A régóta használaton kívüli litvániai Čekiškė zsinagóga homlokzatának, tetőzetének és falainak restaurálása befejeződött, a belső térben viszont még nem kezdődtek el a nagyobb munkálatok. Hátra van a bimá és a falfestmények feltárása.

A beruházást az állami Kulturális Infrastruktúra Központ megbízásából, a közeli Kaunas város zsidó közösségével együttműködve végzik. A kaunasi zsidó közösség reméli, hogy végül ismét szertartásokra használhatják, és a helyi zsidó történelem múzeumának is otthont adhat az épület – derül ki a Jewish Heritage Europe cikkéből.

A zsidók a XVII. században telepedtek le Čekiškében, az első világháború előtt a lakosság 60 százalékát tették ki. A vörös téglából épült zsinagóga feltehetően a XIX. század végén épült. A holokauszt után elhagyatottan állt, a szovjet időszakban gabonatárolásra használták. 2010-ben a kulturális örökség regionális műemlékei közé sorolták.

2014-ben már az összeomlás fenyegette az épületet, végül a tervek elkészülte után 2018-ban láttak neki a felújításhoz, konzerváláshoz. Első körben mintegy 10 tonna felhalmozott szemetet távolított el az épületből.

Mauša Bairakas, a Kaunasi Zsidó Hitközség vezetője elmondta: reméli, hogy a munkálatok folytatódnak, és a zsinagóga belső terét is rendbe hozzák.

Bairakas elmondta azt is, hogy a közösség azzal a kéréssel fordult a kaunasi kerületi önkormányzathoz, hogy a zsinagógát adják vissza a zsidó közösségnek. Kiderült ugyanis, hogy az épületnek hivatalosan nincs is tulajdonosa. A kaunasi kerületi önkormányzat ezután átadta a szükséges dokumentumokat, a közösség pedig bíróságon kérvényezte a tulajdonjog megszerzését, amit jóvá is hagyott a testület.

 

 

Megszakítás