A Magyar Nemzeti Galériában 2024 őszétől különleges tárlattal tisztelegnek a 20. századi magyar modernizmus kiemelkedő, de tragikus sorsú alkotói, Galimberti Sándor és Dénes Valéria előtt. A házaspár rövid, de intenzív művészi pályafutása során a kor legmodernebb irányzatait képviselte, ám életüket a világháború és személyes tragédiák törték derékba.
A Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál keretében megrendezett kiállítás életművük eddigi legteljesebb bemutatására vállalkozik.
Művészet, amely generációkat ihletett
Galimberti Sándor és Dénes Valéria festészetét a stílusok sokszínűsége jellemezte: a plein air naturalizmustól a szecesszión, a fauvizmuson és a kubizmuson át egészen a futurizmus hatásáig ívelt művészi látásmódjuk. Dénes Valéria Henri Matisse tanítványaként a párizsi művészeti élet közvetlen részese volt, és férjével együtt rendszeresen kiállított a francia főváros szalonjaiban.
Új felfedezések a Magyar Nemzeti Galériában
A tárlat az ismert Galimberti–Dénes-életmű teljes anyagát igyekszik bemutatni. Összesen 85 festmény és grafika szerepel a kiállításon, köztük egy, a tárlat előkészítése során felfedezett, 110 évig elveszettnek hitt csendélet. Az alkotások mellett a látogatók leveleket, fényképeket és egyéb személyes dokumentumokat is láthatnak, köztük Galimberti Sándor megrázó búcsúlevelét, amely életük tragikus végére világít rá.
A tragédia árnyékában
Az első világháború kitörésekor a házaspár Párizsból Hollandiába menekült, ám párizsi műtermük rekvirálása és alkotásaik elvesztése súlyos csapásként érte őket. Galimberti hazafias elkötelezettségből visszatért Magyarországra, de felesége 1915-ben bekövetkezett halála után ő maga is véget vetett életének. Művészetük és tragikus sorsuk története a modern magyar festészet egyik meghatározó fejezete.
Elveszett művek a Nemzeti Galériában
A kiállítás egyedi „WANTED” szekciója a lappangó, elveszettnek hitt művekre fókuszál. Nagyméretű, archív fotók hívják fel a látogatók figyelmét az életmű hiányzó darabjaira, remélve, hogy ezek egyszer még előkerülhetnek. Az utolsó terem betekintést enged a kutatók munkájába, bemutatva a felfedezések izgalmas hátterét.
Tárlatvezetés
A kiállítás kurátora Barki Gergely művészettörténész, akinek munkája kulcsfontosságú az életmű újrafelfedezésében. Barki és Topor Tünde művészettörténész, az Artmagazin alapító-főszerkesztője közös tárlatvezetést tart a kiállításon, amelyre a zsidoprogramok.hu oldalon keresztül lehet jelentkezni.
A tárlathoz kapcsolódó, gazdagon illusztrált, magyar és angol nyelvű katalógus az első átfogó monográfia Galimberti Sándorról és Dénes Valériáról.
Ez a kiállítás nemcsak a művészettörténet iránt érdeklődők számára jelent különleges élményt, hanem azoknak is, akik betekintést szeretnének nyerni egy korszakalkotó házaspár életének és művészetének érzelmekkel teli történetébe.
A tárlatvezetés részletei:
- Időtartam: 2 óra
- Részvételi díj a tárlatvezetésen: 3000 Ft ( a múzeumi belépőn felül)
- A múzeumi belépőt előre kell megváltani, mivel a belépő a tárlaton kívül az állandó- és kabinetkiállításokra is jogosít.
Helyszín: Magyar Nemzeti Galéria, 1014 Budapest, Szent György tér 2.