Az északnyugat-csehországi Jirkov önkormányzata 2016-ban megvásárolta a város leromlott állapotú egykori zsinagógáját, azzal a szándékkal, hogy közösségi és kulturális központként helyreállítsa, a környékével együtt.
A helyreállítás 2020 végén fejeződött be, és az épület 2021 júniusában nyílt meg újra a nagyközönség előtt, amikor a COVID-korlátozások enyhítése lehetővé tette a nyilvános rendezvényeket.
Az 1847-ből származó, klasszicista stílusú kis épületet a második világháború után raktárként és fémgyűjtő lerakatként használták. Utoljára valamikor az 1930-as években imádkoztak benne utoljára – írja a Jewish Heritage Europe. Az önkormányzat szerint a helyreállítás 8,8 millió cseh koronába (130 millió forint) került, és a költségek felét a Regionális Fejlesztési Minisztérium finanszírozta.
„Azt akartuk, hogy a zsinagóga úgy nézzen ki, mint eredetileg, de ez nehéz volt, mert nem állt rendelkezésünkre elég archív dokumentum. Ugyanakkor szerettünk volna valami sajátot is hozzátenni”
– nyilatkozta Darina Kováčová, Jirkov polgármestere.
„Például az ólomüveg ablakok, amelyek nem eredetiek, az építésszel való egyeztetés után készültek. Ezért a zsinagóga a 21. század örökségét hordozza, amely a jövő generációit fogja szolgálni. Új életet adtunk neki” – mondta a település vezetője.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.