A szédertál egyik eleme a kárpász, aminek a családok saját vagy közösségi szokásaiknak megfelelően különböző zöldségeket (például: zeller, retek, burgonya, hagyma stb.) használnak.

A látszólag egyszerű szokás mögött mélyebb jelentés is húzódik. Most Yehuda Shurpin rabbi, a chabad.org népszerű szerzőjének segítségével megtudhatja miért kerül hagyma (vagy burgonya) a Chábádos családok szédertáljára. 

Gyermeki kíváncsisággal kezdődik

Amikor a Tóra arra utasítja a zsidókat, hogy pészah estéjén meséljék el az Egyiptomból való kivonulás történetét, akkor ezt egy kíváncsi gyermek kérdéseire válaszoló szülő párbeszédeként keretezi. Azért pedig, hogy felébresszék a gyermekben a kíváncsiságot, a Bölcsek szokatlan rituálékkal töltötték meg az estét, melyek arra ösztönzik a legapróbbakat is, hogy megkérdezzék: „Mi történik itt?”

Az egyik ilyen különös szokás a kárpász mártogatása. A széder elején egy egyszerű zöldséget sósvízbe mártanak, majd elfogyasztják még mielőtt a vacsora egyáltalán megkezdődne. Ez természetesen kérdéseket szül: „Miért különbözik ez az este minden más estétől?”

sliced onion

Melyik zöldséget használják?

A Talmud nem nevezi meg, pontosan milyen zöldséget kell kárpásznak használni. Szinte bármilyen zöldség megfelel, kivéve azok, amelyeket a márorhoz, vagyis a keserűfűhöz használnak.

Egyes hagyományok szerint a „kárpász” nevű zöldség használatos, amely héber betűinek átrendezésével kijön a „ס’ פרך” (számech – hatvan, és perech – kemény munka) kifejezés, utalva a 600.000 zsidóra, akik Egyiptomban rabszolgasorsban éltek.

De melyik zöldség felel meg ennek a leírásnak? Vannak, akik petrezselymet vagy zellert használnak. Ám más hagyományok, köztük a Chábád, inkább a  hagymát vagy a burgonyát részesíti előnyben.

Miért pont hagyma vagy burgonya?

A gyakorlati magyarázat gyakran így hangzik: „Mert ez volt elérhető.” Kelet-Európában, amikor pészah beköszöntött, már alig volt friss zöldség a hosszú, hideg tél után. A burgonya és a hagyma viszont jól tárolható volt, így gyakran ezek maradtak.

Ez azonban aligha lehet az egyetlen ok. Ha csupán a szükség diktálta volna, nem vált volna belőle hivatalos Chábád szokás. Ráadásul az, hogy a hagyma előnyben részesített a burgonyával szemben, arra utal, hogy mélyebb jelentés is rejlik e döntés mögött.

Egy kis keserűség – de nem túl sok

A kárpász sósvízbe való mártása a rabszolgaság keserűségére emlékeztet. Ebben a kontextusba a hagyma enyhén csípős, kissé kesernyés íze jól illeszkedik. Bár a keserűfű (máror) lenne talán még kifejezőbb, annak külön helye van a széder másik szakaszában, így a kárpász szerepét a hagyma is betöltheti.

a bunch of different types of onions and onions

A hagyma áldása – háláchikus mélységek

A zöldségek áldása kapcsán van egy érdekes háláchikus kérdés. Az alapvető áldás az ételekre a Sehákol („Áldott vagy Te […] akinek szavára minden létezik”), de bizonyos ételek specifikusabb áldásokat is kapnak – mint például a földön termők a Há’ádámát („Áldott vagy Te […] aki a föld gyümölcseit teremti”).

Azonban ez a konkrét áldás csak akkor érvényes, ha az ételt szokásos, kulturálisan megszokott formájában fogyasztják. Ha például egy zöldséget általában főzve eszik (mint a burgonyát), de most nyersen ennék, az áldás lecsökkenne Sehákolra. És ez fordítva is igaz: ha egy salátát megfőznek, az is Sehákol lesz.

Mi a helyzet a nyers hagymával? Nem szokás magában fogyasztani, viszont gyakran szerepel más ételek részeként. Ezért egyes háláchikus vélemények szerint önmagában fogyasztva Sehákol lenne rá az áldás.

Ám Snéor Zálmán rabbi, a Chábád alapítója másként vélekedett. Szerinte mivel a nyers hagymát rendszeresen fogyasztják más ételekkel együtt, az továbbra is a nyersen fogyasztott zöldségek kategóriájába tartozik – tehát az áldása Há’ádámá marad akkor is, ha önállóan eszik.

Ez a vélemény lehet az oka annak, hogy a Chábád a kárpász szertartásához szívesebben választ hagymát, ezzel is kifejezve elköteleződését a háláchikus hagyomány iránt. Így vált egy szimbólummá, ami egyszerre idézi a múlt keserűségét, tükrözi a háláchá iránti elmélyült figyelmet, és kapcsolódást teremt egy több évszázados szellemi hagyományhoz is.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás