„A Zsibolygó óriási előrelépés a budai edukációs komplexumban, mert lehetőséget teremt arra, hogy már a legkisebbek is zsidó szellemiségben kezdhessék el ezt az utat”
– mondja.
Felkészítés az iskolára
Az intézmény a bölcsődétől az óvoda végéig, nagyjából hatéves korig fogadja a gyerekeket. A cél nemcsak a felügyelet vagy a gondozás, hanem egy olyan alap megteremtése, amelyre később az iskolai évek is épülhetnek.
„Azt vállaltuk, hogy egészen pici kortól felkészítjük őket az iskolára, de nem iskolás módon, hanem egy nagyon nyugodt, családias, otthonra hasonlító közegben. Ez az első elszakadás az otthontól, és fontos, hogy ezt biztonságban éljék meg.”
A hangsúly a természetességen van. A zsidó tartalom nem külön foglalkozásként jelenik meg, hanem a mindennapok részeként épül a kicsik napjába.

szerint azonban a legfontosabb hatás sokszor nem is a gyerekeken, hanem a családokon keresztül válik láthatóvá.
Egy történetet külön is kiemel. Egy régi ismerőse az elsők között íratta be hozzájuk a gyermekét. Nem sokkal később felhívta telefonon.
Zsidóság a gyermekeinken keresztül
„Azt mondta nevetve: ‘Jól kiszúrtál velem.’ Kérdeztem, mi történt. Azt mondta, hogy minden egyes étkezésnél, amikor a kislánya vele van, rászól: ‘Apa, bráchá!’ – vagyis mondja az áldást. És azt mondta, nem hiszi el, hogy a hároméves gyereke lett az ő zsidó lelkiismerete.”
„Szukot, hanuka, peszách, ezeket együtt éljük meg a családokkal. Olyanokkal is, akik otthon még nem tartják ezeket az ünnepeket. Megmutatjuk nekik, hogyan lehet kapcsolódni, és sokan ezen keresztül találnak vissza a gyökerekhez.”
Szilánk Zsuzsa szerint ez a folyamat természetes módon történik, erőltetés nélkül. A gyerekek viszik haza azt, amit itt megélnek, és ez gyakran az egész család életére hatással van.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
