A polgári időszámítás kezdete előtti hatodik századból származó datolyamagból neveltek gyümölcsöt termő datolyapálmát izraeli tudósok nem olyan régen, most pedig örömmel jelenthetjük, hogy az új év közeledtével – amikor a datolya különleges jelként kerül az asztalra – a kétezer éve kihalt és néhány éve feltámasztott faj nagyszerű termést hozott. A termésből még a látogatóknak is juthat.

Az Izrael legdélebbi régiójában, az Arava-sivatagban található Ketura kibucban nagy gonddal nevelgetett pálmafákról már másodszorra szüreteltek termést a kutatók. A termések nagyon édesek és erőteljesen mézízűek, mondják, akik megkóstolhatták az egykori júdeai étrend egyik alapvető elemét. Tavaly csak a Cháná nevű női ivarú pálmán nőttek datolyák – a virágokat a Metuseláchnak (Matuzsálem) elnevezett hímnemű pálma virágporával porozták be – de idén több női ivarú pálma is termőre fordult a feltámasztott fák közül.

A Ketura kibucban található régi-új pálmaligetben mindössze néhány fa található. Mindannyian különlegesek azonban, hiszen az elmúlt másfél évtizedben kétezer éve pihenő magokat sikerült a kutatóknak kicsíráztatniuk és fává, sőt, termő fává nevelniük. Az első fát Metuseláchnak nevezték el arról a személyiségről, akit leghosszabb életű emberként ismerünk a Tánáchból, a zsidó Bibliából. A Metuselách nevű fává növekvő magot még az 1960-as években találták a Holt-tengerhez közel fekvő  Mecádá (Maszada) erődjében, egy ott végzett feltárás során. A sikeres kicsírázást követően a kutatók további, különféle feltárásokról származó magokkal kísérleteztek. A 32 magból 6 szökkent szárba, ezek mindegyik Maszadáról, vagy a holt-tengeri tekercseiről híres Kumránból származik.

A termés egy része

Metuselách, mint a neve is mutatja, hím ivarú növény. A másik hat növény némelyikéről már tudjuk, hogy nőivarú, és ez tette lehetővé a beporzást.

„Nagyon izgalmas megízlelni a datolyákat és látni, hogy ilyen óriási a termés, mert semmi nem garantálta, hogy gyümölcstermő, nőivarú fát kapunk” – mondta dr. Elaine Solowey, az Arava Intézet Fenntartható Mezőgazdaságért Központjának igazgatója. Ebben az intézményben végezték a magok csíráztatását és itt gondozzák a fákat is. – „Ez egy csoda, több szinten is. Az archeológiai ásatásokból származó magok sikeresen kicsíráztak, és ráadásul női ivarú pálmák is vannak köztük! Nagyon izgalmas feléleszteni egy ősi datolyatípust.”

A kutatók szerint a feltámasztott faj leginkább egy iraki fajtával mutat rokonságot. A tudósok úgy vélik, hogy a magot, melyből az őt termő datolyapálma származott, az első Szentély pusztulása után a babilóniai száműzetésből visszatérő zsidók hozhatták magukkal a mai Irak területén létezett Babilóniából, ahol, mint a Talmudból megtudjuk, datolyaültetvényeken dolgoztak a zsidók.

Forrás: JPost

 

Megszakítás