A válasz természetesen az, hogy nem. Ám ez a hiedelem zsidók százezreinek vérét követelte. De honnan ered és miért tartja magát ilyen makacsul?
Mi is az a vérvád?
Elsősorban zsidók ellen emelt alaptalan vád: azzal vádolnak meg egyes zsidó személyeket vagy egész közösségeket, hogy a peszáchi kovásztalan kenyér, a macesz készítéséhez keresztény gyermekek vérét használják fel. Bár a zsidó vallás szigorúan tiltja az emberáldozatot és a vér fogyasztását is – ami nyilvánvalóan alaptalanná teszi ezeket a vádakat –, ez az alapvetően gyűlöletből táplálkozó hiedelem évszázadokon keresztül élt Európában. Egy-egy vérvádnak akár egy egész közösség is áldozatául eshetett, az inkvizíció halálra ítélhette a bűnösnek talált zsidókat, a zsidógyűlölettől izzó tömeg pedig véres pogromokat rendezett a közösségekben.
A vérvád gyökerei
A polgári időszámítás kezdete előtti V-IV. században élt Demokritosz azt állította, hogy a zsidók hétévente feláldoznak a Szentélyben egy nem-zsidót, apró darabokra vágva annak testét. Az i.sz. 1. évszázadban működő Josephus Flaviustól értesülünk egy másik korai vérvádról is. Az Apión ellen című művében Jeruzsálem elfoglalása kapcsán meséli el, hogyan terjesztettek a zsidókról hamis vádakat azáltal, hogy azt mesélték: egy görög férfit szabadítottak ki a jeruzsálemi Szentélyből, akit állítólag azért tartottak ott fogva, hogy rituális keretek közt feláldozzák és egyenek a húsából, ahogyan azt, az állítólagos elbeszélő szerint, évente megteszik egy-egy görög férfival.
A sötét középkor
A vérvádak a középkorban terjedtek el a keresztény Európában. A zsidókat minden lehetséges módon üldöző inkvizíció térnyerésével egyre gyakoribb lett, hogy azzal vádoltak meg zsidó csoportokat, közösségeket, hogy egy keresztény embert (leginkább kisgyermeket, vagy szűzlányt) rituális szertartás keretében megöltek, vérét megitták, vagy belesütötték a peszáchi maceszba. Peszách több ponton is kapcsolódik a vérhez, egyrészt a peszáchi történet által (a zsidóknak egy bárányt kellett levágni és vérével az ajtófélfát bekenni), másrészt a peszáchi áldozaton keresztül, harmadrészt a keresztény húsvét kapcsán, így a zsidók elleni vérvádak szinte kivétel nélkül peszách ünnepével kapcsolatosak.
A széder este, melynek alkalmával összegyűltek a családok, és késő estig, éjszakába nyúlóan ünnepeltek, különösen gyanúsnak számított. Innen ered az a szokás, hogy vannak, akik annak ellenére, hogy a vörösbor nemesebbnek és ezért ünnepi célokra alkalmasabbnak számít, széder estén mégis fehéret isznak, nehogy a vörösbort az ablakon beleső falusiak vérnek nézzék, és ezáltal kezdetét vegye egy újabb pogrom. Ugyaninnen ered az a szokás, hogy amikor a széder végén nyitott ajtó mellett mondunk el egy rövid szövegrészt, akkor az ajtó kinyitásával egyidőben körül is nézünk, ugyanis nem egyszer előfordult, hogy a környékbeliek halottat csempésztek a zsidók ajtaja elé széder estén, hogy aztán később „megtalálhassák”, és megindulhasson egy újabb vérvád.
Az ókor és a középkor után az újkorban a vérvád elveszítette vallási indíttatását, és kizárólag az antiszemita ideológia táplálta azt. Összességében mintegy 150 dokumentált vérvádról van tudomásunk a közép- és az újkorban.
Norwichi William és lincolni Hugh
1144-ben az angliai Norwich környékének erdejében holtan találtak egy kisfiút, Williamet. A gyermek felsőtestén mély késszúrás-nyomok voltak. Mivel az eset peszách környékén történt, azonnal a norwichi zsidó közösséget vádolták meg a fiú meggyilkolásával, így hamarosan mártírrá avatták az áldozatot. A monmouth-i Thomas, William szentté avatásának krónikása szerint a zsidók évente összeülnek nemzetközi tanácskozásra, melynek során eldöntik, hogy abban az évben melyik országban gyilkoljanak meg egy keresztény gyermeket válogatott kínzásokkal, többek közt keresztre feszítéssel, annak érdekében, hogy visszatérhessenek a Szentföldre. Leírása szerint abban az évben Angliára esett a választás, és Norwich zsidó közösségét bízták meg a feladattal. A közösség tagjai pedig elrabolták és keresztre feszítették Williamet. A legenda olyannyira elterjedtté vált, hogy zarándoklatokat is szerveztek a norwichi templomba. A következő évtizedekben Anglia különböző pontjain került sor vérvádakra, melyek kivétel nélkül vérfürdőbe torkollottak, és zsidók tucatjai vesztették életüket minden egyes alkalommal. A pogromok természetesen a szabadrablásra is mindig jó alkalmat teremtettek.
A nyolcéves Hugh 1255 júliusának végén tűnt el otthonából. Holttestére egy hónappal később találtak rá egy zsidó férfi, bizonyos Copin tulajdonában levő kútban. A férfi, annak fejében, hogy az ő életét megkímélik, azt vallotta, hogy lincolni zsidók feszítették keresztre a gyermeket. Számításai azonban nem váltak be, több mint egy tucat társával együtt Copint is kivégezték, a zsidókat pedig nem sokkal később, 1290-ben kiűzték Angliából, és csak a XVII. század második felében térhettek oda vissza.
Franciaországban 1171-ben zajlott le az első vérvád, melynek kiváltó oka az volt, hogy Jicchák bár Elázár, blois-i zsidó lakost egy keresztény szolga azzal vádolta meg, hogy egy gyermeket dobott a kútba. Bár a gyermek holtteste soha nem került elő, a közösséget egységesen megbüntették: Blois egész zsidó lakosságát máglyán égették el. A következő évszázadban folytatódtak a vérvádak, Németországban is több helyen találkozunk ilyenekkel. Ezekben a történetekben gyakran felbukkan a tetemre hívás motívuma: a gyermek holttestén levő sebekből buzogni kezd a vér, amint a zsidók megjelennek (pl. Weissenburg), vagy a gyermek elpirul és a karja felemelkedik (Pforzheim). A holttestek előkerülése és a zsidók vád alá helyezése után pedig azonnal vérengzések kezdődtek minden esetben.
Trenti Simon és bialystoki Gavriel
A kétéves Simon 1475-ös eltűnése után apja a helyi zsidó közösséget vádolta meg fia elrablásával és kivégzésével. A trenti zsidókat ezután összegyűjtötték, férfiakat és nőket egyaránt megkínoztak, amíg „bevallották” a gyilkosságot. 15 zsidó férfit égettek el ezután máglyán, és a környékbeli falvakban és városokban számos támadás érte ettől kezdve a zsidókat. A kis Simon helyi szentté vált (bár hivatalosan soha sem kanonizálták); „rituális meggyilkolását” sok ábrázoláson a Judensau (zsidódisznó) ábrázolástípussal együtt láthatjuk. (Trenti Simon történetét a 21. században is a vérvád terjesztésére használják: még honlapot is készítettek az emlékére).
Több mint kétszáz évvel későbbről, 1690-ből való az orosz ortodox egyház egyetlen gyermekszentjének, Gavrielnek az esete. A vád szerint egy bialystoki zsidó rabolta el őt az otthonából peszách idején, amikor a gyermek szülei távol voltak, testét összeszurkálta, és kilenc napon át csorgatta az ereiből a vért, majd megszabadult a holttesttől.
A XVII. századtól kezdve Kelet-Európában is egyre gyakoribbá váltak a vérvádak, és egyre inkább előtérbe került az a hiedelem, hogy a zsidók a macesz elkészítésénél használják fel a vért. A XIX. század folyamán a világban számos helyen került sor vérvádakra, a hasonló vádaknak korábban is teret adó területeken kívül többek között Rodoszon, Damaszkuszban és Grúziában is.
I. század
A vérvádak korszaka a huszadik századra sem zárult le. 1903-ban Kisinovban, 1910-ben az iráni Sirázban, 1913-ban pedig Kijevben merült fel hamis vád a zsidókkal szemben. A sor folytatható, egészen napjainkig: 2003-ban egy szír filmtársaság készített sorozatot a Cion bölcseinek jegyzőkönyve alapján, 2005-ben pedig az orosz parlament húsz tagja tett nyilvánosan hitet a vérvádak mellett, a zsidók ellenében. Az utóbbi évtizedekben muszlim vezetők részéről is gyakran elhangzik a vád.
Magyarországon legutóbb az 1998-as körmendi gyerekgyilkosság kapcsán vették elő a szélsőjobboldali konteó-hívők a vérvádat: szerintük Slomó Berkovitz gyárának felszentelésére használták a tizenegy évesen meggyilkolt Heffenträger Zsófia vérét.
Magyarországi vérvádak
Antonio Bonfini számolt be az első magyarországi vérvádról. 1493-ban történt Nagyszombat (ma Trnava, Szlovákia) városában, hogy egy keresztény gyermek eltűnt. A gyanú rögtön a zsidókra terelődött, közülük jó néhányat, felnőtteket és gyermekeket egyaránt elfogtak, és kínvallatásnak vetettek alá. Bonfini leírása szerint a kegyetlen vallatás során elmondták az évszázadokkal korábbról már Angliából ismert történetet, mely szerint ebben az évben Nagyszombatra esett a választás, hogy onnan egy keresztény gyermeket vére felhasználása céljából megöljenek. A kínzások során olyan képtelenségeket is „bevallottak” a nagyszombati zsidók, mint például hogy a zsidóknál a férfiak és a nők egyaránt menstruálnak, és az ez által okozott kellemetlenségeket enyhítik keresztény gyermekek vérének fogyasztásával. Ez a motívum – az ártatlanok vérének állítólagos gyógyító tulajdonsága – sok jegyzőkönyvben szerepel, mint a rituális gyilkosság „indítéka” – az előbb említett mellett a vádak szerint a körülmetélés okozta vérzés csillapítására is alkalmas, valamint gyermektelen párok számára is meghozhatja a kívánt áldást.
A magyarországi vérvádak közül a bazini (ma Pezinok, Szlovákia) járt a zsidókra nézve a legsúlyosabb következményekkel. 1529-ben Bazin grófja vádolta meg a zsidókat egy kilencéves fiú kegyetlen meggyilkolásával és kivéreztetésével. Kínvallatás után 30 zsidót égettek el Bazin főterén, korra és nemre való tekintet nélkül, a többi bazini zsidót pedig azonnali hatállyal elüldözték a városból. A valóság azonban nem sokkal később kiderült. A gróf, Wolf Ferenc rengeteg adósságot halmozott fel a zsidóknál. Hogy ettől megszabaduljon, vérvádat koholt ellenük: a kisfiút Bécsbe csempészte , majd a kivégzések után nem sokkal visszaküldte a családjához. A következő évszázadokban rendre találkozhatunk vérvádakkal, Budán (ezt a spanyolországi származású udvari zsidó, Fortunatus Imre – Slomó ben Efrájim hiúsította meg II. Lajos király uralkodása idején), Csengeren, Péren, Nagyszombaton.
A leghíresebb magyarországi eset kétségkívül a Krúdy Gyula által is elbeszélt tiszaeszlári vérvád volt; A nagy per címmel Eötvös Károly, a megvádolt zsidók védője könyvet is írt róla. Az eset közismert: 1882-ben peszách előtt eltűnt Tiszaeszláron a 14 éves Solymosi Eszter. A környékbeliek azonnal a helybeli zsidókat vádolták meg a lány meggyilkolásával és vérének rituális célokra való felhasználásával. Bár néhány nappal később tutajosok megtalálták a holttestet a folyóban, a zsidók kínvallatás során „beismerték” a lány meggyilkolását. Bizonyítékok híján, és Eötvös híres, hétórás védőbeszéde nyomán felmentették a vádlottakat, a magyarországi antiszemitizmus azonban újabb fűtőanyagot kapott a történettől. A helybeliek között a mai napig él a hiedelem, hogy Solymosi Esztert zsidók gyilkolták meg, szélsőjobboldali csoportok pedig rendre megkoszorúzzák a kislány sírját, és felemlegetik a zsidók elleni vádakat.
Naftali Deutsch írása
A cikk az Egység magazin 95. számában jelent meg. Az Egység magazin legújabb számát keresse a Keren Or Központban (1052 Károly krt. 20) vagy a Kóser Piacon (1074. Dohány utca 36.). Ha érdekesnek találta írásunkat, és szeretne még több zsidó témáról olvasni, csatlakozzon előfizetőink táborához! Előfizetésért kattintsonhttp://fizetes.zsido.com/ujsag.php oldalra. |
Megjelent: Egység Magazin 27. évfolyam 95. szám – 2017. április 26.