A szőnyeget idéző, 836 m2-es mozaik egy VIII. században épült palota dísze volt – írja a Times of Israel. A mozaikpadlót számos állatábrázolás díszíti, például egy őzre támadó oroszlán, amely a háborút és két gazella, amely a békét szimbolizálja. Emellett gyönyörű növényábrázolásokat és geometriai formák is megcsodálhatnak a látogatók.

Israel Tours Facebook

A Palesztin Hatóság ünnepélyes keretek között leplezte le a tökéletesen felújított régészeti leletet. A munkálatok éveken át tartottak és 12 millió dollárt emésztettek fel. Az anyagi forrást a japán kormány biztosította.

A mozaikpadló a 724 és 743 között uralkodó Hisam ibn Abd al Malik kalifa téli palotája számára készült, az első szentföldi muszlim uralkodóház, az Umajád-dinasztia (660-750) idejében.

A Hisám-palota a sivatagi klímájú Jerikóban fekszik, a Jordán folyó völgyében, a Holt-tenger északi partja közelében, amely kellemes, enyhe téli időjárása miatt már Izrael uralkodói között is népszerű pihenőhely volt.

 

Az 1300 éves Hisám-palota pusztulása után hosszú évszázadokra a feledés homályába merült, majd a XIX. században fedezték fel és az 1930-as években végeztek komolyabb feltárási munkát a helyszínen. Ekkor vált láthatóvá a korábban a föld alatt pihenő, hatalmas mozaikpadló is. A helyreállítás azonban csupán öt évvel ezelőtt kezdődött meg, amikor lezárták a a palotát a látogatók elől és megkezdték a mozaikok restaurálását.

Az állagmegóvás érdekében a mozaik fölé nagy méretű kupolát és a bejárást lehetővé tévő, emelt járdát építettek. A kupola megépítése során számos technológiai kihívással kellett megküzdeni, hogy semmilyen régészeti emlék ne szenvedjen kárt, ezért csúszott az átadás három évet. A mozaikpadló mellett a látogatók megtekinthetik a 60 hektáron elterülő palotakomplexumhoz tartozó fürdőket és mezőgazdasági épületeket is.

„A mozaikpadló több mint ötmillió apró darabból áll. A jellegzetes színű köveket helyben termelték ki. Remélhetőleg sok turista keresi majd fel Jerikót, hogy megtekinthesse az új látványosságot” – mondta Szaleh Tawafsa, a Palesztin Hatóság turisztikai és régészeti „minisztériumának” munkatársa.

A turizmus fejlődését azonban megnehezíti, hogy a békefolyamatot követő erőszakhullám miatt a város – a hatóság többi településével együtt – életveszélyes az izraeli látogatók számára, akiket Jerikó bejáratainál nagy méretű táblák figyelmeztetnek arra, hogy tilos továbbhaladniuk. A városban álló ősi zsinagóga és a Hasmóneus uralkodóház palotáinak romjai is csak erős katonai jelenlét mellett tekinthetők meg. A helyiek közül azonban sokan emlékeznek még arra, hogy a békefolyamat előtt városuk az izraeli turisták egyik igen kedvelt célpontja volt, ahová tömegközlekedéssel is el lehetett jutni.

Ősi palota romjait mentették meg a pusztítástól

A chanukai történetből ismert Hasmóneus-dinasztia korában, a második Szentély fennállásakor épített palota romjait mentették meg az izraeli hatóságok Jerikótól nyugatra. A chanukai szabadságharc után az ország vezetését magukhoz ragadó hasmóneusok 2100 évvel ezelőtt emelték télen használt palotájukat a meleg éghajlatú Júdeai-sivatagban, a vízben bővelkedő Jerikó mellett. A palota a későbbiekben újabb épületekkel, úszómedencékkel, díszkertekkel és … Olvass tovább

Fotó: Israel Tours (Facebook)

Megszakítás