Ha valaki olyan szerencsés, hogy egyrészről érti a héber nyelvet, másrészről ismeri a rabbinikus irodalmi stílusokat, könnyedén bekapcsolódhat a zsidó vallásjog vérkeringésébe. Több, mint háromezer-háromszáz év tudása és intellektuális gyakorlata azok számára is figyelemre- és tiszteletreméltó kell legyen, akik nem jártasok a vallásjogi kérdésekben vagy olyanoknak is, akik, hova tovább, nem tartják magukat a szó hagyományos értelmében vallásosnak. 

 

A nyelv azonban sokak számára komoly akadályt jelent. Ezen segít Oberlander Báruch rabbi, a Budapesti Ortodox Rabbinátus vezetőjének immáron 38. kötete (Zsidó Ismeretek Tára; Modern kérdések, hagyományos vá­laszok; A rabbi válaszol), melyben fontos vallásjogi kérdéseket taglal, könnyen érthető magyar nyelven, ugyanakkor a rabbinikus irodalom ún. Sáálot uTsuvot (rövidítve: sut) világában megszokott stílusban.

A háláchá, a zsidó vallásjog, élő organizmus, mely nemcsak, hogy válaszokat ad változó világunk kihívásaira, de briliáns intellektuális bravúrjai miatt úgy alkalmazkodik az aktuális kor kihívásaihoz, hogy közben nem lép ki a Mózes mesterünk által meghatározott keretrendszerből.

„Mert nincs semmi új a nap alatt” (Prédikátor 1:9.), fogalmaz Salamon végtelen bölcsességében utalva arra a jelenségre, hogy ha úgy is érezzük, hogy problémáink, bajaink, örömünk vagy bánatunk egyedi, mellyel nem szembesültek a korábbi nemzedékek, valójában ennek éppen a fordítottja igaz: „Ami volt, ugyanaz lesz majd, és ami történt, ugyanaz fog történni” (uo.).

Igaz ez a koronavírusra is, mely orvosi szempontból nóvum ugyan, de az általa felvetett vallásjogi problémákra adott válaszokkor joggal támaszkodhatunk a korábbi korok mestereinek tapasztalatára. Sajnos az emberiség történetében számos járvány tizedelte a lakosságot. Kolera, pestis és más nyavalyák teremtettek olyan helyzeteket, amikor a bölcs rabbik kénytelenek voltak hatékony válaszokat adni a felmerülő kérdésekre.

A zsidó vallásjog az írott és szóbeli Tóra törvényein, a logikai okfejtésen és precedensjogon alapul, ugyanakkor komoly szellemi kihívás a koronavírus miatt felmerülő kérdéseket összekötni korábbi döntvényekkel, párhuzamokat találni és persze a kor kihívásaihoz igazítani a rabbinikus választ.

Emlékszem, még a koronavírus elején beszélgettem Oberlander rabbival azokról a kortárs vallásjogi autoritásokról, akiknek responzumait élvezettel olvastuk mindketten. Jómagam szellemi és intellektuális agytorna, Oberlander rabbi pedig gyakorlati alkalmazás okán, hiszen sokan fordultak és fordulnak hozzá kisebb, néha pedig nagyobb súlyú kérdésekkel. Az Izraelben élő, amúgy magyar gyökerekkel bíró Aser Weiss rabbi vagy az Egyesült Államokban élő tudós, Herschel Schachter rabbi responzumainak minden egyes darabja egy gyöngyszem, olyan kérdéseket feszegetnek, melyekről sokan nem is gondoltuk volna, hogy felmerülhetnek a való életben.

Márpedig felmerülnek, ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy Oberlander rabbi maga is foglalkozott számos, a koronavírus miatt felmerült kérdéssel, válaszainak gyűjteménye ezen kérdéseket vizsgálja meg alaposan és ad akkurátus és főként gyakorlati választ.

Mit kell tenni, ha hetek óta nem volt nyilvános tóraolvasás? Vajon melyik szakasztól kell folytatni majd, amikor ismét zsinagógákban gyűlnek össze a közösségek?

Mire kell vigyázni a maszkviselésnél szombaton, közterületen? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket is taglal Oberlander rabbi legújabban megjelent munkája, de számos olyan kérdést is, melyek nem vagy nem feltétlenül a koronavírushoz kapcsolódnak.

Lehet-e korábban imádkozni az esti imát, ha kijárási tilalom miatt a gyülekezés nem megengedett egy bizonyos időpont után? Adhatjuk-e gyermekünknek az Ádám nevet, illetve mit kell tenni, ha pont sábátkor tudjuk megkapni a koronavírus elleni védőoltást?

A kívülálló szemében triviálisnak tűnő kérdések mögött komoly irodalom van, melyeket Oberlander rabbi gondosan idézve adja meg válaszát rávilágítva arra a tényre, hogy a zsidó ember az élet minden mozzanatát a háláchá szemüvegén keresztül vizsgálja, döntéseit a vallásjog keretrendszerén belül hozza meg.

Számomra emiatt kifejezetten fontos az a misszió, amit Oberlander rabbi évtizedek óta végez. A tucatnyi már megjelent munka pontosan azt a jellegzetesen zsidó nézőpontot mutatja be felhívva hitsorsosaink figyelmét arra, hogy a vallásjog több a megérzésnél és a „szerintem ez vagy az helyes” kínzóan leegyszerűsítő megoldásánál.

2021. június 15-én jelent meg a sorozat legújabb kötete Oberlander rabbi legkisebb fiának, Hers Méirnek a bár micvájára alkalmából. Mivel e kiadványsorozat korábbi szá­mai a Ráckevei Hászid Hétvége kere­tén belül kerültek terjesztésre, most, miután legalább két ilyen hétvége is kimaradt, más módon kell hozzájutni az érdeklődőknek Oberlander rabbi hiánypótló munkájához. A fáradozás azonban min­den­képpen megéri, bizonyos vagyok ben­ne, hogy mindenki számára látásmódformáló hatással lesz ez az alapos munka.

A rabbi válaszol sorozat eddig megjelent kötetei megvásárolhatóak a Keren Orban (Budapest, Károly krt. 20.).

 

Megyeri A. Jonatán recenziója

Megjelent: Egység Magazin 31. évfolyam 144. szám – 2021. július 1.

 

Megszakítás