Nyolc éve nyílt meg a Maimonidész Gimnázium. Az iskola akkor 4+1 osztályos képzéssel indult (az egyes a nyelvi előkészítő osztályt jelöli). A hatosztályos tanítás három éve kezdődött. Most újra nagy fába vágták a fejszéjüket: általános iskolai osztály kezd ősztől az első elemi osztállyal. Szilánk Zsuzsa, a Maimonidész Gimnázium operatív igazgatója avat be bennünket azokba a változásokba, amelyek szeptembertől köszöntenek be az iskolában.

 

– Milyen változásokat hoz az első osztály indulása az iskola életében a 2024–25-ös tanévkezdettől?

– A teljes palettából hiányzott még a meglévő hatosztályos nyelvi előkészítő struktúra alá felmenő rendszerben betagozódó elemi képzés. Annyi a különbség, hogy a hat­osztályos képzés korban sokkal jobban volt kapcsolható a 4+1 osztályoshoz, hiszen csak két év különbség van a gyerekek életkora között.

Ezért az elemi esetében egészen más módon történik a tanári csapat kiválasztása – újfajta szemléletmódot igényel részünkről, hiszen a leendő elsős gyerekek csak most hagyták el az óvodát. Arra szeretnénk fektetni a hangsúlyt, hogy ez a lehető legkisebb változást jelentse a gyerekek számára. El kell kezdeniük megszokni a szabályokat, hiszen többet kell ezután egy helyben ülniük. Mivel ez egy nagyobb változás az életükben, megpróbáljuk a lehető legkényelmesebben, zökkenőmentesen átvezetni őket az iskolai életbe.

 

– Mire kell figyelni a környezet kialakításakor?

– A tantermek kialakítása során nagyon figyelünk arra, hogy a környezet otthonos, barátságos legyen. Tervezünk egy olyan sarkot, ahol a játékos fejlesztésre, a szenzoros mozgás javítására és a gyerekek felelősségvállalásra való nevelésére fektetjük a hangsúlyt, úgy, hogy ez még emlékeztesse őket az óvodára. Lesznek babzsákok, plüssállatok – ezek a közösségi együttlétben, az otthonosságban és a felelősségvállalásban segítenek.

 

– Milyenek lesznek az új pedagógusok?

– A pedagógusok kiválasztásánál azt tartjuk szem előtt, hogy milyen követelmények vannak egy általános iskolai elsőssel kapcsolatban, figyelembe véve azt, hogy a magas szintű oktatást úgy tudjuk a gyerekek számára nyújtani, hogy ne érezzék, milyen sok új dolgot kell megtanulniuk. A tanár feladata, hogy tudjon integrálni, képes legyen egyénileg is figyelembe venni a gyerekek érdekeit, de a haladást is szem előtt tartva alakítson ki optimális helyzetet a leadandó tananyaggal kapcsolatban. Ha úgy érzi, hogy kicsit lassítani kell, akkor ahhoz legyenek meg a módszerei, amikkel biztosítja, hogy ne maradjon ki a gyereknek semmi a tananyagból, hanem úgy épüljön be a tudásába, hogy az elkövetkezendő években is tudjon erre alapozni.

 

– Tudják a gimnáziumi tapasztalataikat kamatoztatni majd az elsősöknél?

– Az eddigi tapasztalataink alapján úgy látjuk, hogy a gyerekek óriási hiányokkal érkeznek – leginkább a magyar és a matematika tantárgyak területén. Azt szeretnénk, hogy ezeket már a mi kis elsőseinkkel kezdjük el úgy tanulni, hogy ne hetedikben kelljen újra visszamenni azokhoz az alapokhoz, amelyeknek már réges-régen meg kellene lenniük. Így sem az algebrai résznél, sem a magyar nyelvnél nem lesznek olyan őrületes hiányosságok, amelyeket utána nagyon nehéz és nagyon hosszú ideig tart bepótolni.

Komolyan figyelembe vesszük azt, hogy a 21. századi gyerek nagyon korán ismerkedik meg a különböző interaktív eszközökkel, így interaktív/okostáblát fogunk a tanteremben elhelyezni, amihez a gyerekek a saját kis tabletjükön keresztül tudnak bizonyos órákon csatlakozni. A tanítónő, akivel elkezdtünk dolgozni ebben a témában, a digitális kultúrát és az informatikai részt fogja koordinálni az iskolán belül. Az előző iskolájában ő alakította ki ezt a rendszert és nagyon jó tapasztalatai vannak ezzel kapcsolatban. Így az elképzeléseink találkoztak.

A délutáni tanítónőnknek a magyar nyelv és irodalom a második szakiránya, ezt szerintem nagyon jól fogjuk tudni itt a piciknél alkalmazni. Hiszen az olvasás-íráskészséget és a szövegértést igen komolyan meg kell alapozni, hogy utána ne legyenek tanulási nehézségeik.

 

– Mivel készülnek az új elsősök fogadására?

– Megannyi különlegességgel készülünk az új elsősök érkezésére. Már augusztus 20. után iskolakóstolgató programokon vesznek részt az intézményen belül, megismerhetik egymást az iskolakezdés előtti nyolc nap alatt. A szülőkkel és a többi diákkal is lesz közös program, és természetesen a pedagógusok is felsorakoznak: mindenkinek lesz egy tematikus alkalma, hogy a gyerekekkel elkezdjék az informális aktivitásokat.

 

– Izgalmas újdonság lehet, hogy a „nagygimnazisták” tudnak segítenek a kicsiknek a beilleszkedésben, az iskolai életben. Milyen lehetőséget látnak ebben?

– Mivel közösségi iskolát építünk, fontosnak tartjuk és szeretnénk, hogy a kis elsősök is részt vegyenek a közösségi életben. Mivel a kicsik teljesen külön vannak a nagyoktól, ezért közös programokat szervezünk „Big sister, little sister – big brother, little brother” néven. Ez azt jelenti, hogy minden tanulónak lesz kis tesója és nagy tesója, akik olyan speciális napokon, mint a szombatfogadás, ros chodes, ünnepek, együtt lesznek, együtt ebédelnek, együtt tornáznak, segítik egymást és ezzel a Maimonidész iskola két részét összekapcsoljuk, így nem lesz idegen a kicsiknek a nagyok társasága és nagyoknak sem a kicsiké.

 

– Az egyedi tanterv szabadságot, ám nehézségeket is jelenthet. Az új elsősöknél hogyan kerülnek be a tantervbe a Maimonidész alapelvei?

– Az egyedi tantervet és a pedagógiai programot természetesen ugyanúgy visszük tovább, ez egy nagyon fontos és fundamentális eleme a Maimonidész iskolának. A Nemzeti Alaptantervtől 30%-ban tudunk eltérni, és ezt az elsősöknél a nyelvoktatás, a judaisztika és a digitális vizuális kultúra oktatására fogjuk felhasználni.

Visszük tovább azokat az értékéket, amelyeket képviselünk: a család, az egység, az egyéni fejlesztés, odafigyelés, a haladás, a külföldi továbbtanulás, a szociális tanulás, esetlegesen a végzés után a közösségen belüli elhelyezkedés. Jövőképet, jövőbeli terveket tudunk nyújtani és segíteni őket ezzel. A nyelvi oktatásban a Maimonidész Gimnázium már bizonyított, előkelő helyen van az angol nyelv szintméréseiben a magyarországi iskolák tekintetében. A 10. osztály végén általában előrehozott érettségit, a 11. osztály végére pedig emelt szintű érettségit tudnak tenni angol nyelvből, 90% feletti eredményekkel. A külföldi továbbtanulásnál kiváló a felvételi arányunk.

 

– A most induló általános iskolai résszel teljes lesz a Maimonidész-paletta. Mit jelent egy ilyen iskolában a közösségi lét?

– Úgy gondoljuk, hogy az a nevelés a legjobb, amelyben bölcsődétől tudnak már csatlakozni hozzánk a ránk nyitott családok egészen érettségiig és utána is, hiszen a továbbtanulásban és az elhelyezkedésben is tudunk segíteni. Nagyon fontos, hogy a családokkal együtt gondolkodva találjuk ki, hogy mi a gyerekek számára az optimális. Hogyha a család és az iskola megtalálja ezt a metszetet (és általában meg szoktuk találni), akkor boldog és egészséges új zsidó közösséget tudunk építeni a diákokból, akik velünk vannak. Fontos számunkra, hogy boldog, egészséges, a saját identitására, vallására, gyökereire, történelmére büszke zsidó generációt neveljünk, olyan embereket, akik tudják azt, hogy miről szól egy zsidó év és mik a zsidó élet főbb momentumai.

Személyes tapasztalatom, hogy a végzett diákok nem távolodnak el, nagyon sok rendezvényünkön részt vesznek később is. Sok volt diákunk jön minket meglátogatni, amikor hazalátogat külföldről, telefonál ilyenkor, találkozunk vagy kávézunk. Bejönnek az iskolába és boldogsággal tölt el minket, ha visszajönnek. Mi pedig alig várjuk, hogy jöjjenek és lássuk egymást.

 

Megjelent: Egység Magazin 34. évfolyam 174. szám – 2024. március 28.

 

Megszakítás