A smini áceret napján kitört háborúba eddig 360 ezer katonát hívtak be. Sokan egyenesen a zsinagógából utaztak a bázisukra, mások szállodákból, rokonoktól érkeztek. A legtöbbjüknek nem volt ideje összecsomagolni és egy szál ruhában jelentkeztek szolgálatra. A bázisokhoz közel élő lubavicsi küldöttek és önkénteseik a mozgósítás óta folyamatosan a katonák ellátásra összpontosítanak – írja a Crownheights.info oldalán.

A segítségnyújtást pillanatok alatt megszervezték és három központot jelöltek ki Izrael északi, középső és déli részén, Metulában, Hebronban és Ejláton.

Mendi Klein rabbi és felesége, Chana az Ejlát körüli nyolc bázis katonáinak fizikai és lelki szükségleteit igyekszik kielégíteni. Jelenleg mintegy százezer katona tartózkodik a térségben.

„Gáza környéke nem alkalmas a gyakorlatozásra. Ejlát azonban csendes, ezért sok behívott katonát ide irányítottak.

Voltak, akik külföldről egyenesen az ejláti repülőtérre érkeztek. Ahogy elkezdődött a mozgósítás, a parancsnokok felvették velünk a kapcsolatot és elmondták, hogy mire van szükségük. Olyan alapvető cikkekből is hiány van, mint például a papírzsebkendő” – magyarázta Klein rabbi. „Egész nap az igényelt árucikkek beszerzésével, csomagolásával és szállításával vagyunk elfoglalva.

Vittünk már izzadásálló ciceszt, alsóneműt, zoknit, édességeket, különböző élelmiszereket. Emellett persze a spirituális igényekről is gondoskodnunk kell”

– tette hozzá.

Az arab terrortól sújtott Hebronban élő lubavicsi küldöttek számára nem idegen a fegyverforgatás. A húsz éve a városban szolgáló Dani Kohén rabbi is behívót kapott, ahogy a további három, Hebronban élő lubavicsi küldött is. „Különleges érzés a másik oldalról megélni a dolgokat. Eddig a katonák testi-lelki szükségleteiről gondoskodtunk itt Hebronban, most pedig velük együtt rójuk az utcákat, egyenruhában, felfegyverkezve. Ezzel együtt nem kellett bezárnunk a Chábád-központot, mert annyi önkéntes és jesivahallgató érkezett hozzánk, hogy van elég ember, aki ellátja a feladatokat” – mondta a rabbi.

„Az elmúlt évben hatalmas törés alakult ki az izraeli társadalomban. Most viszont óriási az egység és az egykori ellentétek teljesen irrelevánsnak tűnnek. Mindenki a küzdelemre koncentrál, hatalmas motivációval szolgál mindenki”

– tette hozzá.

Izrael északi csücskében, a libanoni határon fekvő Metulában 1989 óta működik Chábád-központ. A feszült helyzet és a kezdődő rakéta- ás aknatámadások miatt a település evakuálása szólított fel a kormány, ám a Chábád küldöttei, Mose Szaszonkin rabbi és felesége Bráchá Lea a maradás mellett döntöttek, hogy azon lakosok mellett lehessenek, aki nem hagyták el Metulát, továbbá segítsék a környéken állomásozó sok ezer katonát. „Korábban a hadsereg felfedezett és megsemmisített egy Libanonból induló támadóalagutat itt, ezért különösen nagy a veszélye annak, hogy újra próbálkoznak a terroristák. Emiatt hatalmas a készültség, még a házunk tetején is katonák állomásoznak. Sőt, néhány napja innen lőtték a Hezbollah állásait. A nap nagy részét bunkerban töltjük, onnan szervezzük a katonáknak nyújtott segítséget. Metula nagyon kis település, a katonák itt családtagnak számítanak. Van, hogy a mosást is nálunk intézik. De nem kevésbé fontos, hogy a lelküket is ápoljuk. Sokan várnak tőlünk spirituális útmutatást, sokan raknak tfilint és imádkoznak velünk” – mondta Szaszonkin rabbi.

 

Megszakítás