Az egri status quo ante hitközség 110 évvel ezelőtt, röviddel az őszi nagyünnepek előtt avatta fel csodálatos új zsinagógáját az ország leghíresebb zsinagógatervezője, Baumhorn Lipót rajzai alapján. A status quo hitközség zsinagógája a híres vár és minaret mellett a városkép egyik ikonikus épülete lett, 54 évvel később viszont az új „világrend” kitörölte a kupolás zsinagógát Eger látképéből. Az egri nagyzsinagóga felavatásának dicső napjára emlékezünk.

Röviddel az 5674-es zsidó újév előtt, 1913. szeptember 21-én avatták fel az egri status quo ante hitközség új zsinagógáját. Az ünnepséget a vármegyeházán tartott díszközgyűlés vezette be, ahol a hitközség elnöke, nagyecséri Kánitz Dezső felolvasta a köszöntőleveleket, így gróf Tisza István miniszterelnök, Jankovics Béla vallás- és közoktatásügyi miniszter, Bánóczi József egyetemi tanár, Lőw Immánuel szegedi főrabbi stb., stb. laudációit, majd ismertette a zsinagóga történetét.

A nagyívű és magasztos munka még 1911-ben kezdődött és 1913 augusztusára már be is fejeződött. Az építkezés 300 ezer koronába került, melyet gróf Zichy János idejében a vallás- és közoktatásügyi minisztérium nagyobb kölcsönnel és egyéb segélyekkel támogatott, de sokat nyomott a latba a magánemberek adományai is, illetve a templomi székek előre kiárusítása, melyből 51 ezer korona folyt be. 

Egri látkép 1939-ből. (Forrás: Fortepan / Sattler Katalin)

Az ünneplő közönség – a város vezetői és testvéregyházainak papjai, az iskolák, a törvényszék, a bank, a rendőrség, a MÁV, a nőegyletek, a kaszinó, a tűzoltóság stb. képviselői mellett – az akkor 80 éves régi – de elsősorban szűk – zsinagógához vonult, ahol dr. Schweiger Lázár főrabbi búcsúzott emelkedett hangú beszédben az ódon imaháztól, majd az elöljáróság tagjai kivették a frigyszekrény tíz tóratekercsét, és bíborszínű baldachin alatt, a haza trikolorjával feldíszített házak között az új zsinagógához vonult. A díszes menetet Quartin Savel, a pesti Dohány utcai zsinagóga emblematikus főkántora vezette zsoltárénekeivel.

A hatalmas, kupolás zsinagóga előtt az épület tervezője, Baumhorn Lipót adta át Isten új házának kulcsait. Bent elhelyezték a Tórákat, Schweiger rabbi imája mellett fellobbantották az örökmécsest, majd dr. Hevesi Simon pesti rabbi tett tanúvallomást Isten egységéről. A hivatalos rész a Himnusz eléneklésével zárult.

Ezután Eger vezető társadalma ült a Széchenyi szálló fehér abroszos asztalhoz, ahol a fő- és alispán, a polgármester, a hitközség elnöke, a rabbik ürítették poharukat egymásra, a hazára és a felebaráti szeretetre.

Forrás:

„Három templomavatás – Eger.”, Egyenlőség, 1913. 32. évf. 41–42. szám (melléklet), 3–4. old.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás