A chánukái szertartások

 Chánuká ünnepe kiszlév hó 25-én kezdődik, és nyolc napig tart. Annak a győzelemnek állít emléket, amelyet a Mákkábeusok három évig tartó szabadságharc után arattak az Izraelt elfoglaló szíriai görögök fölött, és legyőzték a görögök hellenista zsidó támogatóit is, akik változtatásokat akartak bevezetni a zsidó vallásgyakorlatban. A harc polgári i. e. 165-ben a Jeruzsálemi Templom visszafoglalásával ért véget. A győzelemmel helyreállt Izrael szuverenitása is. A „chánuká” azt jelenti: „felavatás”, s arra utal, hogy újra Isten oltalmába ajánlották a Templomot, amelyet a pogány bálványok és praktikák beszenynyeztek.

Chánukákor szabad dolgozni.

A chánukái menóra nyolckarú kandeláber, amelyen külön helye van a „szolgalángnak”, amellyel napnyugta után meggyújtjuk a lángokat: ezt sámásnak hívják. A gyújtás után ‑ égve ‑ visszatesszük a helyére.

Az égő „szolgagyertyát” kézben tartva a két áldást mondjuk. Az első estén egy harmadik áldást is mondunk, a Sehechejánut.

Az első estén egy lángot gyújtunk, azután minden este eggyel többet, míg a nyolcadikon az összes láng nem ég. Az új gyertyát mindig balról tesszük hozzá a többihez, ésbalról jobbra haladunk a gyújtással.

 A menóra lángját nem szabad gyakorlati célra ‑ olvasásra, világításra, cigarettagyújtásra stb. ‑ használni. Szükség esetén a sámás lángját használhatjuk.

A menórát az ablak közelében kell meggyújtani, hogy kívülről látni lehessen, ezáltal nyilvánosan hirdesse Chánuká csodáját.

Szép dolog, ha a család minden tagjának van saját menórája, és mindenki gyújt chánukái fényt.

 Szokás a gyerekeknek pénzt ‑ chánukágeltet ‑ és ajándékokat adni.

CHÁNUKÁI KÉSZLET

Minden, amire Chánuká megünnepléséhez szükség van – menóra, színes gyertyák, trenderli – kapható a Chábád Házban!

 
A MENÓRA FÉNYÉNEK ÁLDÁSAI
A fények meggyújtása előtti áldások

1. Áldott vagy Te, Örökkévaló Istenünk, a Világ Királya, ki megszentelt minket parancsolatokkal, s meghagyta, hogy gyújtsunk Chánukára gyertyát.

 2. Áldott vagy Te, Örökkévaló Istenünk, a Világ Királya: csodákat műveltél atyáink idején, az akkori idők ezen napjaiban.

A következő áldást csak az első estén mondjuk (vagy amelyik napon először gyújtunk Chánuká-gyertyát).

3. Áldott vagy Te, Örökkévaló Istenünk, a Világ Királya, ki életben tartott s megőrzött bennünket, s engedte megérni mostani időnket.

 A FÉNYEK MEGGYÚJTÁSA UTÁN EZT MONDJUK
 Meggyújtjuk ezeket a gyertyákat, hogy felidézzük Általad való megmenekülésünket és a csodákat, amelyeket ősatyáinkkal cselekedtél az ő idejükben ezeken a napokon, szent főpapjaid által. Chánuká nyolc napjának szent fényei ezek, amelyekkel nem szabad világítanunk, csak néznünk szabad őket, hogy hálát adjunk Neked, és magasztaljuk nagy Nevedet csodatételeidért és Általad való megmenekülésünkért.

Chánuká lobogó fényei az erkölcsi fölény győzelmét és a kevés igaz fenn-maradását jelképezik az elnyomó többséggel szemben az ősidőktől napjainkig.

Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége

Magyarországi Cionista Szövetség

Chabad Lubavits – Zsidó Nevelési És Oktatási Egyesület

Megjelent: Egység Magazin 2. évfolyam 7. szám – 2014. július 27.

 

Megszakítás