Mi történt az elmúlt héten Izraelben?
Továbbra is szárnyal az izraeli turizmus. Az idei év első három hónapjában közel egymillió turista érkezett a zsidó államba, ami 29%-os emelkedés 2017 első negyedévéhez képest. Különösen megugrott a Lengyelországból, Svédországból, Spanyolországból és Németországból érkező látogatók száma. A turisták 40%-a első alkalommal jár Izraelben és 80%-uk ismét visszatér.
Szinte naponta nyílnak újabb, közvetlen kapcsolatot biztosító repülőjáratok, gyors ütemben bővül a szállodai szobák száma, és rekordot döntenek a turizmushoz kapcsolódó befektetések. Magyarország és Izrael között immár négy különböző társaság (El-Al, Wizzair, Arkia és Ryanair) szállít utasokat, s naponta 4-5 közvetlen járat is indul e két ország között.
„Ez a jelenség az innovatív marketing munkának, a légitársaságoknak juttatott kedvezményeknek és a turizmusba fektetett 5 milliárd sékelnek (363 milliárd Ft) köszönhető. A turizmus továbbra is az izraeli gazdaság és munkaerőpiac egyik húzóágazata” – jelentette ki Járiv Levin turisztikai miniszter.
Új fegyver: szándékos gyújtogatás
Új fegyvernemet állítottak harcba a gázai „békés tüntetések” résztvevői: papírsárkányt eszkábálnak, és izzó faszénrakománnyal juttatják át izraeli területre. A papírsárkányokat gyakran horogkereszttel díszítik. A primitív fegyver sajnos nem egy alkalommal volt már hatékony: a határkerítés melletti térségben nagy területű erdőség és mezőgazdasági termény vált a gyújtogatás okozta tűz martalékává. Válaszképpen a hadsereg mesterlövészei tűzparancsot kaptak a sárkányeregetők semlegesítésére, a légierő pedig Hámász-állásokat bombázott. Az úgynevezett „visszatérés menete” nevű, pénteki napokra időzített zavargássorozat már több mint egy hónapja tart, bár a résztvevők száma hétről-hétre kevesebb. A tüntetők minden megpróbálnak, hogy átjussanak a határkerítésen és merényletet kövessenek el katonák és civilek ellen. Eddig minden behatolót elfogtak, vagy lelőttek. Az összecsapásokban 45 gázai vesztette életét és sok ezren sebesültek meg. A Hámász május 14-re, az amerikai nagykövetség Jeruzsálembe költöztetésére tervezi a legnagyobb szabású megmozdulást, a mostani akciókat egyfajta „bemelegítésnek” tekintik.
Mindeközben hatalmas robbanás rázott meg egy épületet a gázai Dir-el-Bálách településen, és a Hámász hat fegyverese vesztette életét. A terrorszervezet „a cionista ellenség súlyos merényletéről” beszél, ám előfordulhat, hogy ismét „munkahelyi baleset” történt robbanószer-gyártás közben, ahogyan az már számos alkalommal előfordult.
A kormány korlátozná a Legfelsőbb Bíróság jogkörét
A kormány miniszteri tanácsa elfogadta a sok vitát kiváltó „felülbírálási törvényt”, melyet így szavazásra bocsájthatnak a közeljövőben. A törvény lényege, hogy a Legfelsőbb Bíróság ítéletét erős parlamenti többséggel felül lehet bírálni. A törvényt elsősorban a jobboldali-vallásos Zsidó Otthon (Hábájit Hájehudi) párt színeiben politizáló Ájelet Sáked igazságügyi miniszter és Náftáli Benet oktatási miniszter szorgalmazta.
Jobboldali körökben hosszú évek óta kritikával illetik a legfelsőbb bíróság működését, mivel az véleményük szerint rendre a politikai baloldalnak kedvez, és olyan ügyekbe szól bele, melyekhez valójában nem lenne köze. Nehezményezik továbbá, hogy az ország sorsát nagyban befolyásoló döntéseket egy olyan szerv hozza meg, melyet nem a nép választott meg.
A parlamenti ellenzék aggodalommal figyeli az új törvény elfogadtatásának előrehaladtát, mivel azt a demokrácia megcsorbításának tartják. Ávi Gábáj, a Munkapárt elnöke szerint „a kormány Törökországot csinál Izraelből és a többség diktatúráját hozza létre”.
Benet így foglalta össze a törvénytervezet lényegét: „A kormány ma megkezdi a három hatalmi ágat elválasztó falak felépítését. A Legfelsőbb Bíróság beavatkozása a törvényhozási folyamatba és a kormányzati döntésekbe rég eltért az elfogadott normától. A felülbírálási törvény visszaállítja a népnek a Legfelsőbb Bíróságba vetett bizalmát. A Kneszet feladata a törvényhozás, a kormányé a megvalósítás és a bíróságoké az értelmezés. Az egyik hatóság nem szólhat bele a másik hatóság ügyeibe. Ne feledjük, hogy az embereket képviselő Kneszetnek szuverénnek kell maradni, ugyanúgy, mint bármely másik, civilizált demokráciában”.
Lág báomer
Az ünnep alkalmából mintegy félmillió ember látogatott az elmúlt héten Meronba, a polgári időszámítás szerinti második században élt Simon bár Jocháj rabbi sírjához. A meroni zarándoklat egyre több, főleg háredi embert vonz évente. A többség a jeles nap beköszöntét követő este, illetve éjszaka során érkezik, de tízezrek látogatnak oda az azt követő napon is. A Gálilban fekvő kisvárosban az ünnepséget megelőző napon jelentős mértékben megnövelik a rendőri jelenlétet, és egyéb szolgálatok, például több száz mentős is várja a látogatók rohamát. Légkondicionált sátrakkal, több százezer liter itallal és végeláthatatlan mennyiségű étellel, többek közt 500 liter sólettel készülnek Izrael legnagyobb közösségi rendezvényére évről évre. A gyerekeket a szülők telefonszámát tartalmazó karkötőkkel látták el. A különösen száraz és forró időjárás, valamint a várt (ám végül elmaradt) szélvihar miatt az egész országban jelentős mértékben szabályozták a tűzgyújtást, sőt, sok helyen be is tiltották azt. A lág báomeri máglyák éjszakáján idén 44-en sérültek meg Izraelben, közülük négyen szorultak kórházi ellátásra.