Az évezredek óta Görögországban élő romanióta zsidó közösség, melynek hagyományai különböznek mind az askenáz, mind a szfárádi zsidókétól, szinte teljesen megsemmisült a holokauszt során.
A 2300 éve Görögországban élő csoport neve a bizánci birodalom lakóinak régi megnevezéséből, a romaiaoi-ból ered. Korábban számos városban és szigeten éltek Görögország-szerte, Joáninán, Korfun, Leszboszon, Korinthoszon, Thébain, Rhodoszon és Cipruson. Európa legősibb zsinagógáját, melyet Délosz szigeten tárták fel, 2200 évesre becsülik a régészek. Tradíciójuk szerint első közösségeiket közvetlenül a jeruzsálemi második Szentély lerombolása (i.sz. 68) után alapították. Elsősorban textilszövéssel, ruhafestéssel és selyemkészítéssel foglalkoztak. Nyelvük a görög és héber szavakat egyaránt tartalmazó jevánik volt.
A romanióta hagyományok egyediek, a Kelet-Római Birodalom zsidó szokásait őrzik. Zsinagógáik berendezése is eltér a megszokottól: a tóraolvasó emelvény, a bima, a zsinagóga keleti falánál található, a tóraszekrény pedig ezzel szemben, a nyugati falnál. A Tórát sem a megszokott, egy éves ciklus alatt olvassák fel, hanem rövidebb szakaszokra bontva, három év alatt. Imakönyveik a bizánci zsidók imarendjét követik, mely az európai zsidók talán legősibb rítusa. Imáikba gyakran fűztek jevánik nyelvű sorokat. „A romanióta hagyomány rendkívül fontos. Eredete a diaszpóra kora előtti időszakra nyúlik vissza, és elsősorban a Jeruzsálemi Talmud döntvényein alapszik” – magyarázza Zanet Battinou, a Görögországi Zsidó Múzeum igazgatója, aki maga is romanióta családból származik.
A holokauszt idején nagyjából 2000 zsidó élt Jáninán. A náci megszállás után, 1944. március 25-én a teljes zsidó lakosságot deportálták Auschwitzba, ahol 1832-en vesztették életüket, köztük több mint 500 kisgyermek. A haláltábort mindössze 112-en élték túl. 69 zsidót keresztény szomszédaik bújtattak el, vagy a hegyekbe menekültek és csatlakoztak a görög ellenálló csapatokhoz. Amikor a kisszámú túlélő a háború után visszatért a városba, lakásaikat és üzleteiket kifosztva találták. Az áldozatok neveit a zsinagóga belső falaira vésték fel.
„Nemcsak a közösség tagjai pusztultak el, hanem hagyományaik is. A tradíció továbbadásában nagy szerepe van a harmadik generációnak – a nagyszülőket pedig megölték. A fiatalok csak azokat a hagyományokat tudták továbbörökíteni, amelyekre még emlékeztek.” – mondta Battinou.
Az amerikai és izraeli romanióták javarészt már átvették a többség szokásait. A Jeruzsálemben élő Joszef Báruch és rokonai a háború után érkeztek Izraelbe, 90 éves holokauszt-túlélő nagymamájuk bíztatására. „Sohasem imádkoztam még a város romanióta zsinagógájában. Ez egy olyan tradíció, melynek vége szakadt a soával” – mondja Báruch.
Forrás: Háárec
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.