A Tóra túlélte a holokausztot és a felszabadulást követő lengyel pogromokat is, majd egy izraeli zsinagógában lelt új otthonra. A család kérésre ezentúl a jeruzsálemi Jád Vásem múzeumban őrzik majd – írja az Israel Hayom.

Mordechai Kanner 1910-ben született a lengyelországi Kielcében. A mindenki által csak Motelnek szólított fiú órásmester lett és a városban működő Zieger cégnél dolgozott. 1939-ben, a német megszállás után a Szovjetunióba menekült. Útközben megállt egy faluban, ahol egy idős zsidó asszony rábízott egy tóratekercset. Kellner egy ideig magával cipelte a Tórát, de mivel akadályozta a menekülésben, úgy döntött, hogy eltemeti s majd a háború után visszatér érte. Kanner ezután csatlakozott a nácik ellen harcoló partizánokhoz. A háború vége a ma Ukrajnához tartozó Lvivben érte. Ott ismerkedett meg egy fiatal özveggyel, Rebekával, aki egyedül nevelte két gyermekét. Egymásba szerettek és 1945-ben összeházasodtak. A háború vége után Kanner úgy döntött, hogy visszatért Kielcébe, felesége pedig Krakkóban vár rá. Rebeka azonban hiába várt, férje nem tért vissza, ezért utána utazott. Ott derült ki, hogy Mordechai is az 1946-ban rendezett gyilkos pogrom áldozatai között van. A vérontás során lengyel civilek, katonák és rendőrök összesen 42, a holokauszt poklából éppen csak hazatért zsidót öltek meg, és sokakat megsebesítettek. A legfiatalabb halálos áldozat egy háromhetes csecsemő volt.

Rebeka látni akarta a a közös sírgödörbe hajított holttestet, és ezzel megmentette férje életét. Észrevette ugyanis, hogy a férfi – bár súlyosan bántalmazták – még lélegzik. Életben volt. Kórházba vitte, ahol végül felépült. A család ezután nem akart Lengyelországban maradni és egy túlélőknek fenntartott, németországi hontalanok táborába költöztek. 1949 Izraelbe vándoroltak és Holonban telepedtek le. Az indulás előtt Mordechai még visszatért az elásott tóratekercsért, hogy magával vigye új hazájába. A Tórát 1950-ben a holoni központi zsinagógának ajándékozták, Kanner elpusztított szülei emlékének szentelve.

Mordechai lánya, Szárá Megidis és unokája, Ávi Kanner a közelmúltban úgy döntött, hogy a tekercset a Jád Vásemben helyezik el. „Ez egy különleges tárgy. Nemcsak a nehéz időkre emlékeztet, hanem a zsidó identitás megőrzése iránti vágy legyőzhetetlenségére is. Azzal, hogy a Jád Vásemnek ajándékoztuk ezt a tóratekercset, a holokauszt emlékezetének részéve és tanújává vált az eljövendő nemzedékek számára” – mondta Szárá.

 

Megszakítás