Száz évvel ezelőtt valóságos özönvízként járta be a világ zsidó sajtóját Martin A. Meyer amerikai rabbi hirtelen halála, melynek titokzatos okára csak később jöttek rá.

Martin Abraham Meyer rabbi 1879-ben született a napfényes Kaliforniában. Középiskoláig szülővárosában, San Franciscóban végezte tanulmányait, majd a család rabbijának, Jacob Voorsanger biztatására a Cincinnati Hebrew Union College-ba iratkozott be. 1901-ben pedig Jeruzsálembe utazott, ahol régészetet, etnológiát és szemita filológiát tanult.

Mintegy másfél éves szentföldi tartózkodása után visszatért az Egyesült Államokban és megkezdte rabbi pályáját, miközben a Columbia Egyetemen doktori fokozatot is szerzett. 

1902 és 1906 között a New York állambeli Albany „Beth Emeth” zsinagóga rabbija volt, majd onnét Brooklynba költözött és a Temple Israel vallási vezetője lett, 1910-től pedig haláláig a San Franciscó-i Emanu-El közösséget szolgálta. A folyamatos tudományos munkássága mellett széleskörű jótékonysági és társadalmi munkát is folytatott, miért a keleti part egyik legbefolyásosabb rabbijává nőtte ki magát. 

Az első világháború végén mint az amerikai Vörös Kereszt önkéntese Franciaországban szolgált.

Zsidó, illetve általános vallási és filozófiai témájú könyvtára Amerika egyik legnagyobb magángyűjteményének számított. Amatőr rovarkutató volt, aki a térség legnagyobb óriásmoly- és lepkegyűjteményével is büszkélkedhetett.

A mindig aktív rabbit 1923 nyarán (támuz 13.) holtan találták a dolgozószobájában, az íróasztalán lévő nyitott könyvre dőlve. A halottkém először infarktusra gyanakodott, de még az idegenkezűséget sem zárta ki, jóllehet, a test nem mutatott semmiféle külsérelmi nyomot…

A tragikus rejtély megoldását végül a gyűjteménye legújabb darabja adta. Meyer rabbi ugyanis halála napján egy különleges lepkét kapott Mexikóból, melyet az akkori módszerek szerint ciánnal preparált ki, azonban a mérges vegyülettől elfelejthette megtisztítani a kezét. Oly annyira belemerülhetett az olvasásba, hogy nem vette észre, hogy lapozáskor ujját az ajkához érintette, mellyel a gyilkos anyag bejutott szervezetébe, s hamarosan megölte.

Temetése nagy részvét mellett ment végbe, emlékére a közössége 25 ezer dollárt gyűjtött, hogy a szegény zsidó diákok tanulmányait segítsék.

Forrás: „Hirek – Egy rabbi titokzatos halála.”, Egyenlőség, 1923. 42. évf. 30. szám, 12. old.
Megszakítás