A kiállításon Anne Frank személyes tárgyai: fényképek, képeslapok, gyermeknaptár, játékok és egy félig megstoppolt zokni is szerepelnek, melyek a holokauszt áldozatának mindennapi életét idézik fel.

New Yorkban nyílt kiállítás Anne Frank történetét bemutatva, ahol a látogatók megtekinthetik titkos rejtekhelyének első valós méretű másolatát. Emellett soha nem látott személyes tárgyakat is bemutatnak, amelyek a holokauszt legismertebb áldozatához kapcsolódnak.

Anne Frank amszterdami emlékei

Ilyen hétköznapi tárgyak szinte bármelyik New York-i lakásban megtalálhatók. A Union Square közelében található Zsidó Történelmi Központ kiállításán olyan különleges tárgyakat láthatunk, amelyek Anne Frank és családja két évnyi bujkálásának emlékét őrzik. Az emlékek az amszterdami tetőtérből származnak, ahol Anne Frank is bujkált a nácik elől. A lakrész nyolc lakójából hetet végül koncentrációs táborokba deportáltak, ahol kegyetlenül kivégezték őket – olvasható a jta.org cikkében.

A kiállítás része az eredeti amszterdami tetőtér első valós méretű másolata, amely célja, hogy új közönséggel ismertesse meg a holokauszt legismertebb áldozatát. Mindezt egy olyan időszakban teszi, amikor kétséges, hogy levontuk-e a tanulságokat.

„Amit mi itt megpróbáltunk megvalósítani, az nem az amszterdami teljes utánzása”

– mondta Ronald Leopold, az Anne Frank Ház igazgatója, amely Amszterdam egyik fő turisztikai célpontja.

„Sok olyan tárgyat hoztunk ide, amelyek Amszterdamban ritkán vagy egyáltalán nem láthatók. Célunk, hogy Anne élettörténetének bemutatásával igazán megérintsük az emberek lelkét.”

A kiállítás január 27-én nyílt meg, Auschwitz felszabadításának 80. évfordulóján és aprólékos részletességgel mutatja be, milyen volt a titkos tetőtéri lakás nyolc zsidó lakójának élete.

A kiállítás több mint 100 eredeti, a Frank családhoz kapcsolódó tárgyi emléket is bemutat. Ezek közül sokat még soha nem mutattak be nyilvánosan. Ezek közé tartozik a Monopoly holland változata. Anne imádta ezt a játékot, amelyet egy osztálytársával játszott az amszterdami zsidó líceumban. Megtekinthető egy 1947-es levél is, amelyet egy New York-i kiadó írt Anne apjának, Otto Franknak, és amelyben elutasította, hogy kiadja meggyilkolt lánya naplóját, ami hamarosan így is világhírűvé vált.

A kiállítás a helyi és az egész világon tapasztalható antiszemitizmus miatti riadalom idején érkezik New Yorkba – emlékeztet a cikk.

Megszakítás