Egy abszurdnak tűnő, ám egy valóságos lelki megkönnyebbüléssel végződő, egyben szórakoztató este várható december elsején a Zsilipben, ahol egy náci-kollaboráns apa és egy zsidó anya közös gyermekének emlékeiből készített színházi darabot mutatnak be. A Láthatáron Csoport színházi társulat Hagyaték című produkciója az EMIH „Sorsról sorsra” programjának legújabb etapja.

A Hagyaték a művészkör egyik legnépszerűbb darabja, – a december elsejei előadásuk éppen a 75. lesz. A siker oka pedig nem véletlen, hiszen hitvallásuk szerint olyan témákat dolgoznak fel, amelyeket társadalmilag sokszor tabuként, bizonyos rétegek problémájaként vagy családi magánügyként kezelünk. 

Dr. Preisz Éva Eszter

Az előadásban Feuer Yvette és Rába Roland nem éppen egy hétköznapi felállást játszik el. A kissé abszurdnak hangzó alapkérdés: hogyan értsük meg magunkat, ha egy elkövető, náci-kollaboráns apa, és egy áldozat, zsidó anya gyermekei vagyunk?

Talán meglepőnek tűnik, azonban a darabnak valóságos gyógyító ereje van a transzgenerációs traumák terén, melyet szakember is segít az előadást követő beszélgetésen.

Dr. Preisz Éva Eszter pszichiáter-pszichoterapeuta az egyik szakmai vezetője annak az önismereti, transzgenerációs traumákkal foglalkozó programnak, amely lassan már három éve zajlik a Zsilipben. 

Az EMIH által felkarolt „Sorsról sorsra” program – amely eredetileg Schenker Krisztina ötletéből született – már eddig is sok tucatnyi emberhez jutott el. Ahogy Preisz doktornő elmondta, a csoportnak már saját törzsközönsége alakult ki a Zsilipben. A most december elsejei alkalmat pedig azért is szervezték, mert szeretnének a művészet gyógyító eszközeivel is közelebb jutni a traumák feldolgozásához, amelyhez az előadás utáni közös beszélgetés is nagyban hozzásegíthet.

A Hagyaték színdarab alapja Martin Miller magyarul is megjelent A tehetséges gyermek igazi drámája – Alice Miller tragédiája című könyve, amely majdhogynem antitézise a világhírű gyermekkor kutató Alice Miller A tehetséges gyermek drámája és az igazi én felkutatása című könyvének. Jóllehet, a két kiadványt anya és fia jegyzi, azonban a külön-külön átélt sorsdrámáikat más-más megvilágításban mutatják be.

Az erre a konfliktusra épülő színházi produkció pedig egy olyan rejtelmes lélektani mezsgyére kalauzolja a nézőket, hogy a megrendítő hatás szinte mindenkinél garantált. Ez az, ami megfogta Preisz Éva Esztert is, aki maga is harmadik generációs holokauszttúlélő.

 „Ahogy az én saját példám is mutatja, a szembenézés a transzgenerációs sorskérdésekkel gyökeres változásokat tudnak hozni életünkbe.

Ehhez azonban nem kis bátorság kell. És így van ez a mostani előadás nézőinél is. Az élmény magával tud ragadni. De ez egy jótékony erejű hatás, hiszen gyógyulási folyamathoz vezethet.” – fogalmazott a produkcióról, hozzátéve, hogy a művészet ezen formája – a szereplők és az egész színházi légkör – megteremt egy „védelmező”, távolságtartást is. 

A december elsejei Hagyaték című előadásra jegyek még kaphatók. A darab végén Preisz Éva Eszter moderátorként nemcsak a közönséggel fog beszélgetni, de ott lesznek mellette a darab alkotói is: Feuer Yvette és Rába Roland színművészek, valamint különleges vendégként a produkció rendezője, Tárnoki Márk is.

Jegyek a zsidoprogramok.hu oldalon keresztül válthatók.

Önismereti barangolás a színházban és az életben

Egy náci-kollaboráns apa és egy zsidó áldozat anya gyermekeként felnőtt lélekbúvár története.

Megszakítás