Az Ohév Gér nevű szervezet egy olyan támogatási rendszert kíván létrehozni, mely a betérés után is segítséget nyújt a gyakran elszigeteltséggel és előítéletekkel küzdő embereknek. A szervezet nem feledkezik meg a zsidó közösségek számára nyújtott felvilágosító munkáról sem, hogy nagyobb érzékenységgel és több odafigyeléssel tudják fogadni a zsidó néphez újonnan csatlakozókat – írja a Jerusalem Post.

Az Ohév Gér alapítói felismerték, hogy a zsidó vallásba betért emberek talán még nagyobb segítségre és támogatásra szorulnak a hosszadalmas betérési folyamatot követően, mint annak előtte.

A maguk választotta zsidó közösségbe és a szélesebb izraeli társadalomba való sikeres integrációjuk előtt számos akadály tornyosul, melyek leküzdésében mostantól szakemberek állnak a rendelkezésükre.

A szervezet elsősorban Chájim Kanterovitz és Menáchem Weinberg rabbi nevéhez fűződik, akik oktatóként, közösséget vezető rabbikként és betérők felkészítőiként jól ismerik a felmerülő problémákat – Izraelben és külföldön egyaránt. Az Egyesült Királyságból Izraelbe vándorolt Kanterovitz rabbi elmondta, hogy mind Angliában, mind pedig a zsidó államban azt tapasztalta, hogy míg a betérés előtt és alatt a jelöltek sok támogatást kapnak, addig azt követően, hogy hivatalosan is zsidóvá lettek, sokszor magukra hagyják őket és egyedül kell boldogulniuk egy új közegben.

A betértek gyakran magányosak és elszigeteltek, mely állapot lelki és egyéb problémákhoz vezethet. „Egyes betértek nagyon jól beilleszkednek, mások viszont nehezen találnak maguknak házastársat vagy akár munkát és lakhelyet. Gyakran saját identitásukat is nehezen tudják definiálni és egyfajta idegenségérzet kíséri őket. Ha valaki zsidónak született, akkor azonnal egy bizonyos narratíva részévé válik, természetes módon válik egy vallás, kultúra és történelem láncszemévé. A betértek azonban nélkülözik mindezt az élményt. Hiába próbálnak beilleszkedni, gyakran számukra különös normákkal és viselkedési formákkal szembesülnek a zsinagógában” – mondta Kanterovitz rabbi, aki kiemelte a párválasztás során felmerülő nehézségeket is, amikor is számos előítélettel kell szembesülniük a betérteknek.

„Sokan ódzkodnak attól, hogy olyannal kössék össze az életüket, aki nem született zsidó. Sajnálatos módon nem értékelik eléggé a betérő önfeláldozását és elhivatottságát. A mi feladatunk az, hogy ezen a mentalitáson változtassunk” – tette hozzá.

Az Ohév Gér több színtéren kezdi meg működését. Szociális munkások közreműködésével egyengetik a betérők útját a sikeres betérés után is, hogy elősegítsék az integrációjukat, emellett önkénteseket toboroznak a különböző zsinagógai közösségekből, hogy megkönnyítsék az újonnan csatlakozók beilleszkedését. Az önkéntesek akár teljes családok is lehetnek, melyek meleg, támogató hátteret nyújthatnak a számukra.

A szervezet továbbképzésről is gondoskodik rabbik és közösségi vezetők számára, hogy megfelelő érzékenységgel és odafigyeléssel fogadhassák a hozzájuk csatlakozni kívánókat. „A rabbik gyakran annyira el vannak foglalva a közösségük ügyeivel, hogy egyszerűen nincs kapacitásuk a betérőkkel foglalkozni. Azt próbáljuk elmagyarázni nekik, hogy az ő közreműködésük is elengedhetetlen ahhoz, hogy a betérők valóban a közösség tagjának érezzék magukat és otthonra leljenek” – mondta Kanterovitz rabbi.

Camlapkép: Pexels

 

Kik képviselik a zsidókat? – Zsidó szervezetek világszerte

   Az elmúlt több mint száz év során számos olyan, egész földrészeket, vagy éppen az „egész világot átfogó” szervezet alakult ki, melyek a zsidó élet kisebb, vagy nagyobb területével foglalkoznak. Négy csoport legjelentősebb képviselőit mutatjuk be cikkünkben.  Olvasóink megismerhetnek egyrészt néhány, nem vallási alapokon nyugvó zsidó érdekvédelmi szervezetet, melyek részben a diaszpórával, részben pedig Izraellel … Olvass tovább

 

 

Megszakítás