Megrendítő színházi darab a veszteségről és a túlélésről egy magyar zsidó leány tavaly előkerült kockás füzete alapján.
Blau Márta egy szombathelyi lány volt, aki a helyi ortodox zsidó elemibe járt, majd a szülei laborjában fogtechnikus tanoncként dolgozott a gettósításokig. 1944 tavaszán, mint vidéken mindenhol, úgy a szombathelyi zsidókat is összegyűjtötték, majd mintegy másfél hónappal később Auschwitzba deportálták őket. Blau Márta édesanyjával túlélték az embertelen megpróbáltatásokat, édesapja viszont a vészkorszak egyik ártatlan áldozata lett – Márta neki írta naplóját.
Az írás klasszikus értelembe véve nem is napló, hiszen a túlélő leány a hazatérését követően írta ki magából a borzalmas történéseket – ahogy ő maga írta:
„Naplómban nem lesznek frázisok, csak egy küzdelmes év története egyszerű, de igaz szavakkal.”
A 2019-ben, 90 éves korában elhunyt Blau Márta kockás füzetének teleírt lapjai minden bizonnyal az öngyógyítás, a kívülállók számára felfoghatatlannak a feldolgozását szolgálta, tehát a 16 éves leány sorai valószínűleg nem a nyilvánosságnak szóltak, ezért aztán még nagyobb a felelősség, hogy ki, és hogyan nyúl a szöveghez.
Tóth Réka Ágnes dramaturg nagy körültekintéssel és a legnagyobb finomsággal adaptálta a színház nyelvére Blau Márta megrendítő sorait. A mű óbudai bemutatójára a Jászai Mari-díjas Fullajtár Andrea színésznő rendezésében kerül sor, aki maga is szerepel a darabban, illetve a televízióból is jól ismert Száraz Dénes színész és a Junior Prima-díjas Mészöly Anna is, a Fekete pont című magyar film egyik főszereplője és amely alakításért a legjobb színész díját ítélte neki a zsűri augusztusban Locarnóban, a Locarnói Nemzetközi Filmfesztiválon.
Helyszín: Zsilip – Róth Lenke és Simon Kulturális Központ, Újpesti rakpart 1., Budapest, XIII. kerület
Időpont: 2024. 11. 10., 11:00 Az előadásra a zsidoprogramok.hu oldalon keresztül lehet jegyet váltani. |