Egy franciaországi vidéki protestáns város rendőrfőnökét a Jád Vásem a második világháború alatt a kollaboráns erők által célba vett zsidók megmentéséért tett erőfeszítései miatt a A Világ Igazának nyilvánítja, adta hírül a Neokohn az Algemeiner cikke alapján.

Abban az időben Franciaországot a náci Németország meghódította, és a nácibarát Vichy bábkormány irányította, amely segítette a németeket a zsidók összegyűjtésében és halálba küldésében.

Mint arról a BBC beszámolt, Vabre kisvárosa kivételnek bizonyult az általános kollaborációs és antiszemita légkör alól. Robert Cook, városi lelkész vezetésével összefogott a Vichy-rezsim ellen, és az ellenállási tevékenység egyik központjává vált. Emellett a város régóta üzleti kapcsolatban állt a párizsi ruhaiparban dolgozó zsidókkal, akik közül sokan menedéket találtak itt.

Részben az 1600-as években protestáns hugenottákként üldözött őseik emléke miatt a város lakói szimpatizáltak a németek és kollaboránsaik által üldözött zsidókkal, ami 1942-ben érte el a tetőpontját.

Hubert Landes rendőrfőnök vette át a vezetést. Miután az emberei részt vettek egy másik városban zsidók tömeges letartóztatásában, Landes elhatározta, hogy soha többé nem engedi, hogy ilyesmi megtörténjen.

Egy évvel később, amikor újabb razzia volt készülőben, Landes figyelmeztette a célba vett zsidókat, akik közül sokan elrejtőztek vagy csatlakoztak az ellenálláshoz – köztük a Compagnie Marc Haguenau nevű zsidó ellenállási csoport a környéken.

2015-ben magát Vabre-t a Jád Vásem az Igazak Városa címmel tüntette ki. Most magát Landes-t is A Világ Igazának fogják nevezni csatlakozva Cook lelkészhez, akit már korábban is elismertek ezen a módon.

A BBC szerint Vabre sokat tett azért, hogy megőrizze ellenállásának emlékét. Catherine Vieu-Charier városlakóról azt írják, hogy héber tetoválása van, és néhai társával, Henri Malberggel együtt lelkesen szorgalmazott egy sikeres kampányt, hogy emléket állítsanak a holokausztban meggyilkolt párizsi zsidó gyerekek nevének.

 

Megszakítás