Tfilát háderech (úti ima)

Az úti imával isteni védelmet kérünk az utazáshoz. Az autóval utazók akkor mondják el, amikor elhagyják a város határát, a repülőre szállóknak azonban figyelembe kell venni néhány fontos alapszabályt.

Ha a repülőtér kívül esik a kiinduló város háláchikus határain és legalább 3,8 kilométert kell utazni a reptérig, akkor a tfilát háderechet akkor mondjuk el, amikor elhagyjuk a kiinduló települést. A város háláchikus határa nem feltétlenül esik egybe a közigazgatási határokkal: mindaddig, amíg házak sorakoznak egymás után és lakott területek megszakítatlan sora követi egymást, táblától függetlenül olyannak számít, mintha ugyanabban a városban lennénk. Ha több mint 70 2/3 ámá (könyök), vagyis nagyjából 34 méter van a házak között, akkor elhagytuk a város háláchikus határait, és közigazgatási státusztól függetlenül a városon kívül levőnek számít a terület.

Amennyiben a repülőtér a város határain belül helyezkedik el, egyes rabbik azt javasolják, hogy felszállásnál mondjuk el az úti imát, mások szerint a kifutópályán haladva. Ahogy a város elhagyása csökkenti az azonnali visszafordulás esélyét, a repülő felszállása is biztosítja, hogy valóban útnak indulunk, vagyis nem hiábavalóan mondjuk el az imát. Ugyanakkor – mivel a felszállás a repülés veszélyesebb részei közé tartozik – sokan úgy vélik, hogy a legjobb éppen indulás előtt elmondani az imát.

Ha valaki elfelejti elmondani felszállásnál, a repülés során egészen a leszállásig bármikor pótolhatja. Ha pedig véletlenül túl korán mondta el, nem kell még egyszer elismételnie.

Imádkozás a repülőn

Ez két alapvető kérdést vet fel: mikor és milyen pozícióban.

A legjobb olyan helyen imádkozni, ahol az embert nem fogják megzavarni. Mivel a reggeli Ámidá állóima elmondása előtt nem szokás útnak indulni, érdemes a háláchikus imaidőket szem előtt tartva foglalni repülőjegyet. Ha azonban erre nincs mód, imádkozás előtt is el lehet indulni.

Hogy repülés közben mikor kell imádkozni, azt annak a helynek az időzónája adja meg, ami fölött a gép elhalad. Kelet felé utazva „gyorsabban” telik az idő, érdemes odafigyelni, nehogy az ember lemaradjon az ima legvégső idejéről. Nyugat felé utazva hosszabb az időintervallum, és több óra áll rendelkezésre bizonyos imákhoz.

Repülés közben sokszor nem lehet állva elmondani az Ámidá imát, mivel az zavarná az utasokat és a személyzetet, így megengedett kihúzott háttal, összezárt lábbal, kissé lehajtott fejjel elmondani. Ha lehetséges, jó, ha az ember feláll, vagy egy kissé megemelkedik az ülésén azokon a helyeken, ahol meg kell hajolni és feláll, és három lépést hátrál az ámidá végén.

Egyes járatokon van az imára elkülönített hely, érdemes érdeklődni.

Nemzetközi dátumvonal

Az ünnepekkel és a házassági tisztaság szabályaival kapcsolatban mindenképpen kérje hozzáértő rabbi segítségét a nemzetközi dátumvonal átszelésekor. Az imádkozással kapcsolatban a fenti szabályok érvényesek. Nyugat felé nem kell még egyszer elmondani a reggeli imát, hiszen a repülőn nem tapasztaltunk újabb napkeltét vagy napnyugtát, ám kelet felé igen.

Étel és ital a repülőn

Bár maga az egyszerű kávébab vagy instant kávé nem igényel kósersági igazolást, az edény, amiben felszolgálják problematikus lehet. Kérje rabbija véleményét azzal kapcsolatban, hogy megihatja-e a repülőn felszolgált kávét. A legtöbb, élelmiszert felszolgáló légitársaság kérésre felár nélkül biztosít kóser ellátást a fedélzeten, melyet előre kell igényelni a társaság weboldalán.

Kenyérevés előtt az embernek kezet kell mosnia, lehetőleg a mosdón kívül. Ha nincs más lehetőség, ez is elfogadható. Az áldást a mosdón kívül kell elmondani. Ha nem elérhető tiszta víz, szénsavassal is lehet kezet mosni, és ha ilyen sincsen, akkor akár ízesített italokat is lehet e célra használni. Ha az ember felszállás előtt kezet mos, eszik néhány falatot azzal a szándékkal, hogy később folytatja, akkor – ha nem használta közben a mellékhelyiséget, nem érintette meg a cipőjét, vagy nem tette a kezét más módon „alkalmatlanná” és nem telt el evés nélkül 72 percnél több idő –, folytathatja az evést a repülőn.

Általában nem eszünk olyan ételt, ami alvó ember ágya alatt volt. A repülőn lehetünk engedékenyebbek, és elfogyaszthatjuk azt az ételt, ami alvó utas ülése alatt volt.

Böjtnapok

Kelet felé utazva lerövidülnek, nyugat felé meghosszabbodnak a böjtnapok. Ha a hosszabbítás különös nehézséget jelent, érdemes szakértő rabbival konzultálni. Jom kipurkor tilos utazni, és általában tisá beávkor sem ajánlják.

Biztonságos utat kívánunk!

Fotó: Collive

Megszakítás