Két hír. Az egyik, hogy egy izraeli milliárdos, Jared Isaacman lett az első civil, aki privát sétát tett a világűrben és ezzel ő távolodott el legjobban Földtől az elmúlt 50 évben.  A másik hír az, hogy Izrael 3000 hezbollah terrorista „csipogóját”, vagyis rövid szöveges üzenetek küldésére alkalmas személyhívóját robbantotta föl ugyanabban a pillanatban. Ezzel egycsapásra megszüntetették a terrorszervezet kommunikációs hálózatát, és kórházba juttattak több ezret a felsőbb vezetők közül.

Vagyis el tudunk küldeni egy embert az űrbe, ki tudjuk tenni az űrhajón kívülre úgy, hogy túlélje a kalandot, és aztán vissza is tudjuk hozni élve. Tudunk több tízezer kilométerről beszélgetni egymással vagy épp bele tudunk olvasni mások levelezésébe a világ másik feléről. És igen, adott esetben föl is tudjuk robbantani azt az eszközt… (mármint, mi mint emberiség. Nem ön és én, kedves olvasó.)

Vajon mit jelent ez? A technika jó dolog vagy éppen rossz? Előrevisz, vagy vissza a középkorba?

A válasz az, hogy egyik sem. A technika egy eszköz, amit használhatunk jó dolgokra és rosszakra. Az áldott emlékű lubavicsi Rebbe, Menáchem Mendel Schneerson rabbi élénk figyelemmel követte a világ változását és benne a tech­­nikai újdonságok megje­le­­nését. Arra bíztatta híveit, hogy használják ezeket a technológiákat arra, hogy a zsidóság tanítását elvigyék az emberekhez. És használ­ták is. Telefonon és rádión közvetítették a Rebbe beszédeit a többi kontinensre – „élőztek” már akkor, amikor ez még nem volt létező fogalom. Televíziós műsorokat hoztak létre. Az elsők között lett weboldala a Chábádnak, a ma is működő chabad.org.

Ezek az eszközök olyanok, mint a papír. Ha repülőt hajtogatnak belőle, akkor szórakoztató lesz, ha bevásárlólistát írnak rá, akkor hasznos, ha pedig egy tóramagyarázatot, akkor szent. A technika vívmányai, a csipogótól az űrhajóig, annyit érnek, amennyire értékes az, amire használjuk őket. Elul hónapban, a megtérés idején igyekezzünk a technikai eszközeinket is szent célokra használni. Utaljunk adományt egy jó célra, hallgassunk zsidó zenét, nézzünk videókat a Rebbe beszédeiről vagy hívjuk föl azokat, akikkel esetleg összevesztünk az elmúlt évben és simítsuk el az ellentéteket!

„Otthon mindannyiunknak rengeteg tennivalója van, de innen nézve a Föld tökéletes világnak tűnik” – mondta Isaacman az űrben. Bizony, rengeteg tennivalónk van abban is, hogy a Földet tökéletesebb, szentebb hellyé tegyük.

Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 54. szám – 2024. szeptember 19.

 

Megszakítás