3500 éves egyiptomi amulettre bukkant Izraelben egy tizenkét éves lány, írja az Aurtz7. Dafna Filsteiner Hod Hásáron közelében, a Tel Kana nevű lelőhelyen kirándult a családjával, amikor szokatlan formájú követ vett észre a földön.
„Lenéztem, mert tarajos sül tüskéket és sima felületű kavicsokat kerestem. Felemeltem egy érdekes követ, és megmutattam az anyukámnak, aki azt mondta, hogy ez csak egy átlagos kő, esetleg gyöngyszem. De megláttam a kő díszítését, és makacsul ragaszkodtam ahhoz, hogy több egy átlagos kőnél, így elkezdtünk kutatni az interneten.
Találtunk több, a miénkhez hasonló kőről készült képet. Rájöttünk, hogy különleges dolgot találtam, és azonnal értesítettük az Izraeli Régészeti Hatóságot.”
A várandós anyák védelme
A család Mor Wieselhez, a hatóság egyik régészéhez fordult, aki köszönetet mondott Dafnának és családjának, „kiváló polgár” oklevéllel jutalmazta meg őket, a szkarabeuszt pedig továbbította az állami levéltárba. Dr. Jicchák Páz, a bronzkor szakértője megállapította a leletről, hogy Egyiptomból származik és mintegy 3500 évvel ezelőtt készült. A szkarabeuszon két skorpió látható, egymásnak háttal. A szakember szerint:
„A skorpió szimbólum Szelket egyiptomi istennőt szimbolizálja, akinek feladata többek között a várandós anyák védelme volt. Az amulett másik dísze az úgynevezett »nefer« jel, ami egyiptomi nyelven annyit tesz: ’jó’, ’kiválasztott’. Egy további szimbólum talán királyi botot ábrázol.”
A szkarabeusz ganajtúró bogarat formázó amulett. Az egyiptomiak szentnek tartották a ganajtúró bogarat, és az élet szimbólumaként tekintettek rá, mivel trágyából készített golyóbisába rakja a petéit, amiből aztán új élet fakad. Az egyiptomi név az „alkot” vagy „teremtett” kifejezésből származik, mivel az egyiptomiak a szkarabeuszban a teremtő istenség megtestesülését látták. Az Izrael területén talált szkarabeuszok alátámasztják, hogy mintegy 3500 évvel ezelőtt Egyiptom uralkodott a térségben, és geopolitikai hatalma mellett kiterjesztette Izraelre a kulturális hatásait is. „Elképzelhető, hogy egy, a térségben látogató fontos vagy magas rangú személy ejtette el, de az is lehetséges, hogy szándékosan temették el. Mivel a leletet a felszínen találták, nehéz kitalálni a pontos kontextust” – magyarázta dr. Páz.
Tel Kana, melynek közeléből a szkarabeusz is előkerült, fontos történelmi értékkel bíró helyszín. Amit Dágán, a Bár-Ilán Egyetem egyik régész munkatársa, illetve dr. Ájelet Dáján, az Izraeli Régészeti Hatóság archeológusa elmondta: „Ez a lelet egyszerre izgalmas és jelentős. A szkarabeusz és különleges ábrázolásai, más, Tel Kánában talált és hasonló motívumokkal ékesített leletekkel együtt jól mutatja az egyiptomi befolyás hatását a régióban”. Eli Escusido, a Régészeti Hatóság igazgatója hozzátette: „Dafna oklevelet kapott, a szkarabeuszt pedig kiállítottuk, így a nagyközönség is megcsodálhatja. Mindenkit szeretettek várunk!”