Ahol élnek zsidók, ott a Chábád-Lubavics küldöttei is jelen vannak, hogy segítsék és vezessék a közösséget. Olykor azonban nem a megszokott formában. Ahogy az emberek egyre mélyebbre merülnek a technológiai forradalomban, úgy fejlődnek tovább az interaktív médiáról alkotott elképzelések is.
A következő lépés a metaverzum: egy olyan virtuális világ, ahol önmagunk avatárjaiként vagyunk jelen, dolgozunk, tanulunk, utazunk és társalgunk, egyedül vagy épp másokkal, ugyanúgy, mint a való világban.
Csakhogy a metaverzumban a kisujjunkat sem kell mozdítanunk. Ez az új valóság hatékonyságot és könnyedséget ígér, és lehetőséget ad arra, hogy olyan dolgokat tapasztaljunk meg, amelyeket a fizikai világ, az idő és a távolság korlátai gyakran szinte lehetetlenné tesznek.
Míg jelenleg számos metaverzumot fejlesztenek, mint például a Facebook által nemrég bejelentett „Meta”, az egyik legjobban kidolgozott virtuális tér a Decentraland. Ez a metaverzum a társadalmi interakcióra összpontosít, és olyan vállalkozásoknak és szervezeteknek ad otthont, amelyek meg akarják osztani szolgáltatásaikat a felhasználókkal – akár közösségi események, előadások, vagy tapasztalati tevékenységek révén.
„Ha az emberek ott vannak, akkor nekünk is ott a helyünk” – mondja Nachlas, aki feleségével, Chánival együtt a kanadai Ontario tartományban működő Jewish Youth Network társigazgatója. Ő és Wilhelm, aki feleségével, Leáh-val együtt a Coloradói Egyetem Rohr Chábád Központjának társigazgatója Boulderben, elkötelezettek egy virtuális Chábád-ház létrehozása mellett, amely működése megegyezik bármelyik másik intézménnyel. Céljuk, hogy „találkozzanak és inspirálják a zsidókat, bárhol is legyenek”, és szándékukban áll a jelenlétet kiépíteni minden olyan metaverzumban, amelynek szüksége van a támogatásukra.
Virtuális ingatlanok vásárlása – Hogyan működik?
Körülbelül egy évvel ezelőtt a partnereknek az az ötlete támadt, hogy létrehozzanak egy zsidó teret a metaverzumban, és néhány hónappal ezelőtt hivatalosan is vásároltak egy telket (kriptopénzzel, amelyet az egész metaverzumban használnak). Elkezdték építeni az általuk „MANA Chábád Zsidó Központnak” nevezett létesítményt, amelyet a Decentraland virtuális valóság platformot működtető Ethereum tokenről neveztek el, ahová a Decentralandban időt töltő zsidók jöhetnek, hogy támogatást és útmutatást kapjanak, illetve a judaizmusról tanuljanak. A tervek között szerepel egy olyan hely létrehozása, ahol a Tóra tanulmányozása, közösségi események, más zsidókkal való kapcsolatteremtés és judaika vásárlása is lehetséges.
És bár maga a valóság egy teljesen más síkon mozog a metaverzumban, Nachlas rabbi biztosítja, hogy a Tóra mindig ugyanaz marad. „A judaizmus elvei megingathatatlanok, a micvák fizikai cselekedetek, amelyek a mi fizikai világunknak szólnak” – magyarázza a rabbi. „Azt tervezzük, hogy az inspiráció és a támogatás tere leszünk, és segítünk visszakapcsolni az embereket a valóságba, amikor szükség van rá, mind spirituálisan, mind fizikailag.”
„A haszidizmusban azt tanuljuk, hogy a micvák segítenek minket, hogy létrehozzunk egy dirah b’tachtonimot, azaz lakóhelyet az Örökkévaló számára a fizikai világunkban” – folytatja Nachlas rabbi. Mint ilyen, ez a virtuális Chábád-központ is ezt a célt szolgálja. A metaverzumon belül a spirituális inspirációra helyezik a hangsúlyt, azzal a céllal, hogy a felhasználókat visszahozzák „a földre” a sábát vacsorákhoz, a tfilinhez, a luláv és az etrog lengetéséhez, és minden más micvához, amit csak fizikai jelenléttel lehet elvégezni. Természetesen a központ nem fog szolgáltatásokat nyújtani sábátkor vagy a zsidó ünnepnapokon.
Nachlas rabbi hisz abban, hogy a technológia folyamatos fejlődésével és terjedésével a zsidó jelenlétnek is bővülnie kell, hogy mindenhol elérjük az embereket, még akkor is, ha az a fizikai birodalmunkon kívül van.
Elmagyarázza, hogy bizonyos szempontból a Chábád inspirációja még fontosabb lehet a metaverzumban.
A rabbik elismerik az új valóság veszélyeit, és nem lehet figyelmen kívül hagyni őket. Miközben a metaverzum teljesen új szintre emeli a kiterjesztés szót, könnyen lehet, hogy elviszi az embereket ebből az univerzumból, és ezzel együtt zsugorítja a fizikai valóságukat, azt, ami igazán számít. A Decentraland egy olyan világ kifejlesztésével büszkélkedik, amelyben az emberek „elveszítik önmagukat”.
Pontosan ezekért az emberekért hozták létre a MANA Zsidó Központot, mondja Nachlas rabbi, hogy fény legyen, amely segít nekik újra megtalálni önmagukat, egy olyan fény, amely eligazítja őket és visszavezeti őket ebbe a világba.
Ahogy Nachlas rabbi fogalmaz:
„Vagy hátat fordítunk neki félelemmel és hitetlenséggel, vagy megtanuljuk, hogyan dolgozzunk együtt ezzel az új valósággal, hogy biztosítsuk a Tóra minél szélesebb körű terjesztését” – ez a koncepció a Chábád-Lubavics közösségben már eléggé ismerős. „A végső cél, amiért ezeket az új technológiákat kifejlesztették” – tanította a Rebbe, Menachem M. Schneerson rabbi, az igaz emlékű – „az, hogy szent célokra használjuk őket…”
Az, hogy világi célokra is használhatók, sőt olyan dolgokra is, amelyek szöges ellentétben állnak a szentséggel, csupán a szabad választás lehetővé tétele… Isten azt parancsolja, kéri és megadja a képességet, hogy „válaszd az életet”.
Évtizedekkel ezelőtt, amikor a rádió és a televízió még csak kezdett elterjedni a mainstream kultúrában, a Rebbe által ösztönzött Chábád-rabbik úttörő módon terjesztették a Tórát és a judaizmust az éterben. Amikor megjelent a műhold, a Rebbe fárbrengeni összejöveteleit az egész Egyesült Államokban közvetítették, és az olyan projektek, mint a hanukai élő közvetítés, a Tóra örök bölcsességét a nemzetközi közönség számára is elérhetővé tették.
Az olyan weboldalakon keresztül, mint a Chabad.org, amelyet évente több mint 60 millióan látogatnak a világ minden tájáról, a Rebbe víziója valósul meg, miszerint az internet erejét a jóra kell felhasználni – vagy másképp fogalmazva, az internetnek az Isten által teremtett célját kell megmutatni.
Ma a MANA Chábád Zsidó Központ nemcsak az első zsidó jelenlét, de az egyik első vallási és spirituális központ is a metaverzumban. Remélik, hogy precedenst teremtenek, és segítenek létrehozni egy olyan teret a virtuális világban, ahol a Tóra, a spiritualitás és a zsidó közösség egyszerre könnyen elérhető és értékes.
Bár a projekt még folyamatban van, a terveket már jóváhagyták, és az építkezés már folyamatban van, egy izgalmas csavarral: a MANA Chábád Zsidó Központot úgy tervezték, hogy a 770 Eastern Parkway-i Chábád világközpontját másolja, és annak különleges ismertségét és energiáját hozza el a metaverzumba.
A rabbik remélik, hogy egy olyan virtuális világban, ahol sokak számára minden új és ismeretlen lehet, legalább egy dolog az otthon érzetét kelti majd.
A projektről további információért látogasson el a MANA Zsidó Központ oldalára.
Borítókép: Chabad.org
Megjelent: Egység Magazin 32. évfolyam 150. szám – 2022. január 20.