A chánukái szertartások
Chánukákor szabad dolgozni.
A chánukái menóra nyolckarú kandeláber, amelyen külön helye van a „szolgalángnak”, amellyel napnyugta után meggyújtjuk a lángokat: ezt sámásnak hívják. A gyújtás után ‑ égve ‑ visszatesszük a helyére.
Az égő „szolgagyertyát” kézben tartva a két áldást mondjuk. Az első estén egy harmadik áldást is mondunk, a Sehechejánut.
Az első estén egy lángot gyújtunk, azután minden este eggyel többet, míg a nyolcadikon az összes láng nem ég. Az új gyertyát mindig balról tesszük hozzá a többihez, ésbalról jobbra haladunk a gyújtással.
A menórát az ablak közelében kell meggyújtani, hogy kívülről látni lehessen, ezáltal nyilvánosan hirdesse Chánuká csodáját.
Szép dolog, ha a család minden tagjának van saját menórája, és mindenki gyújt chánukái fényt.
CHÁNUKÁI KÉSZLET
Minden, amire Chánuká megünnepléséhez szükség van – menóra, színes gyertyák, trenderli – kapható a Chábád Házban!
1. Áldott vagy Te, Örökkévaló Istenünk, a Világ Királya, ki megszentelt minket parancsolatokkal, s meghagyta, hogy gyújtsunk Chánukára gyertyát.
A következő áldást csak az első estén mondjuk (vagy amelyik napon először gyújtunk Chánuká-gyertyát).
3. Áldott vagy Te, Örökkévaló Istenünk, a Világ Királya, ki életben tartott s megőrzött bennünket, s engedte megérni mostani időnket.
Chánuká lobogó fényei az erkölcsi fölény győzelmét és a kevés igaz fenn-maradását jelképezik az elnyomó többséggel szemben az ősidőktől napjainkig.
Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége
Magyarországi Cionista Szövetség
Chabad Lubavits – Zsidó Nevelési És Oktatási Egyesület
Megjelent: Egység Magazin 2. évfolyam 7. szám – 2014. július 27.