Ros hásáná első napján adta vissza lelkét az első kopicsinici rebbe, reb Jicchák Méir Heschel rabbi még 1935 koraőszén. Az évforduló kapcsán rá és az örökségére emlékezünk.

Reb Jicchák Méir régi és hírneves haszid dinasztiából származott, ükapja az Ohel Jiszráél halhatatlan szerzője, Ávrahám Jehosua Heschel apti rabbi volt. Dédapja – ki után nevét is kapta – az első zinkovi rebbe volt, nagyapja, reb Mesulám Zusa, a második zinoki rebbe, – az apti rebbe nevét viselő – apja pedig a medzibusi admúr volt. 

Apja fő működési helyén született 1862-ben, abban a különleges atmoszférájú városban, ahol a hagyomány szerint a haszidizmus atyja, Jiszráél Báál Sém Tov először lépett a nyilvánosság elé.

1881-ben házasodott meg, a híres „ruzsini szent” unokáját, egyben az első huszjatini rebbe, reb Mordecháj Srága Fejvis Friedman leányát, az erényekben gazdag Gitelt vette feleségül, akivel szép családot alapított. A házasság első tizenhárom évében apósa házánál éltek, majd reb Friedman rabbi halálával a közeli Kopicsinicba költöztek, ahol saját haszid udvart alapított.

Heschel rabbi különleges személyisége, kedvessége és emberszeretete hamarosan százakat vonzott magához; csodarabbiként is tisztelték. Sok haszid rebbétől eltérően meglehetősen nyitott volt a nem-vallásos zsidók felé is, akikkel hamar közvetlen kapcsolatot épített ki, s ezáltal sokukat térítette vissza a Tóra útjára. Reb Jicchák Méir ez a különleges tulajdonsága később az utódaira is jellemző volt.

Az első világháború kitörése után, amikor Galícia nagyrésze hadszíntérré változott, családjával együtt Bécsbe költözött, ahol a nagyvárosi miliő ellenére sikerült életben tartania haszid udvartartását is, melyet haláláig innen irányított, jóllehet, ha csak lehetősége nyílt rá, akkor Galíciába utazott, hogy az ott maradt híveinek lelki támogatást nyújtson.

Gedájlá böjtjének napján, hatalmas részvét mellett temették el Bécsben. A temetés követően legidősebb fiát, Ávrahám Jehosua Heschel rabbit választották utódjául. Az Anschluss után a második kopicsinici rebbe az Egyesült Államokba menekült, hogy New Yorkban vigye tovább apja örökségét.

Emlékéből fakadjon áldás!

Források:

Biale, David et al. (ed.), Hasidism – A new history. Princeton and Oxford: Princeton University Press, 2018. 702–704. old.

„Hirek – A kopczinczei Rebbe z.c.l.”, Zsidó Ujság, 1935. 11. évf. 39–40. szám, 16. old.

Megszakítás