Egy izraeli startup új technológiával állít elő tejet, tehenek nélkül, gombák felhasználásával. Ez szerintük egészségesebb, fenntarthatóbb és olcsóbb – számol be róla a nocamels.

A haifai székhelyű ImaginDairy a tejfehérjék szabadon hozzáférhető DNS-kódjait használja fel a DNS-ük újrateremtéséhez – mondta a lapnak a cég vezérigazgatója és társalapítója, Eyal Afergan.

A tejben két fő fehérje van – a tejsavó és a kazein – magyarázza Afergan. Ezek a fehérjék minden egyes tejalapú élelmiszerben jelen vannak. A kazein a szarvasmarhatej fehérjéjének körülbelül 80 százalékát, a savó pedig körülbelül 20 százalékát teszi ki. Az ImaginDairy a precíziós fermentációnak nevezett eljárás segítségével a laboratóriumban létrehozta ezeket a fehérjéket, hogy mindenféle tejterméket előállíthasson. A cég szerint az ízük megegyezik az eredetivel.

A módosított DNS-t a gomba DNS-ébe „illesztik”, ami aztán arra készteti a gombát, hogy a tejfehérjét termelje. A gombát könnyű és költséghatékony termeszteni, 24 óránként megduplázódik a mérete, és mindössze négy nappal azután lehet szedni, hogy láthatóvá vált a talajban.

Miután a betakarított gomba előállította a szükséges tejfehérjét, növényi alapú zsírokat, szénhidrátokat és egyéb összetevőket adnak hozzá, hogy létrehozzák a konkrét tejtermékeket, például tejet, sajtot vagy akár fagylaltot.

A módszer így több mint 90 százalékkal kevesebb vizet használ, mint a hagyományos tejipar. Emellett 97 százalékkal kevesebb szén-dioxidot bocsát ki, és a hagyományos tejipar által igényelt földterületnek mindössze egy százalékát igényli.

 

Megszakítás