvásznán.
Boskowitz pedig 1809-től Bonyhádon talált nyugalmat, ahol a környék nagy tiszteletének örvendett. Itt írta meg fő műveit, melyek halála után jelentek meg nyomtatásban: kommentárokat írt Maimonidész (1135–1204) Misné Torájához, melyek részletekben jelentek meg, mint a Széfer háMádá (Prága, 1820), Hilkhot Sábát (Jeruzsálem, 1902), Sosán édut (Paks, 1903) stb. Hitszónoklatainak gyűjteménye Mamar Eszter (Buda, 1832) címen jelent meg. Az utóbbi 50 évben még sok művét kiadták.
A Wahrmann-örökség
Végül tehát a pesti rabbiszéket is betöltötték, és Wahrmann Izrael rabbi vezetésével megkezdődött a pesti zsidók aranykora is. A rabbi népes családot, kilenc gyermeket hagyott maga után – közülük a legidősebb fia, Wahrmann Jehuda (1792–1868) 1851-től a pesti hitközség rabbiülnöke (dáján) volt. Unokái közül a leghíresebb Wahrmann Mór (1832–1892), a 19. századi hazai gazdasági élet egyik legmeghatározóbb alakja, az országgyűlés első zsidó származású képviselője és nem mellesleg a pesti hitközség elnöke volt. Wahrmann rabbi dédunokái közül ki kell emelni Fényes Adolf (1867–1945) festőművészt, a szolnoki művésztelep egyik alapítótagját, kinek leghíresebb képei a Nemzeti Galériában lógnak. A Wahrmann-család fizikai és szellemi hagyatéka elválaszthatatlan része lett Budapest szövetének.
Bibliográfia:
Büchler Sándor dr., „A pesti rabbik”, I–VII. rész, Egyenlőség, 1897. 16. évf. 52. szám (melléklet), 2–3. old., Egyenlőség, 1898. 17. évf. 1. szám, 5–6. old.; 2. szám (melléklet), 3–4. old.; 5. szám, 6–8. old.; 6. szám, 7–8. old.; 7. szám (melléklet), 4–5. old.; 9. szám, 4–5. old.; Büchler Sándor dr., „Az első pesti rabbi”, Egyenlőség, 1920. 39. évf. 6. szám, 12. old.; Groszmann Zsigmond dr., „Az első pesti rabbi (Wahrmann Izrael halála százéves évfordulóján)”, Egyenlőség, 1926. 45. évf. 22. szám, 14. old.; Groszmann Zsigmond dr., „A pesti zsinagóga”, Egyenlőség, 1915. 34. évf. 50. szám, 12–13. old.; Komoróczy Géza (szerk.), A zsidó Budapest, vol. I. (Budapest: Városháza, MTA Judaisztikai kutatócsoport, 1995), 71–72. old.; 92–96. old.; 107–117. old.; Komoróczy Géza, A zsidók története Magyarországon, vol. I. (Pozsony: Kalligram, 2012) 827–834. old.; 945–949. old.; Ujvári Péter (szerk.), Magyar Zsidó Lexikon (Budapest: Zsidó Lexikon, 1929), 137. old.; 622-623. old.; 956. old.; „Egy iskola monográfiája”, Egyenlőség, 1896. 15. évf. 32. szám, 4–5. old.
Megjelent az Emancipáció 150. évfordulója alkalmából a MAZSÖK támogatásával.
Megjelent: Egység Magazin 28. évfolyam 101. szám – 2017. december 18.