Ha a száz évvel ezelőtti Egyenlőség újév előtti számait lapozgatjuk feltűnő, hogy az év más szakaszaihoz képest ekkoriban milyen sok helyre választottak rabbit. Az időzítés persze korántsem meglepő, hiszen a legtöbb hitközség azt szerette volna, ha az őszi nagyünnepekre rabbit találnak, aki nem csak az istentiszteletekért és a vallásos hétköznapokért felel, de az ünnepeken tartalmas, oktató jellegű drósékat, vagyis beszédeket is tart.

Száz évvel ezelőtt, szeptember 10-én (elul hónap 17.) vasárnap a móri neológ hitközség főrabbiszékét Steiner Jakab, addig székesfehérvári segédrabbival töltötték be. Az esemény különlegessége volt, hogy a beiktatást többek között dr. Büchler Sándor (1870–1944) keszthelyi főrabbi és egyetemi magántanár végezte, kinek korábban az édesapja, Büchler Pinchász (1841–1917) volt Mór vallási vezetője. Miután Büchler főrabbi apja örökébe avatta Steiner rabbit, akkor ő „mélységes hatással tartott beszédet, amely tömör, érzésekben gazdag volt és melyből hite és hazája iránti rajongó szeretete áradt ki.”

Száz évvel ezelőtt, szeptember 12-én (elul hónap 19.) kedden különleges ünnepséget, zsinagógaavatást és rabbibeiktatást tartottak Kunszentmiklóson. Az örömteli esemény első felét ugyan kissé beárnyékolta, hogy a zsinagógát eredetileg azért kellett felújítani, mert azt a fehérterror idején, ahogy írták: „felelőtlen elemek feldúlták”.  A felújítást természetesen – mint ahogy egykor a csinos zsinagóga építését is – a hitközségi tagok nagyvonalú hozzájárulásából fizették. 

A kunszentmiklósi orthodox zsinagóga újraavatását összekötötték új rabbijuk, dr. Fischer Jakab (1898–1926) beiktatásával. Fischer rabbi az ismert gyönki rabbi fia, s a pozsonyi jesiva egyik kiválósága volt. Aznap délután két órakor a hitközség elnöke látványos keretek között nyújtotta át a fiatal rabbinak a zsinagóga kulcsait, majd a rabbi „felemelő hatású beszédben jelezte magasztos hivatását és a jövőben követendő magatartását. A nagyhatású és magas képzettségű rabbi fényesen megfelelt a várakozásnak. Ékesszólásával, remek magyarságával, tanulságos és tartalmas előadásával, másfélórás nagyhatású beszédével mindvégig lekötötte a zsúfolásig megtelt zsinagóga közönségének figyelmét.”

Azonban száz évvel ezelőtt, szeptember 12-én nemcsak Kunszentmiklóson, de Debrecenben is ünnepeltek a zsidók. A cívis város status quo ante hitközségébe ugyanis ugyanaznap iktatták be hivatalába dr. Schlesinger Sámuel (1884–1937) főrabbit. Az iktatást a status quo ante hitközségek kiemelkedő tudós rabbija, dr. Bernstein Béla (1868–1944) nyíregyházi főrabbi végezte – az azóta sajnos már nem álló, egykor csodálatos, kupolás – Petőfi téri nagyzsinagógában. Az avatás időzítése azért is volt fontos Debrecenben, mert a status quo zsinagóga ebben a zsidó újévben ünnepelte felállásának negyed évszázados évfordulóját.

A debreceni zsinagógának első soraiban szorosan foglaltak helyet a város intelligenciájának képviselői, közöttük dr. Baltazár Dezső (1871–1936) református püspök, Degenfeld József (1847–1927), a Tiszántúli Református Egyházkerület főgondnoka, Márk Endre (1851–1939) volt polgármester stb.

Száz évvel ezelőtt, szeptember 19-én (elul hónap 26.) kedden foglalta el jánosházai orthodox hitközség rabbiszékét Rubinstein József (1886–1944), addig kecskeméti orthodox rabbi. S míg a kecskeméti orthodoxok első rabbijuk távozását siratták, addig a jánosházaiak ujjongtak, hogy két év után betöltik a rabbiszéküket.

Rubinstein rabbit a kecskemétiek nagyszámú küldöttsége kísérte el Győrig, majd onnan korábbi hitközségének elöljárói folytatták vele az utat. Celldömölkön virágokkal feldíszített kocsisor várta őket, hogy Jánosházára vigyék az új főrabbit. Az eseményre az anyaország másik feléből, Fuchs Benjámin (1878–1936) nagyváradi főrabbi jött beiktatni kollégáját.

Források:

„A debreceni főrabbi beiktatása.”, Egyenlőség, 1922. 41. évf. 38. szám, 13. old.

„Hirek – Egy rabbi ünneplése.”, Egyenlőség, 1922. 41. évf. 38. szám, 16. old.

„Hirek – Felavatták az elpusztult templomot.”, Egyenlőség, 1922. 41. évf. 38. szám, 16. old.

„Hirek – Rabbibeiktatás Móron.”, Egyenlőség, 1922. 41. évf. 38. szám, 15. old.

„Hirek – Rabbibeiktatás.”, Egyenlőség, 1922. 41. évf. 39. szám, 10. old.

Megszakítás