Töltse ki ezt a 10 kérdéses tesztet, mely a zsidó szimbólum világának izgalmas tárházára kérdez rá. Tesztelje most, hogy mennyit tud a zsidó hagyomány ikonikus jelképeiről. A teszt nemcsak tanulságos, de remélhetőleg élvezetes lesz Ön számra is! Minden kérdésre fél perc áll rendelkezésre – most próbára teheti tudását és azt akár megoszthatja másokkal is.
Az alábbi tíz zsidó szimbólum közül mindegyiket ismeri? Derítse ki most! Ez a kvíz a leggyakoribb zsidó szimbólumokra kérdez rá különböző formában. A feladat nem nehéz: válaszoljon a kérdésekre. Jól nézze meg a képeket, mert esetenként azok rejtik a választ is.

A kvíz végén minden kérdés után szerepel a helyes válasz és a szimbólum rövid története is.
Kezdjük
#1. Leggyakrabban mit vésnek a levita származású emberek sírjára?
A levita törzsből származó emberek sírjára leggyakrabban egy korsót szoktak vésni, mely a szentélybeli szolgálatukra emlékeztet.
#2. Hány csúcsa van a Dávid-csillagnak
A Dávid-csillagnak, ami nem a legrégebbi, de talán a legismertebb zsidó szimbólum, hat csúcsa van.
#3. Melyik törzsből származik a képen látható különleges kéztartást mutató ember?
A kohénok egyik különleges micvája, hogy megáldják a zsidó népet. A kohanita áldás: „Áldjon meg az Örökkévaló, és vigyázzon rád! Világítson rád arcával az Örökkévaló, és legyen kegyes hozzád! Fordítsa feléd arcát az Örökkévaló, és adjon neked békességet!” (4Mózes 6:24–26.)
Az áldás osztásához a kohén kiáll a közösség elé, szembe fordul velük, felemeli a kezét és az ujjait a hagyományos módon széttárva elmondja az áldás szavait, amire a közösség versenként áménnel válaszol.
#4. Kinek a kőtáblájának szokás nevezni a tízparancsolatot?
A tízparancsolatot tartalmazó kőtáblákat Mózes kőtábláinak is szokás nevezni, miután ő volt az, aki átvette a Tórát és a tízparancsolatot az Örökkévalótól a Szináj-hegyen.
#5. Hány ága van a szentélybeli aranymenórának?
A ménórának 7 ága van, ahogy azt a Tórából megismerjük: „És készíts lámpát tiszta aranyból; vert munkával készíttessék a lámpást: szára, ágai, kelyhei, gombjai és virágai belőle legyenek. Hat ág jöjjön ki oldalaiból: a lámpás három ága az egyik oldalából, és a lámpás három ága a másik oldalából. Három mandolaforma kehely az egyik ágon, gomb meg virág, és három mandolaforma kehely másik ágon, gomb meg virág; így a hat ágnál, melyek kijönnek a lámpásból. És a lámpáson négy mandolaforma kehely, gombjai meg virágai. És egy gomb két ág alatt belőle és egy gomb két ág alatt belőle és egy gomb két ág alatt belőle; a hat ágnál, melyek kijönnek a lámpásból. Gombjaik és ágaik belőlük legyenek; az egész egy darabból verve, tiszta aranyból. És készítsd mécseit, hetet, hogy midőn felteszi mécseit, világítsanak az eleje felé.” (2Mózes 25:31–37.)
#6. Melyik micvát ábrázolták gyakorta az ókori zsidó érméken?
Az ókori zsidó érmék visszatérő szimbólumai között találjuk a szukkoti lulávcsokorot, elsősorban a pálmaágat és az etrogot.
#7. Melyik a leggyakoribb két héber betű, melyet ékszerként hordanak zsidók?
A zsidó ékszereken leggyakrabban a חי héber betűk jelennek meg, melynek jelentése: „élet”.
#8. Milyen lények voltak a Frigyládán?
A Frigyládán két kerub volt egymással szemben: „Készíts [a ládának] födelet, tiszta aranyból, két és fél könyök legyen a hossza és másfél könyök a szélessége. És készíts két kerubot, szintén aranyból, míves munkával csináld azokat a födél két szélére […] a kerubok kiterjesztett szárnnyal legyenek rajta, betakarva szárnyukkal a födelet és egymás felé forduljanak […]” (2Mózes 25:17–20.).
#9. Igaz vagy hamis: a felkelő nap gyakori szimbóluma a zsinagógák díszítésének.
Hamis, a zsidó vallásban nincs napkultusz.
#10. Igaz vagy hamis: a hámszá („szerencsét hozó kéz”) használata inkább a szefárd zsidó közösségben terjed el.
A hámszá igencsak elterjedt a szfárádi zsidó közösségekben, melyek többnyire arab országokból származnak. Ugyanezen országok muszlim és keresztény népessége is előszeretettel használja e jelképet. Felmerül tehát a kérdés, hogy elfogadható-e zsidó szimbólumként a hámszá?
Számos szfárádi rabbi azonban azon a véleményen van, hogy teljességgel legitim zsidó szimbólumról van szó. A szimbólum egyre gyakrabban fordul elő az askenáz zsidó közösségekben is, ám szélesebb körben nem terjedt el.
Eredmények
Gratulálunk! A teszt eredménye alapján Ön a zsidó szimbólumok kiváló ismerője!
Ossza meg tudását barátaival – vagy bíztassa őket, hogy ők is tegyék próbára tudásukat!
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
Nu, ez most nem sikerült éppen a legjobban. De ne csüggedjen, senki sem született úgy, hogy ismeri a zsidó szimbólumokat.
Tallózzon oldalunkon és ismerje meg a zsidó szimbólumok világát.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
Sok sikert és jó időtöltést!
Amennyiben próbára tenné a tudását a magyarországi zsinagógákkal kapcsolatban is, akkor azt is megteheti ide kattintva.
A teszt Menachem Posner rabbi Chabad.org-on megjelent kvíze alapján készült.
A kép illusztráció, 2025 áprilisában készült a damaszkuszi zsinagógában. (Photo by Bakr ALKASEM / AFP)
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.