A tizenöt ezüstpénzt egy henger alakú fadobozban találták az Izraeli Régészeti Hatóság szakemberei a közelmúltban, a hírt pedig most, a közelgő hanuka ünnep tiszteletére tették közzé. A leleteket a Modiinban található Hasmóneus Múzeumban állítják ki a jövő héten – írja a Jerusalem Post.
Az érméket a Muraabat-barlangban találták, mely a Dárgá-folyóvölgyben található. A Dárgá Betlehem közelében indul, vize – a téli esőzések után – a Holt-tengerbe ömlik. A fadobozra a májusban végzett feltárás közben találtak rá. A doboz karimája alatt kaviccsal kevert föld volt, alatta feküdtek lila textilbe csomagolva az ezüstérmék, melyeket egyenként gyapjúba göngyölt egykori tulajdonosa. Az érmék mindegyike tetradrachma, melyet VI. Ptolemaiosz (i.e. 186-145), Egyiptom királya veretett. Az ő kortársa volt a hanukai történetből ismert IV. Antiochusz, a Szeleukida Birodalom uralkodója. A dobozban talált legrégebbi érmét i.e. 176-ban verték, a legújabbat pedig i.e. 170-ben. Az egyik érmére kézzel a „Sálmáj” nevet vésték arámi betűkkel.
„Érdekes lenne megtudni, hogy ki lehetett az az ember, aki ebben a barlangban lelt menedékre és itt rejtette el a pénzét. Úgy tűnik, hogy az illető elesett a háborúban s nem tudott visszatérni a dobozért, ami így ránk várt 2200 éven keresztül” – mondta Dr. Éjtán Klein, az egyik régész. „Ez a lelet az első világos bizonyíték arra, hogy a Júdeai-sivatag barlangjait zsidó felkelők használták a makabeus felkelés előtt és annak kezdetén” – tette hozzá. A makabeus felkelés vezetett végül a szír-görög elnyomás megszüntetéséhez s a győzelem emlékére ünnepeljük a nyolcnapos hanukát, mely idén december 18-án este köszönt be.