Elul hónap 27-én, a polgári naptár szerint ma van a halálozási évfordulója az áldott emlékű Sálom Rokeach rabbinak, a belzi haszid dinasztia alapító rebbéjének.

Galícia határának neves zsidó városában, Brodiban látta meg a napvilágot 1779-ben, ahol később nagyapja, Elázár Rokeach – a Máásze Rokeách szerzője – lett a rabbi. 

Négy testvérével sajnos korán árvaságra jutott, s ezután anyja egyedül nevelte őket. 11 éves volt, amikor Rivka Henna nevű édesanyja a bátyjához, Jisszáchár Dov Ramraz szkoli rabbihoz küldte tanulni. Nagybátyjánál újabb szerető otthonra, a Tóra fényes házára lelt, ugyanakkor nagy hatást gyakorolt rá Slomó Flam rabbi, az ottani rebbe is. Miután Sálom rabbi nagybátyja ellenezte a haszidizmust, ezért éjszakánként szökött ki, hogy a Báál Sém Tov tanításairól hallgasson.

Feleségre viszont Ramraz rabbi házában lelt, nagybátyja Málká leánya személyében, kiben abszolút spirituális partnerét találta meg, akivel számos alkalommal még a Tórát is együtt tanulta. Amikor a rabbi magára vállalta, hogy ezer éjszakán keresztül ébren marad, hogy a Tórát tanulmányozza, akkor felesége végig mellette állt, hogyha a gyertya leég, akkor rögtön újra cserélje, hogy szentéletű férjének még ezzel se kelljen megszakítania a Tóra tanulást. Erényekkel megáldott feleségével öt fiút és két leányt neveltek. A belzi leányiskolákat máig az első rebecenről nevezik el.

1817-ben választották belzi rabbinak, s tulajdonképpen megválasztásával egy időben kezdte kiépíteni az ottani új haszid udvart. 1843-ban épült fel a négy szintes zsinagógája, mely nem kevesebb mint 5000 fő befogadására volt alkalmas.

Kiváló Talmud-tudós volt – leghíresebb munkájának a címe a Szár Sálom –, emellett pedig csodarabbiként is ismerték, miután emberek százait gyógyította meg úgy, hogy kezét, vagy valamely személyes tárgyát a beteg testrészre tette. 

Az „erster rov” – azaz az „első rabbi” – 1855-ben, röviddel az 5616-os zsidó újév előtt tért meg Teremtőjéhez. Utódja, vagyis a második belzi rebbe legfiatalabb fia, Jehosua Rokeach lett. Öröksége ma a világon szerte virágzik, de a belzi központ Jeruzsálemben található.

Emlékéből fakadjon áldás!

Fotó: Belzi zsinagóga/Wiki

A belzi rabbi menekülése Pesten keresztül

Reb Áron a Gestapo egyik első számú célpontja volt.

Megszakítás