A legtöbben a nyári hírekben, a kikötő térségét ért izraeli válaszcsapás kapcsán hallottak vagy olvastak először a jemeni Hodeida városáról. A város hosszú évszázadokon keresztül virágzó zsidó közösségnek adott otthont, ma azonban már egyetlen zsidó lakója sincs. Alább a hodeidai zsidók történetéről olvashat a JPost írása alapján.
Hodeida gazdaságának motorját ősidők óta a Vörös-tenger partján fekvő kikötő jelenti. A helyi zsidók fontos szerepet játszottak a kereskedelemben és a kézműiparban, illetve részt vettek a kávé- és gyapotkivitelben. A jemeni zsidók ősidők óta, legendáik szerint az első Szentély kora óta élnek e területen. Annyi bizonyos, hogy az Arab-félsziget szívében fekvő országban jóval az iszlám térhódítása előtt telepedtek le a zsidók. A korábban Arabia Felixnek, vagyis boldog Arábiának nevezett országban a zsidók évezredeken át jelen voltak és kisebbségként is kiemelkedő szerepet játszottak a nemzet kultúrájának, történelmének, valamint társadalmi és gazdasági fejlődésének alakulásában.
Hodeida zsidó közössége a középkorban élte fénykorát, de a hatalom gyakran zaklatta őket. Volt, hogy elüldözték közösségeiket, máskor erőszakkal térítették sokukat az iszlám hitre és állandóan súlyos jogfosztottságban éltek. Jemenből minden időszakban vándoroltak zsidók a Szentföldre, volt, hogy a közeli megváltásban reménykedve, máskor valamilyen, a közösség létét fenyegető korlátozás miatt. Ilyen volt a múlt században, a Jahja imám által bevezetett árva törvény, melynek nevében kiemelték a közösségből a szülők nélkül nevelkedő gyermekeket és iszlám hitre térítve arab családoknál helyezték el őket. Az egyre ellenségesebbé váló környezet hatására a XX. század közepétől tömegesen hagyták el az országot a zsidók. Túlnyomó többségük Izraelbe vándorolt, elsősorban az 1949-ben és 1950-ben lebonyolított Varázsszőnyeg-akció keretén belül, melynek során 45 ezer zsidót szállítottak légi úton a fiatal Izrael államba.
Az utóbbi évtizedekre már csak néhány száz zsidó maradt Jemenben, majd a polgárháború, a radikális iszlám mozgalmak térhódítása és a közösség tagjait ért támadások miatt gyakorlatilag mindenki a távozás mellett döntött. Bár a jemeni (héberül témáni) hagyományok – dallamok, imák, kulturális tradíciók, gasztronómia és még sorolhatnánk – tovább élnek az Izraelben és más országokban letelepedett jemeni zsidó közösségekben, magában Jemenben és így a siíta lázadók által kormányzott Hodeidában már egyáltalán nem maradtak zsidók.
Fotó: wysinfo