A tfilin micvája összeköti gondolatainkat, szívünket és tetteinket, és lehetővé teszi, hogy nap mint nap újra kapcsolódjunk önmagunkhoz, múltunkhoz és jövőnkhöz, elődeinkhez és leszármazottainkhoz, az egész zsidó néphez. A tfilint szépapáink ugyanúgy rakták fel, mint a mai nemzedék, és Isten segítségével ükunokáink is változtatás nélkül folytatják majd e hagyományt. A tfilinnel kapcsolatos tudnivalókból a chabad.org oldal szedett össze egy csokorra valót.

1. Két különálló parancsolat

A tfilin két fekete bőrdobozból áll, melyekben pergamentekercsek vannak. A két doboz egyike a fejre, másika pedig a karra való, és valójában két külön micváról beszélünk. Ha csak az egyik doboz elérhető, még akkor is fel kell kötni legalább azt az egyet.

2. Úgy is nevezik, hogy „totáfot”

A karra való tfilint jelnek, a fejre valót totáfotnak nevezi a Tánách. Egy magyarázat szerint a totáfot szó két ősi szó összevonásából született, és mindkét szó kettőt jelent, mások szerint a beszéd szóhoz van köze (mivel Isten csodáinak hirdetésére inspirál) vagy diadémot jelent (az elhelyezkedésére utalva). A talmudi időktől fogva nevezik tfilinnek, ami a héber plilá, bizonyíték kifejezésből ered, mivel a tfilin mindenki számára hirdeti, hogy Isten közöttünk lakik.

3. Négy tórai idézetet tartalmaz

Ezek: 2Mózes 13:1-10 és 13:11-16, valamint 5Mózes 6:4-9 és 11:13-21.

4. A karra való tfilinnek egy, a fejre valónak négy rekesze van

Ennek megfelelően a karra való tfilinben egy pergamenen szerepel mind a négy tórai idézet, míg a fejre valón négy külön tekercsen.

5. Isten egyik nevét adja ki

A fejre való tfilin négy oldalán sin betű látható. A dobozokhoz erősített bőrszíjak csomója a fejre való tfilinen a dáled, a karra valón pedig a jud betűt adja ki. A három betűből együtt Isten egyik neve, a Sádáj olvasható ki.

5. Négyágú sin is látható rajta

A fejre való tfilin két, egymással szemben lévő oldalán látható sin betű. A jobb oldali a szokásos háromágú ש, bal felől pedig különös, négyágú betű szerepel. Ez a kétféle írásmódot jelképezi: írás, illetve vésés. A Tórába írt betűknél három ágra van szükség, ám a vésés esetén, például a kőtáblákon, négy részletből áll. A két betűnek összesen hét ága van, akárcsak a szentélybeli menórának, és emlékeztet arra a hét áldásra, melyeket a reggeli és az esti imában a Smá előtt, illetve után mondunk el.

6. Feketére festik

A tfilin micvájának részleteit a szóbeli tanból tudjuk, melyet Mózes szintén a Szináj-hegyen vett át az Örökkévalótól. Ebben szerepel, hogy a tfilin bőrszíjai feketék, dobozai pedig kocka alakúak. Bár a legtöbb vélemény szerint csak a szíjakra érvényes kötelező jelleggel a fekete szín, mégis feketére kell festeni a dobozokat is.

7. Már 450 dollárért is kapható

Bár maga a tfilin egyszerű alapanyagokból készül, minőségtől függetlenül akár hatezer sékelt (600 ezer Ft), vagy még többet is elkérhetnek egy párért. A tfilin elkészítéséhez és megírásához ugyanis nagy tudásra és aprülékos munkára van szükség, ráadásul a felhasznált alapanyag sem olcsó. Ha 1200 sékel (120 ezer Ft) alatti árral találkozik, legyen résen, nehogy becsapják.

8. A gyengébbik karra kötik

Vagyis jobbkezesek a bal oldalon és balkezesek a jobb oldalon. Ennek oka a Tórában keresendő: amikor azt olvassuk, hogy a karra tfilint kell kötni, a szövegben egy feleslegesnek tűnő hé betű is szerepel: ידכה. Bölcseink ezt úgy magyarázzák, hogy ez valójában két szó, és gyenge kart jelent.

9. Maga a tfilinrakás is micva

A tfilin micváját egyszerűen azzal is lehet teljesíteni, ha valaki csak egy pillanatra is felköti magára a tfilint. A legjobb azonban, ha az egész reggeli ima alatt viselik, és ha erre nincs lehetőség, akkor legalább a Smá imát ebben mondják el.

10. Van rá áldás

A kézre és a fejre való tfilinre külön áldást mondanak, a másodikkal kapcsolatban többféle vélemény létezik, hogy el kell-e mondani és mikor:

Áldott vagy Te, Örökkévaló Istenünk, a világ királya, aki megszenteltél minket parancsolataiddal és megparancsoltad a tfilin felhelyezését.

Áldott vagy Te, Örökkévaló Istenünk, a világ királya, aki megszenteltél minket parancsolataiddal és megparancsoltad a tfilin micváját.

11. Szombaton és éjjel nem viselik

Minden nap raknak tfilint, a nappali órákban, kivéve szombatot, ros hásánát, jom kipurt, szukotot, peszáchot és sávuotot. Sok helyen (például a Chábádban) nem viselnek tfilint szukot és peszách félünnepein, a hagyományos askenáz szokás szerint azonban igen. A Tóra szerint a tfilin az Isten és a zsidó nép közt fennálló különleges kapcsolat jele. A szombat és az ünnepek szintén e kapcsolat jelei. Mivel az ünnep elegendő jelnek, ezért ezeken a napokon felesleges lenne a tfilin, és levonna az ünnep jel-értékéből.

12. Vannak, akik két pár tfilint hordanak

A tfilinben négy tórai mondat szerepel, ám arról, hogy ezek milyen sorrendben következnek, megoszlanak a vélemények. A többség Rási véleményét követi e kérdésben, ám vannak olyanok, akik emellett egy másik nagy bölcs, Rábénu Tám véleményét is elfogadják és először Rási tfilinben mondják el a reggeli imát majd felteszik a Rábénu Tám tfilint is.

13. A tfilin hat az értelemre, az érzelmekre és a tettekre is

Az egyik dobozt a karra kötik fel, a szívvel szemben. A szív az érzelmek székhelye. A másikat a fejre, a homlok fölé, ami arra tanít, hogy gondolatainkban, érzelmeinkben és tetteinkben is Isten szolgálatának kell szentelnünk magunkat. A tfilin irányt mutat az elmének, a szívnek és a testnek, egyesíti gondolatainkat, érzelmeinket és tetteinket, hogy azok mind Istenre irányuljanak.

14. Világszerte védelmet jelentenek

Bölcseink szerint a következő tórai mondat:

És látják a föld minden népei, hogy az Örökkévaló nevével neveztetsz és félnek majd tőled. (5Mózes 28:10)

a fejre való tfilinre utal. Ezért indította útjára a Rebbe, Menachem Mendel Schneerson rabbi híres tfilinkampányát.

 

Megszakítás