Az Izrael Régészeti Hatóság bejelentette, hogy kutatói a végzetes 35-ök csatájából származó iránytűre bukkantak, írja a United with Israel. A 35-ök csatáját az 1948-49-es izraeli függetlenségi háborúban vívták. Bár a régészek általában képesek távol tartani magukat a régmúlt szörnyű eseményeitől, a 35 zsidó katona lemészárlásával végződött csatából származó iránytű felfedezése mindössze 75 évvel ezelőttről, 1948-ból, mellbevágó élmény volt a két feltáró régész számára.

Az iránytű története 1948. január 16-án kezdődik. Ekkor indult útnak a Hágáná, az államalapítás előtti Izrael fő katonai szerve által küldött 38 ember, akiknek az volt a feladata, hogy ellátmányt szállítsanak a Jeruzsálemtől délre fekvő, Gus Ecion nevű terület ostromlott közösségeinek. A csapatból hárman út közben visszafordultak, miután egyikük kificamította a bokáját és nem tudta folytatni az utat.

A konvojt felfedezték az arabok és azonnal támadásba kezdtek. Az egész napon keresztül tartó csata során a zsidóknak elfogyott a lőszerük. Az arabok a konvoj mind a harmincöt tagját meggyilkolták, holttestüket brutálisan megcsonkították. A szomorú eset a 35-ök konvoja néven vonult be Izrael történelmébe. A holttesteket a háború után a jeruzsálemi Herzl-hegyen található katonai temetőben temették újra.

Az iránytűt és a Bren típusú gépfegyverhez tartozó töltényhüvelyeket a Csata-hegyként ismert magaslat egy sziklája mögé rejtve találták meg. A szikla minden bizonnyal védelmet adott az egyik harcosnak. Az iránytű üvegét a szakemberek szerint egy lövedék törte szét. Az iránytű tulajdonosa Dani Masz hadosztályparancsnok, Jicchák Hálévi felderítő vagy Jicchák Zevuloni felderítő volt.

„Mellbevágó érzés” – mondta Ejál Marko, az Izraeli Régészeti Hatósága szakértője, aki a Haifai Egyetem kutatójával, dr. Rafi Lewisszal együtt bukkant rá az iránytűre.

„Nem hasonlít egyetlen, eddig elvégzett régészeti kutatásunkhoz sem. Előfordul, hogy a régmúlt emlékei pusztulásról vagy durva erőszakról tanúskodnak, de a Csata-hegy tanulmányozása egészen más. Bár a 35-ök eleste óta eltelt hetvenöt év, arcokkal és nevekkel szembesülünk. Szinte személyesen ismerjük mindnyájukat. Az ember elgondolkozik azon, hogy mi történt a harcosokkal. Elképzelhető, hogy az iránytű – melyen golyó ütötte nyomok láthatók – hatolt a szívébe annak, aki a zsebében vagy a kezében tartotta? Igyekszünk a lehető legpontosabban elvégezni a munkát, de nagyon nehéz elszakadni az érzelmi aspektustól”

– mondta Marko.

Marko és Lewis két éve folytat ásatásokat a Csata-hegyen. A két kutató akkor találkozott, amikor tartalékos katonaként azt a feladatot kapták, hogy kutassanak fel eltűnt katonákat. A két férfi régészeti módszerekkel kutatott olyan katonák után, akiknek végső nyughelye máig ismeretlen.

Fotó: Yuli Schwartz/Israel Antiquities Authority

Megszakítás