Nemrég ünnepelték a lengyelországi Gliwicében található Felső-sziléziai Zsidók Emlékháza épületének 120. évfordulóját. A ház korábban temetési előkészületek és szertartások helyszínéül szolgált a város zsidó temetőjében – írja a Jewish Heritage Europe.

Az esemény annak a beszédnek a felolvasásával kezdődött, amelyet Wilhelm Münz rabbi mondott az épület 1903-as ünnepélyes megnyitóján. Ezt Slawomir Pastuszka, a Katowicei Zsidó Hitközség és Hevra Kadisa Temetkezési Testvérközösség tagja olvasta fel.

A neogótikus, vörös téglából épült komplexum 1903-ban épült, és a neves bécsi építész Max Fleischer tervezte, akinek nevéhez többek között négy zsinagóga és a bécsi Városháza is kapcsolódik. A komplexum részét képezi a zsidó temető, amely mintegy 600 sírhelyet és egy nagy emlékművet foglal magába az első világháborúban elesett zsidó katonák tiszteletére.

Az épületet a II. világháború alatt feldúlták, és német katonai raktárként használták. A háború után részben lakásokká alakították át, de állapota az évek során romlott. 2003-ban kulturális műemlékké nyilvánították, 2007-ben pedig a Katowicei Zsidó Hitközség Gliwice városának adományozta az épületet.

A tető javításától eltekintve azonban nem sok mindent tettek az épület megóvása érdekében, amíg nem születtek konkrét tervek a hasznosítására.

Végül a Brama Cukermana Alapítvány erőfeszítéseinek köszönhetően, valamint a város és a polgármester projektjeként, amelyet teljes egészében a városi költségvetésből finanszíroztak, a csarnokot felújították, és 2016-ban zsidó múzeumként, a Felső-sziléziai Zsidók Emlékházaként nyitották meg. Az intézmény szervezetileg része lett a gliwicei városi múzeumnak.

 

Megszakítás