Ismét közös éneklésre invitálja a hölgyeket Lióra Ruth zenész, előadóművész és Szilánk Zsuzsa a Maimonidész igazgatónője. Ennek a találkozónak nemcsak közösségépítő és spirituális ereje van, hanem közös célt is szolgál: azokért is megszólalnak a dallamok, akik már nem lehetnek közöttünk, vagy, akik nem énekelhetnek szabadon: a túszul ejtett izraeliek és a szabadulásukért küzdő katonák. 

Korábban Lióra így fogalmazott egy, az Egységben megjelent interjúban: 

„Az emberek szeretnek együtt énekelni, és ebben nagy erő van, kifejezhetünk vele magasabb dolgokat. A dalt ott helyben meg lehet tanulni és az esemény csúcspontjaként elő is adjuk. Igazi katarzis”.

Az Izraelben hihetetlenül népszerű kezdeményezés rengeteg embert vonz és nincs ez másképp itthon sem, azonban van még hely, ha szívesen csatlakozna az alkalmi kórushoz! Az eddigi énekléseken óriási energiák szabadultak fel és jókedvből sem volt hiány. 

A koolulám: egy alkalmi kórus, amelyben zenei előképzettség vagy felkészülés nélküli tagok énekelnek, imádkoznak. Az előadott dalt vagy erre az alkalomra írják, vagy egy ismertebb dalt alakítanak át többszólamú kórusművé. 

Lióra minden zenei tevékenysége közül, ezt tartja a legkatartikusabbnak a spontaneitása, az egyedisége miatt és azért, mert ez bárki számára elérhető és nincs olyan, aki ne imádná az éneklést. Ráadásul a közös zenélés összeolvasztja a szíveket és az egyenként esetleg tökéletlen énekhangokból lesz tökéletes kórusmű.

Az együtt éneklés élménye átível generációs, vallási vagy világnézeti különbségeken: a közösen létrehozott zene összeköt, fölemel és megerősít. A részvételhez nem kell sem zenei előképzettség, sem jó énekhang, csupán lelkesedés, a csoda meg ezután jön: a sok, egyedi hangból a végén összeáll egy varázslatos hangzás.

Korábbi képek egy közös éneklésről:

 

Egy ilyen énekléshez bármilyen művet át lehet dolgozni, de mivel a résztvevők nagy része nem olvas kottát, Lióra különféle jelekkel írja le a szöveget, hogy könnyedén lehessen értelmezni a szólamokat, zenei utasításokat.

„A zenét a témához választjuk: először az Ádon olámot, a háború elején, ami egy közös ima volt a túszokért, akkor még senki nem szabadult ki. Második alkalommal, már bőven benne voltunk a háborúban, akkor úgy éreztük, erősebb imára van szükségünk, ezért a Sir lámáálot kezdetű zsoltárt énekeltük, amit krí­zishelyzetekben szoktunk mondani.

Utána úgy döntöttünk, hogy összekötjük egy micvával az éneklést, a túszok és a katonák érdemében, így esett a választás egy különleges női micvára, a chálávételre, amihez egy szombati dalt választottak, a Sálom álechemet” – mesélte Lióra.

Ha Ön is kíváncsi, hogy a mostani éneklés központjában melyik dal fog állni, csatlakozzon a kórushoz a Maimonidész Általános Iskola és Gimnáziumban, mely egy estére egy különleges kórusteremmé alakul át.

Közös éneklés

Helyszín: Maimonidész Általános Iskola és Gimnázium 1036 Budapest, Tímár u. 16.

Jelentkezés: zsidoprogramok.hu

Időpont: 2024. 11. 27. 19 óra

 
Megszakítás