Dávid Suker Szaúd-Arábiában, Nadzsran városában született 78 évvel ezelőtt. Gyermekkorában menekülniük kellett, most viszont még egyszer viszont szeretné látni egykori otthonát és ősei sírját. A zsidó állam és az öböl-menti királyság között azonban nincs diplomáciai kapcsolat – írja a Times of Israel.

Az idős férfi mindenképpen meg szeretné valósítani tervét, ezért úgy gondolta, hogy maga veszi kezébe az irányítást és személyesen az uralkodó szólítja meg.

„Arra kérem Muhamad ibn Szalman koronaherceget és apját, Szalman királyt, hogy engedjenek beutazni szülővárosomba, Nadzsranba, ameddig az egészségem ezt még lehetővé teszi. Látni akarom a nagyszüleim sírját. Ez egy humanitárius ügy. Én a nadzsrani porból születtem”

– mondta Suker, aki korábban az Asdod mellett fekvő Bnéj Ájis település polgármestere volt.

Izrael és Szaúd-Arábia között hivatalosan nincs diplomáciai kapcsolat, így a beutazás is tiltott. A színfalak mögött azonban már hosszú ideje jelentős a védelmi és gazdasági együttműködés a két állam között, de ez nem segít Sukeren, aki izraeli útlevelével nem léphet be a monarchiába.

Suker, aki önmagát a nadzsrani zsidó közösség utolsó túlélőjének tartja, 1944-ben született az ország délkeleti felén fekvő városban, mely korábban a jelentős zsidó népséggel rendelkező Jemenhez tartozott. A zsidó állam megalapítsa után a hatóságok elüldözték a zsidókat, akik először Jemenbe, majd onnan Izraelbe vándoroltak.

„Zsidók már sokkal a szaúdi uralom előtt is éltek Nadzsranban. Bizonyítékokkal alátámasztható, hogy kétezer éve már éltek zsidók abban a térségben. Amikor születtem, mintegy hatvan zsidó család élt a városban és a környező falvakban. Nem kellett titkolni a származásunkat, a muszlim szomszédainkkal baráti viszonyunk volt. A hatóságok azonban másodrendű állampolgárként bántak velünk. 1948-ban, Izrael kikiáltásakor még rosszabbra fordult a helyzet. A király utasítására el kellett hagynunk az otthonunkat. Jemenbe mentünk, 1951-ben pedig Izraelbe vándoroltunk”

– mondta Suker. „A koronaherceg drasztikus reformokat vezetett be és felszabadította Szaúd-Arábiát. Azt remélem, hogy e változások szellemében megengedi, hogy legalább még egyszer ellátogassak a szülővárosomba” – tette hozzá.

Fotó: Wikipédia

Megszakítás