Új, kreatív hittanoktatási segédanyagot jelentetett meg az EMIH szeptemberben. A csomag három részből áll: a színes Zsidó Napok munkafüzetből, a Kicur Sulchán Áruch kivonatából és a hozzájuk tartozó Tanári kézikönyvből. Az új tanévben már ebből tanulhatnak a gyerekek. A most elkezdődött tanév hittanoktatásáról, a kitűzött célokról és az ehhez kapcsolódó feladatokról, teendőkről kérdeztük Szilánk Zsuzsát, az EMIH hittanoktatásért felelős vezetőjét. 

 

– Hány helyen, hány diákkal és hittanoktatóval indult el az új tanévben az oktatás?

– Idén 9 hittanoktatóval 26 iskolában összesen 47 diákkal kezdtük meg a hittanoktatást. Annak ellenére, hogy a 8. évfolyamból elballagnak a diákok (hiszen a hittanoktatás az általános iskolákban van), a létszám mindig visszatöltődik, 50 körül vannak minden évben a hittant tanulók száma.

 

– Van-e olyan iskola, amelyikben távoktatásban kell megoldani a hittanórákat?

– Vannak olyan iskolák, ahol azt kérték, hogy ha lehet, akkor most a vírusra való tekintettel online folytassuk az órákat. Azt szoktuk csinálni, hogy a tanév elején a hittanoktató felveszi a kapcsolatot a szülőkkel, a gyerekekkel és az iskolával, és együtt beszélik meg, hogy melyik az a platform, ahol a legjobban tudnak együttműködni. A tankönyveket eljuttattuk azokhoz a diákokhoz is, akiket online oktatunk, így ők is tudnak velünk haladni.

 

– Gyakorló hittanoktatóként mit vár ettől az új szemléletű tananyagtól? Mennyiben más ez, mint az eddigi tankönyvek, munkafüzetek?

– A Chábád világszerte használja már ezt a tankönyvet olyan gyerekeknél, akik eddig még nem kapcsolódtak semmilyen módon a judaizmushoz, ugyanis ez egy szé­leskörű, nagyon alapos, az alapoktól induló anyag. Egy egész zsidó évet követve kitér a zsidó élet minden egyes részletére, ez azt jelenti, hogy az összes ünnepet végigveszi, vallásilag és tradicionálisan is. Ezenkívül a zsidó élettel kapcsolatos fő pontokat, a születéstől kezdve a hajvágáson, a bár, illetve bát micván keresztül a házasságkötésig vagy akár a halálig. Folyamatosan kitér a Sulchán Áruch-kivonata, így a zsidó élet törvényeivel kiegészítve nagyon érthetően, modern nyelvezettel, 21. századi módon tanít. A tanári útmutató érthető és követhető, remekül készíti fel a pedagógusokat óráról órára. Látványos tanítási módszereket alkalmaz és az online térben zajló módszerekkel is dolgozik, ami a mostani helyzetben különösen jól jön. A munkafüzet pedig színesen, kreatívan és átfogóan foglalja össze a tananyagot.

Már az előkészületek alatt érezhető volt, hogy ebből a munkafüzetből a tanári segédlettel együtt öröm lesz dolgozni, sokban megkönnyíti a munkánkat. Már alig várom én is a folytatást.

 

– Lehet-e már beszámolni tapasztalatokról, hogy miként fogadták a tanárok és a gyerekek a munkafüzetet?

– A visszajelzések pozi­tí­vak, a gyerekek és a tanárok is nagyon szeretik. Különösen a hittanoktatók örültek neki nagyon, hiszen egy komplett tananyagot kaptak óratervekkel, így nagyon jól tudnak haladni a felsősökkel. Az alsó tagozatban az eddig bevált tankönyvekkel dolgozunk, amelyekre lehet építeni ezt az új tananyagot.

 

– Mikor tervezik a folytatását ennek a tankönyvcsomagnak?

– Sok tankönyvet forgatunk a kezünkben a kollégákkal, gondolkodva azon, hogy melyik legyen a következő, amit lefordítunk és elkészítünk. Semmiképpen nem hagyjuk abba a munkát, célunk ennek a tankönyvsorozatnak a bevezetése a hittanoktatásba, mert egyedülálló egy ilyen módon felépített tananyag. Nincs Magyarországon olyan hittankönyv, amelyből a szekuláris háttérből érkező gyerekeknél is jó eredményeket tudunk elérni. Azt gondoljuk, hogy ennek segítségével még több gyereket tudunk bevonzani a hittanoktatásba és ezen keresztül a vallási életbe.

 

Új szemlélet a hittanoktatásban

 

Az új szemléletű tananyag koncepciója alapvetően az, hogy kreatív, játékos formában vezeti végig a gyerekeket a hónapokon, az ünnepeken, és közben behoz mellé olyan, a tanulást segítő történeteket, amelyek kapcsolódnak az adott hónaphoz, ünnephez. A munkafüzetben van képrejtvény, összekevert betűkből álló feladat, recept és még matricák is – ezeket különösen nagyon szeretik a gyerekek. Bemutatja a héber ábécét és a hozzá kapcsolódó gemátriát, valamint a gyerekek hozzáolvashatják a tórai szövegeket a Kicur Sulchán Áruch kivonatából.

A tananyag egymásra épülő fejezetekből áll, világos, átlátható struktúrában felépítve. Az igénybe vehető segédeszközök bárhol beszerezhetők és szerep jut a már minden diáknál megtalálható okostelefonoknak és tableteknek is, így a modern technika segít nekik a tanulásban.

Az eredetileg angol nyelven megjelent könyvcsomag az első része egy sorozatnak, amely Szilánk Zsuzsa alapos szerkesztésével, valamint Megyeri A. Jonatán és Cseh Viktor értő lektorálásával szeptemberben került a tanárokhoz és a diákokhoz.

 

Juhász Vali írása

Megjelent: Egység Magazin 31. évfolyam 135. szám – 2020. október 1.

 

Megszakítás